Hídlezárás után: a Lánchídnál feloszlatták magukat a hallgatók

A felsőoktatás átalakítása ellen tiltakozó hallgatók először lezárták a Petőfi hidat, majd a Kossuth térre, végül a Lánchídhoz vonultak, ahol a szervezők feloszlatták a rendezvényt.

MNO
2012. 12. 10. 22:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Lánchíd budai hídfőjénél nem sokkal este nyolc után egy szervező rövid beszédet mondott, melyben arra buzdította a hallgatókat, hogy jöjjenek el a december 16-i demonstrációra, és segítsenek az ellenállás megszervezésében. Ezt követően feloszlatta a tiltakozó rendezvényt, és azt ajánlotta a résztvevőknek: menjenek és ünnepeljék meg saját magukat. Tudósítónk arról számolt be, hogy néhány tucat diák a 0-s kilométerkőnél megállt, és folytatni akarta a tiltakozást. Őket végül a szervezők felterelték az úttestről a járdára. A hétfői rendezvény ezzel úgy tűnik, valóban véget ért.

A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) nyílt levélben hívta meg Orbán Viktor kormányfőt szerdára a Műegyetemre, a felsőoktatási intézkedések ellen tervezett tiltakozó hallgatói rendezvényre. Nagy Dávid, a HÖOK elnöke az MTI-hez is eljuttatott levélben úgy fogalmazott: a hétfői többezres hallgatói fórumon, az azt követő tüntetésen és felvonuláson mindenki a kormányfő véleményét kívánta hallani – többek között – a felsőoktatásban bevezetett tandíj ügyében. A HÖOK ezért azt kéri, hogy a miniszterelnök vegyen részt a szerdai hallgatói fórumon, és ott mondja el a Fidesz és – azzal együtt – a személyes „véleményváltozásának okát”, valamint a 2008-as népszavazáskor kinyilvánított álláspontjukhoz való jelenlegi viszonyukat.

Rendőri intézkedés nélkül

Nem történt rendőri intézkedés a hétfő esti fővárosi spontán diáktüntetésen – közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) a rendőrség honlapján. A közlemény szerint a vonulás útvonalát 35 rendőr biztosította.

A Budapesten tiltakozók korábban a Kossuth térre vonultak, ahol mintegy 40 ember várta őket, köztük Jávor Benedek, Szabó Tímea, Szabó Rebeka és Scheiring Gábor LMP-s képviselők, valamint Novák Előd (Jobbik), illetve Török Zsolt (MSZP). Novákot kifütyülték a hallgatók. A demonstrációt kisebb rendőri erő biztosította. Itt újra felolvasták az ELTE-n egyszer már kihirdetett hallgatói követeléseket.

A Hallgatói Hálózat képviselője azt közölte a Hír TV-vel, hogy csak éltek állampolgári jogaikkal, arról nem tehetnek, hogy spontán demonstrációvá szélesedett a megmozdulás. A televízió tudósítójának arról nem sikerült információt szereznie, hogy a szervezők kívánnak-e egyeztetni a kormány képviselőivel.

A vonulók az ELTE BTK épületénél még 200-300-an lehettek, a demonstrációt rendőrök kísérték, de nem avatkoztak be, csak a forgalmat biztosították. A tiltakozókkal tartott Szarvas Koppány Bendegúz, a Demokratikus Koalíció ifjúsági tagozatának elnöke – jelentette az MNO tudósítója. A menetet Nagy Dávid, a HÖOK elnöke vezette. Tudósítónk arról is beszámolt, hogy több societasos és MSZP-s politikus is képviseltette magát a tüntetésen. A HÖOK facebookos bejegyzése szerint ekkorra mintegy 1500 fősre duzzadt a tömeg.

A tiltakozók a Vámház körútra érve megbénították a Buda felé haladó forgalmat. A pár száz fős tömeget elöl-hátul egy-egy rendőrautó kísérte. A hallgatók Hoffmann Rózsa államtitkár lemondását követelték, s a Petőfi hídtól a Corvinus egyetem épületéhez érkezve döntötték el, hogy a Kossuth tér felé indulnak tovább.

