Csökken a sebezhetőségünk

Nagymértékben csökken az ország pénzügyi sérülékenysége a jegybank növekedési programjának harmadik pillérével.

Magyar Nemzet
2013. 04. 15. 3:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MNB néhány nappal ezelőtt bejelentett növekedési programjának első két pillérjéhez képest sokkal kevesebbet foglalkozott a sajtó a harmadik elemmel: a kéthetes kötvényállomány csökkentésével, amit a jelenlegi 4500 milliárd forintos szintről a célként kijelölt 3600 milliárd forintra faragnának le. Erre az ország pénzügyi sérülékenységének mérséklése érdekében van szükség.

– Kétféle módon történhet meg a kéthetes jegybanki kötvényállomány csökkentése – mondta a Magyar Nemzet kérdésére Nagy Márton, az MNB pénzügyi stabilitásért és hitelösztönzésért felelős ügyvezető igazgatója. A rövidebb út az, ha a központi pénzintézet a kereskedelmi bankokkal megállapodik abban, hogy azok a jegybanknál lévő kötvényükért cserében devizát kapnak, amelyből visszafizetik rövid lejáratú külső adósságukat. Azzal a pénzzel tehát, amely a jegybanknál „parkolt”, csökken az ország bruttó külső adóssága.

Világosan lezárult a Simor-korszak a Magyar Nemzeti Bankban, ami egyebek között azzal volt jellemezhető, hogy a kereskedelmi bankok szívesebben tartották bent jó kamatozású kéthetes banki betétben a pénzüket, mint hogy a gazdaságban dolgoztatták volna. A meghozott intézkedéssekkel szakítanak ezzel a szemlélettel, így a hazai kis-és középvállalkozások rekordalacsony kamatozású forrásokhoz juthatnak.

 

A Magyar Nemzeti Bankban (MNB) tartott találkozón a meghívott bankvezetők támogatták a jegybank múlt héten meghirdetett hitelprogramját, amelynek iránya helyes – mondta Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség elnöke

A másik megoldáshoz az állam és a bankrendszer együttes bevonása szükséges: ebben az esetben a kereskedelmi bank vállalja, hogy a kéthetes kötvény helyett magyar állampapírt vásárol. Ennek a folyamata az, hogy a kormány döntése után az Államadósság-kezelő Központ (ÁKK) több forintkötvényt bocsát ki. Ezt a pénzt az ÁKK – a jegybanknál devizára váltva – az állam rövid távú külföldi adósságának törlesztésére fordítja. Ekkor csökken az állam devizaadóssága és emelkedik forintadóssága, a külföldi adósságából belföldi lesz, a rövid távú adósság pedig hosszú lejáratúvá alakul, ami jelentős mértékben javít hazánk sérülékenységén.

Mindkét megoldás esetén csökken a devizatartalék is. Ez nem jelenthet problémát, ugyanis közben párhuzamosan az ország teljes adóssága mérséklődik, aminek megfelelően alacsonyabb tartalékszint is elegendő lehet.

– A legszigorúbb szabály szerint a tartalékok szintje az egy éven belül lejáró külső adósságot kell hogy fedezze – vélekedett Nagy Márton.

Nagy Vajda Zsuzsa

További részletek a Magyar Nemzet hétfői számában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.