Már csak másfél milliárd eurónyi devizapapír értékesítését tervezi az idén az Államadósság-kezelő Központ (ÁKK) – tudta meg a Magyar Nemzet Búzás Lászlótól, az ÁKK vezérigazgató-helyettesétől. A szakember elmondta, a két héttel korábbi sikeres dollárkötvény-kibocsátással együtt az adósságkezelő az idei devizafinanszírozási terv hatvan százalékát teljesítette, éppen ezért „nincs nyomás alatt az ÁKK a mielőbbi értékesítést illetően”. Búzás László megjegyezte: hazánk várhatóan március elején újabb regisztrációért pályázik az amerikai értékpapír-felügyeletnél. – Ez egy technikai intézkedés, ami nem jelenti azt, hogy a regisztráció után azonnal dollárkötvény-kibocsátást hajtanánk végre – hangsúlyozta a szakember.
Újabb rekord
Tizenhárom éve nem adott el olyan olcsón kincstárjegyet az ország, mint tegnap. Több mint két és félszeres túljegyzés érkezett a 12 hónapos diszkontkincstárjegyre. Az adósságpapír átlagos hozama 2000 januárja óta a legalacsonyabb szintre, 4,88 százalékra esett.
Az adósságkezelő február 12-én sikeresen értékesített 3,25 milliárd dollárnyi devizapapírt a piacokon. Ebből 1,25 milliárd dollárt tettek ki az ötéves, míg kétmilliárdot a tízéves futamidejű kötvények. Az aukción hatszoros túljegyzés alakult ki, amelynek hatására az eredetileg tervezettnél olcsóbban sikerült az ÁKK-nak forrást bevonnia. A sikeres dollárkötvény-kibocsátás kapcsán is elhangzott az a vád a kormány ellen, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hitele olcsóbb finanszírozást eredményezett volna. A legújabb számítások szerint az IMF kölcsönéért négyéves futamidőre 4,06 százalékos kamatot kellett volna fizetnie a kabinetnek, miközben az ötéves dollárkötvények „végleges ára” 4,21 százalékos hozam mellett alakult.
A valutaalap ugyanis 0,09 százalékos „alapkamattal” kalkulál, amit egy százalékponttal növel automatikusan az, ha felhasználják a hitelt. Emellett további két százalékponttal emeli a felvenni szándékozott összeg nagysága is a kölcsön kamatát. Az így összeálló, 3,09-os kamatot tovább drágítja az SDR – az IMF speciális valutájának – átváltása, hiszen az a japán jen, az amerikai dollár, az angol font és az euró négyesének árfolyamából áll, emiatt egyes számítások szerint az átváltás további 0,97 százalékponttal emeli a kölcsön árát.
Sikersztori IMF-módra
Az IMF sikersztorinak nevezte a 2008–09-es térségbeli tevékenységét, ami hazánk esetében a nyugdíjak csökkentését, a közszféra béreinek befagyasztását, valamint a gyes és a gyed idejének lerövidítését jelentette. A Nézőpont Intézet Magyar Nemzet számára készített közvélemény-kutatásából ráadásul kiderült: nemcsak a Fidesz-, de az MSZP-szimpatizánsok is elfogadhatatlannak tartják az IMF megszellőztetett feltételeit.