Késő délután a hallgatók lezárták a Petőfi hidat. A Hallgatói Hálózat és más csatlakozó szervezetek fórumának résztvevői hétfő késő délután döntöttek erről. Az ELTE Lágymányosi úti épületétől a Petőfi híd budai hídfőjéhez vonuló diákok azt skandálták, hogy „nem hagyjuk!, nem hagyjuk!”. A Petőfi híd budai hídfőjénél megállították a gépkocsik és a 4-es, illetve a 6-os villamos forgalmát. Az úttesten álló mintegy 300 hallgató közül többen a kezükben táblákat tartottak, „Ne szerződj, szerveződj!”, valamint „Az egyetem a miénk” felirattal. A Pestről Budára tartó gépkocsiforgalom feltorlódott a Petőfi hídon. A hallgatók szórólapokat osztogattak a várakozó autók vezetőinek. Közben több rendőrautó érkezett a helyszínre.

Az LMP a Facebookon kiállt a hallgatók demonstrációja mellett, és jelezték, velük tartanak a Kossuth térre.

Nem vállalnak felelősséget

A Hallgatói Hálózat és a csatlakozó szervezetek nem vállalnak felelősséget azokért az eseményekért, amelyek a hétfő délutáni, az ELTE Lágymányosi kampuszán tartott fórum után, a rendezvényen kívül történnek – közölték a fórum szervezői az MTI-vel, miután hallgatók lezárták a Petőfi hidat, majd a Budapesti Corvinus Egyetemhez, végül a Lánchídhoz indultak. A diákok követelik a köz- és a felsőoktatás átfogó reformját, valamint azt, hogy a keretszámokat állítsák vissza legalább a 2011-es szintre, állítsák le a forráskivonást, kompenzálják az elvonásokat, töröljék el a hallgatói szerződést és ne korlátozzák az egyetemi autonómiát – tudatta a Hallgatói Hálózat.

Az ELTE-n gyűltek össze

Hétfő délután négy órakor kezdődött az egyetemisták tiltakozása a felsőoktatási keretszámok csökkentése  ellen Budapesten az ELTE lágymányosi épületében. A megmozdulást a Hallgatói Hálózat és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) szervezte. Az eseményen több ellenzéki párt, így a Jobbik, az LMP és az MSZP politikusai is megjelentek – köztük Kunhalmi Ágnes szocialista, Ertsey Katalin LMP-s és Dúró Dóra jobbikos képviselő. A szervezők a fórum elején ugyanakkor azt kérték – általánosságban – a pártoktól, hogy ne telepedjenek rá a rendezvényre. A résztvevők bejelentették, hogy szerdán folytatódik a demonstráció Budapesten, a Műszaki Egyetem épületében.

Ellenállásból megértés?

Az oktatási államtitkárság megérti, ha a diákok úgy érzik, „szeretnék valahogy kifejezni, hogy tartanak a változásoktól”, de mint a hétfői, MTI-hez eljuttatott közleményben írták: bíznak abban, hogy az ellenállásból megértés lesz, mert a változások értük és nem ellenük vannak. Az államtitkárság szerint míg korábban 50 ezer diák tanulhatott ingyen, mostantól akár 100-120 ezer is megteheti ezt. Fontosnak nevezték, hogy a hallgatók megértsék a kormány új felsőoktatási stratégiáját, és felismerjék az abban rejlő lehetőségeket. Tudatosítsák, hogy ösztöndíj, részösztöndíj, diákhitel formájában az állam mindenkinek kifizeti a felsőfokú tanulmányait.

Kiemelték: a felsőoktatás megújítása arról szól, hogy hosszú távon jó minőségű, fenntartható rendszer alakuljon ki, hogy ne csak a mostani generációnak, hanem az utánuk jövőknek is legyen hol tanulniuk. Az államtitkárság kitért arra is, hogy a korábbi gyakorlat szerint azok, akik nem kaptak állami ösztöndíjat, csak akkor tanulhattak, ha ők vagy a szüleik mélyen a zsebükbe nyúltak és félévente befizették a költségtérítés összegét.

