A harmadik negyedévvel összevetve az eurózónában 0,6 százalékos, az EU egészében pedig 0,5 százalékos volt a visszaesés az Eurostat első becslése szerint. Az adatok azt mutatják, hogy a negyedik negyedévben felgyorsult a gazdaság hanyatlása, mert a július–szeptemberi időszakban éves szinten az euróövezet GDP-je csak 0,6 százalékkal, az unióé pedig 0,4 százalékkal csökkent. A második negyedévvel összevetve a július–szeptemberi periódusban az eurózóna GDP-je csak 0,1 százalékkal esett, az EU 27 országában pedig még 0,1 százalékkal bővült a gazdaság.
A múlt év egészében az eurózóna hazai összterméke 0,5 százalékkal és az unióé 0,3 százalékkal esett vissza 2011-hez képest. A legnagyobb csökkenést Görögország szenvedte el, ahol az utolsó negyedévben 6,0 százalékkal volt kisebb a GDP, mint egy évvel korábban, majd Portugália (–3,8 százalék), Ciprus (3 százalék), Magyarország (2,8 százalék) és Olaszország (2,7 százalék) következik. A legnagyobb növekedést a balti államok mutatták fel, Lettországban 5,7 százalékkal, Észtországban 3,4 százalékkal, Litvániában pedig 3,1 százalékkal nőtt a GDP éves szinten a múlt év utolsó három hónapjában. Hét ország utolsó negyedévi adatai még nem állnak rendelkezésre.
Az aszály és az unió elhúzódó válsága miatt csökkenhetett – a várakozásokkal összhangban – a tavalyi GDP – közölte csütörtökön a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Az Európai Központi Bank decemberben kiadott előrejelzései szerint 2013-ban sem várható jelentős gazdasági növekedés az euróövezetben.
A francia bruttó hazai termék 0,3 százalékkal csökkent 2012 negyedik negyedévében, a növekedés pedig 0 százalékos volt a teljes évet tekintve – közölte csütörtökön a francia statisztikai hivatal (INSEE). Ez jelentős visszaesést jelent 2011-hez képest, amikor is 1,7 százalékkal nőtt a francia gazdaság.
A stagnálás megnehezíti a francia kormány dolgát, amely 2012-re eredetileg 0,3 százalékos növekedéssel számolt, s azt tervezte, hogy az államháztartási hiányt visszaszorítja a GDP 4,5 százalékára. Szakértők szerint Franciaország nem fogja tudni tartani azt az Európai Bizottságnak tett ígértét, hogy a deficit 2013-ban a GDP-arányos 3 százalék alá fog csökkenni.
Francois Hollande államfő kedden már utalt arra, hogy a kormány újra fogja gondolni a 2013-ra tervezett gazdasági növekedést. A francia kormány mostanáig 0,8 százalékos gazdasági növekedéssel számolt 2013-ra, annak ellenére, hogy az Európai Bizottság országjelentése csupán a GDP 0,4 százalékos növekedését prognosztizálta.
A német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis csütörtöki tájékoztatása szerint a német bruttó hazai termék az októbertől decemberig tartó időszakban 0,6 százalékkal esett vissza az előző negyedévhez képest. Ez az elemzői várakozásoknál valamivel gyorsabb ütemű csökkenés.