A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közlése szerint a fogyasztói árak 2012-ben átlagosan 5,7 százalékkal emelkedtek, decemberben 5,0 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban, és nem változtak a novemberihez képest.
A bázishatás tehet róla
A vártnál némileg kisebb 12 havi infláció a bázishatással magyarázható, mivel a szeszes italok és a dohányáruk ára 2012 decemberében kisebb mértékben emelkedett, mint egy évvel ezelőtt – véli Mináry Borbála, a KSH osztályvezetője. Hozzátette: a 2013. év januári inflációs adatából már kiesik a múlt év januárjában bevezetett 27 százalékos áfakulcs, s részben már jelentkezik a 10 százalékos energiaár-csökkentés, de annak nagyobb része a februári, márciusi inflációs adatban jelenik meg.
A fogyasztói árak 2011-ben átlagosan 3,9 százalékkal emelkedtek, 2011 decemberében 4,1 százalékkal voltak magasabbak, mint 2010 decemberében. A maginfláció szezonálisan kiigazított mértéke 2012 decemberében 12 havi összehasonlításban 4,9 százalék volt. Az éves átlagos alapdrágulás 5,1 százalékot ért el, egy évvel korábban a decemberi 12 havi maginfláció 3,3 százalékot, az éves átlagos alapdrágulás 2,8 százalékot tett ki. A nyugdíjas fogyasztói kosárra számított tavalyi éves átlagos áremelkedés 5,7 százalék, decemberben a 12 havi index 105,2 százalék volt.
Az elemzők mást vártak
Megírtuk, a keddi adatismertetés előtt már kiadták Londonban a pénzügyi elemzők a magyar inflációs rátára vonatkozó becsléseiket. Ebben a KSH által közölt adatoknál gyengébbek szerepelnek: közgazdászaik szerint a fogyasztói árak decemberben 5,2-5,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet.
A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokra szakosodott elemezői – akik a londoni mezőnyben egyedüliként kisebb gyorsulást, 5,3 százalékos éves ütemet jósolnak decemberre – azt közölték: számításaik szerint az általuk várt decemberi tizenkét havi infláció 2012 egészére vetítve 5,7 százalékos inflációt jelentene a 2011-ben mért 3,9 százalék után.
Mérsékelt gyengülés
A GS által decemberre jósolt gyorsulást a ház szakértői a forint akkori mérsékelt gyengülésével indokolják, amely szerintük kissé emelhette a teljes kosárra számolt tizenkét havi inflációt. Ennek hatását ugyanakkor a ház várakozása szerint valamelyest ellensúlyozhatta az olajárak csökkenése és az élelmiszerek lassuló áremelkedése. A Goldman Sachs londoni elemzői az infláció ütemes lassulását valószínűsítik az idei év elejétől a belépő kedvező bázishatások miatt.
A gyors magyarországi dezinflációban a cég szakelemzői szerint emellett része lesz a háztartási közműdíjak 10 százalékos kormányzati csökkentésének és a stabil nyersanyagpiaci árfolyamoknak is. A ház szerint az esetleges további közműdíjcsökkentés még lejjebb viheti az idén az inflációt, ám a minimálbér emelése közvetett módon ezzel ellentétes irányban hathat.
4 százalék közelébe lassulhat
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó elemzői – a széles körű konszenzusnak megfelelően – stagnáló, vagyis éves összevetésben ismét 5,2 százalékos inflációt jósoltak decemberre.
Kitartóan gyorsul
A cég szakértői februárra – a 10 százalékos háztartási közműdíj-csökkentés miatt – már csak 3,0-3,5 százalékos éves inflációt várnak Magyarországon, és becslésük szerint az idei egész éves átlagos infláció is 3,5 százalék lesz. A 4cast nevű vezető londoni gazdasági-pénzügyi elemzőcég szakértői is 5,2 százalékos tizenkét havi inflációt jósoltak decemberre.