Egyetlen fillér nélkül

Az új rendszerben viszont egyetlen fillér nélkül, bárki megkezdheti tanulmányait, amennyiben eléri a felvételhez szükséges pontszámot. Az állam nem takarékoskodni akar, hanem a források hatékonyabb, eredményesebb felhasználására törekszik – tették hozzá. Kifejtették: az állami kamattámogatással folyósított, a képzés teljes költségét fedező Diákhitel 2 konstrukció a támogatás egy speciális formájává válik, mivel a kormány garanciát vállal arra, hogy a végzést követően a közszférában elhelyezkedők hitelét az állam átvállalja, továbbá a gazdasági szereplőket adókedvezmények nyújtásával ugyanerre ösztönzi. Míg korábban 50 ezer diák tanulhatott állami segítséggel az egyetemeken, főiskolákon, mostantól a rendszer lényegében teljesen nyitottá válik, és akár 100-120 ezer diák is tanulhat ingyen – írták.

A finanszírozási rendszer átalakításával a kormány nem a felsőoktatási ágazatra fordított összeg csökkentését, hanem a források hatékonyabb, felelősségteljesebb felhasználását akarja elérni. Az államtitkárság szerint mivel a hallgatók és az intézmények egyaránt érdekeltté válnak abban, hogy elhelyezkedésüket segítő, a munkaerőpiacon értékes végzettséget szerezzenek, megszűnik az a jelenség, hogy a hallgatók 40-45 százaléka az előírt 4-5 év alatt nem szerez diplomát.

Stágel: Új szemléletmód

Aki a felsőoktatásban jártas, láthatja, hogy a korábbi modell megbukott, a képzésbe belépők csaknem fele nem szerzett diplomát tanulmányai végén – mutatott rá az MNO-nak Stágel Bence, az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség elnöke. A KDNP-s parlamenti képviselő szerint a szerkezetátalakítás céljának nem azt tekintette a kormány, hogy az államilag finanszírozott képzés keretszámát emelje, hanem egy új szemléletmódot bevezetve a tanulás eredményességének a növelését tartották szem előtt. A részösztöndíj, illetve mostantól a Diákhitel 2 azoknak is lehetőséget nyújt bejutni a felsőoktatásba, akiknek egy fillérjük sincs, de elérik a ponthatárt – mutatott rá Stágel, hozzátéve, a következő években egy kormánydöntés alapján 1000 milliárd forint áramlik fejlesztési pénzként a felsőoktatásba.

Sok alkalommal egyeztetett

A felsőoktatás átalakításánál a kormány nagyon sok alkalommal egyeztetett a rektori konferenciával és a hallgatói önkormányzatok képviselőivel, és véleményüket figyelembe vette – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának oktatásért felelős államtitkársága pénteken.

Az eddiginél igazságosabb lesz a felsőoktatás új rendszere – jelentette ki a Hír TV Rájátszás című műsorában múlt héten a kormányszóvivő. Giró-Szász András korábban kifejtette: lábbal fogják megszavazni a felsőoktatásba bekerülők, mely szakok fognak életben maradni, összhangban a munkaerőpiac felvevőképességével.


Gödöllőn is megmozdultak a diákok

A gödöllői Szent István Egyetem hallgatói este fél kilenctől szerveztek megmozdulást a szegedi és fővárosi társaikhoz csatlakozva. A Hír TV riporterének beszámolója szerint a diákok a kollégiumuktól vonultak a Polgármesteri Hivatalhoz, ahol a terveknek megfelelően Gémesi György városvezető (Gödöllői Lokálpatrióta Klub) elé tárták követeléseiket. A fiatalokat a polgármester a díszterembe invitálta, pogácsával, szendviccsel kínálta, majd a diákok hazavonultak.

