Ki kell nőni az államadósságot

Három százalék alatti államháztartási hiányt kell elérni, mert az államadósságot „visszafizetni nem lehet, csupán ki lehet nőni” – mondta Kovács Árpád.

NT
2012. 12. 13. 16:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Költségvetési Tanács (KT) elnöke, aki a Magyar Közgazdasági Társaság (MKT) elnöke is, ezt az MKT és a Tas Kiadó közös rendezvényén mondta csütörtökön Budapesten. Kifejtette: ha a magyar államháztartási deficit tartósan évi 2,8 százalék lenne, vagy az alatt maradna a GDP-hez mérten, és a gazdaság bővülne, akkor a maastrichti kritériumok által előírt mértéket, a 60 százalékos szintet a magyar államadósság a bruttó hazai termékhez viszonyítva 2026-ban érné el. A KT elnöke elmondta: a magyar államadósság csökkenni fog az IMF és az EU számításai szerint is, 2014-re várakozásaik alapján 73,7 százalékra mérséklődik a GDP-hez viszonyítva.

Rövid a futamidő

Kifejtette: a magyar államadósságot tekintve az egyik legnagyobb gond az, hogy az adósság elemeinek hátralévő futamideje rövidül, a mostani átlagos fennmaradó futamidő 3,5-4 év körül van. Az unióban ennél rövidebb futamidejű államadóssággal csak Románia és Ciprus rendelkezik.

Kovács Árpád kiemelte: az államadósság hosszú távú alakulásában kiemelt szerepe van a gazdasági növekedés és a fennálló adósságra fizetett reálkamat különbözetének. Minél nagyobb a növekedés, annál könnyebb az államadósságot kinőni, annál kisebb költségvetési megszorításra van szükség az elsődleges egyenlegben, hogy az adósságráta csökkenjen – emelte ki.

Kovács Árpád felhívta a figyelmet arra is, hogy Magyarország potenciális növekedési rátája alatta marad a visegrádi országok átlagának. Míg a visegrádi államok gazdasága a következő években átlagosan 3 százalékkal bővül, addig a magyar potenciális növekedési ráta 0-2 százalék közé várható – hangsúlyozta a KT elnöke.

2,7 százalékos GDP-arányos hiánycélt tartalmaz az elfogadott büdzsé

Ismert, az Országgyűlés kedden fogadta el a Magyarország 2013. évi központi költségvetéséről szóló törvényjavaslatot. A költségvetés tervezetét idén minden eddiginél korábban, már júniusban benyújtották, és azóta többször módosították. A jövő évi büdzsé 2,7 százalékos GDP-arányos hiánycélt tartalmaz.

Rogán Antal frakcióvezető a szavazás után tartott sajtótájékoztatóján azt mondta: a kormányoldal bebizonyította, hogy kialakítható olyan költségvetés, amellyel három százalék alatti a hiány, csökken az államadósság és a munkahelyvédelmi akcióterv is megvalósul. Hangsúlyozta, a költségvetés 2013-ban 300 milliárd forintot fordít munkahelyvédelemre és -támogatásra.

Orbán: A költségvetés garancia az államadósság csökkenésére

Orbán Viktor a 2013-as büdzsé kapcsán kiadott nyilatkozatában köszönetét fejezte ki Matolcsy György nemzetgazdasági miniszternek és a költségvetést szavazatával törvényerőre emelő parlamenti képviselőknek. A költségvetés garantálja az államadósság csökkentését, egyúttal megteremti a sok százezer munkahely megvédéséhez szükséges munkahelyvédelmi akcióterv forrásait és a hosszú távú, tartós növekedés alapjait – jelentette ki a miniszterelnök.

Növekedési és beruházási fordulat

Hétfőn tartották a jövő évi költségvetés záróvitáját a parlamentben. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter akkor azt mondta: a büdzsé az elmúlt évek sikeres költségvetési konszolidációjának az eredményeit megőrzi, miközben megteremti a növekedési és beruházási fordulat feltételeit. A kormányváltás óta annak ellenére sikerült csökkenteni az államadósságot, hogy az eurózóna adóssága folyamatosan nőtt, a jövő év végére pedig már 73 százalékra mérséklődik a GDP-arányos államadósság Magyarországon – fejtette ki.

Kikerülhetünk a túlzottdeficit-eljárás alól

A költségvetés végső változatának megalkotása kapcsán a kormány ismét kifejezte meggyőződését: jövő tavasszal a EU-pénzügyminiszterek tanácsa élhet a jogi lehetőséggel, hogy megszüntesse a túlzottdeficit-eljárást Magyarországgal szemben.

December 6-án a túlzotthiány-eljárás megszüntetése érdekében a kormány zárószavazás előtti módosító javaslatot nyújtott be, amely érinti a költségvetési egyenleg mértékét és a központi költségvetésről szóló törvény fejezetei bevételi és kiadási főösszegeit. Az NGM akkor közölte, ahhoz, hogy a 2,7 százalékos hiánycél biztonságosan teljesüljön és Magyarország kikerüljön a túlzottdeficit-eljárás alól, a kormány több lépésben egyenlegjavító intézkedésekről döntött mindösszesen 854 milliárd forintos bruttó összegben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.