Drága lett volna az IMF

Már az év első két hónapjában sikerült az adósságkezelőnek biztosítania az idei devizafinanszírozás hatvan százalékát.

MD
2013. 03. 01. 2:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már csak másfél milliárd eurónyi devizapapír értékesítését tervezi az idén az Államadósság-kezelő Központ (ÁKK) – tudta meg a Magyar Nemzet Búzás Lászlótól, az ÁKK vezérigazgató-helyettesétől. A szakember elmondta, a két héttel korábbi sikeres dollárkötvény-kibocsátással együtt az adósságkezelő az idei devizafinanszírozási terv hatvan százalékát teljesítette, éppen ezért „nincs nyomás alatt az ÁKK a mielőbbi értékesítést illetően”. Búzás László megjegyezte: hazánk várhatóan március elején újabb regisztrációért pályázik az amerikai értékpapír-felügyeletnél. – Ez egy technikai intézkedés, ami nem jelenti azt, hogy a regisztráció után azonnal dollárkötvény-kibocsátást hajtanánk végre – hangsúlyozta a szakember.

Újabb rekord

Tizenhárom éve nem adott el olyan olcsón kincstárjegyet az ország, mint tegnap. Több mint két és félszeres túljegyzés érkezett a 12 hónapos diszkontkincstárjegyre. Az adósságpapír átlagos hozama 2000 januárja óta a legalacsonyabb szintre, 4,88 százalékra esett.

Az adósságkezelő február 12-én sikeresen értékesített 3,25 milliárd dollárnyi devizapapírt a piacokon. Ebből 1,25 milliárd dollárt tettek ki az ötéves, míg kétmilliárdot a tízéves futamidejű kötvények. Az aukción hatszoros túljegyzés alakult ki, amelynek hatására az eredetileg tervezettnél olcsóbban sikerült az ÁKK-nak forrást bevonnia. A sikeres dollárkötvény-kibocsátás kapcsán is elhangzott az a vád a kormány ellen, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hitele olcsóbb finanszírozást eredményezett volna. A legújabb számítások szerint az IMF kölcsönéért négyéves futamidőre 4,06 százalékos kamatot kellett volna fizetnie a kabinetnek, miközben az ötéves dollárkötvények „végleges ára” 4,21 százalékos hozam mellett alakult.

A valutaalap ugyanis 0,09 százalékos „alapkamattal” kalkulál, amit egy százalékponttal növel automatikusan az, ha felhasználják a hitelt. Emellett további két százalékponttal emeli a felvenni szándékozott összeg nagysága is a kölcsön kamatát. Az így összeálló, 3,09-os kamatot tovább drágítja az SDR – az IMF speciális valutájának – átváltása, hiszen az a japán jen, az amerikai dollár, az angol font és az euró négyesének árfolyamából áll, emiatt egyes számítások szerint az átváltás további 0,97 százalékponttal emeli a kölcsön árát.

Sikersztori IMF-módra

Az IMF sikersztorinak nevezte a 2008–09-es térségbeli tevékenységét, ami hazánk esetében a nyugdíjak csökkentését, a közszféra béreinek befagyasztását, valamint a gyes és a gyed idejének lerövidítését jelentette. A Nézőpont Intézet Magyar Nemzet számára készített közvélemény-kutatásából ráadásul kiderült: nemcsak a Fidesz-, de az MSZP-szimpatizánsok is elfogadhatatlannak tartják az IMF megszellőztetett feltételeit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.