Szegedi megmozdulás

Szegeden a kormányhivatalt reggel elfoglaló diákok közül többen hazatértek, illetve átvonultak az egyetemre – mondta el a Hír TV tudósítója. A helyi Hallgatói Önkormányzat elnöke távozásra szólított fel többeket, miután a többtucatnyi ember nem fért el a kormányhivatal épületében. A Hír TV úgy tudja, a szegedi hallgatók szerdán folytathatják a demonstrációt: elképzeléseik szerint 30-40 fős csoportokban szállják majd meg a város különböző pontjait.

Minden leendő hallgatónak biztosítják a kedvező finanszírozási lehetőséget

A Csongrád megyei kormányhivatalban demonstráló hallgatókkal egyeztetett több mint egy órán át B. Nagy László kormánymegbízott hétfőn este. A fideszes országgyűlési képviselő ígéretet tett rá, közvetíti a kormány felé a hallgatók és az oktatók által megfogalmazott, felsőoktatással kapcsolatos követeléseket. A kormánymegbízott a beszélgetés során arra a hallgatói felvetésre, hogy 2008, a tandíjellenes népszavazás óta gyökeresen megváltozott a Fidesz felsőoktatással kapcsolatos álláspontja kifejtette, az országnak rendkívül szűk mezsgyén kell egyensúlyoznia, behatároltak a kormány lehetőségei.

A felsőoktatás esetében köztehermegosztásra van szükség, de a kormány elképzelései alapján minden leendő hallgatónak biztosítják a kedvező finanszírozási lehetőséget, a közszférában elhelyezkedőktől pedig az állam átvállalja majd az így keletkező adósságot – hangsúlyozta B. Nagy László.

Tárgyalást kezdeményeznének

Érdemi egyeztetést követeltek a felsőoktatás jövőjéről a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) auditorium maximumában hétfő este rendezett fórumon részt vevő hallgatók és oktatók. A felsőoktatási keretszámok tervezett változása miatt összehívott nyílt fórumon részt vett az SZTE szinte valamennyi dékánja és az intézmény rektora, Szabó Gábor akadémikus is. A jelen lévő mintegy nyolcszáz ember közfelkiáltással elfogadta azt a javaslatot, hogy a Magyar Rektori Konferencia a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával (HÖOK), a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetével (FDSZ) és más érintett szervezetekkel közösen kezdeményezzen tárgyalást a kormánnyal a felsőoktatással kapcsolatos kérdésekről. Az összegyűltek megegyeztek abban, hogy a fővárosi diákok által elfogadott követeléseket támasztják a kormányzat felé.

Három szegedi oktató és negyven szegedi egyetemista, köztük a Hallgatói Hálózat aktivistái, elfoglalták a Csongrád Megyei Kormányhivatal földszintjét hétfőn délelőtt – tájékoztatott korábban a Szegedi Tudományegyetem hallgatói önkormányzata. A közlemény szerint a mintegy negyven aktivista a kormányablaknál – amit a kormány a magyar állampolgárokkal való kapcsolattartás céljából hozott létre – magyarázatot követel „a felsőoktatást romba döntő” intézkedések okairól. A hallgatók szerint az elfoglalt terület közforgalmú helynek minősül, s az aktivisták a mindennapi működést nem akadályozzák. Az épületfoglalók ülősztrájkba kezdtek, amelyet csak akkor hagynak abba, ha a kormány visszavonja döntését, ezért több napra elegendő élelmet vittek magukkal. A kormányhivatal közölte: vendégként tekintenek a demonstráló hallgatókra, ráadásul a hivatal főigazgatója hozzájárult ahhoz, hogy a hallgatók az épületben éjszakázzanak.

A Magyar Nemzet vezércikke:

Nincs olyan szereplője a hazai felsőoktatásnak, amelyik a múlt héten ne emelt volna szót a jövő évi keretszámok miatt, az érintettek egyesült erővel támadják a kormányzati koncepciót, amely szerint 2013-ban harmadára esik vissza az állami támogatású helyek száma az alap- és osztatlan képzésben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.