Támogatta a bizottság Gerhardt Ferenc kinevezését

Az Országgyűlés gazdasági és informatikai bizottsága 20 igen szavazat és 4 tartózkodás mellett, ellenszavazat nélkül támogatta Gerhardt Ferenc MNB-alelnöki kinevezését.

NT
2013. 04. 15. 11:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jelölt, aki jelenleg a monetáris tanács külső tagja, elmondta, az augusztusban megkezdett csökkentés során olyan szintre jutott az alapkamat, amely nem gerjeszti az inflációt, de hozzájárulhat a gazdasági növekedéshez. Hozzátette: a magyar pénzintézeti rendszert fel kell ébreszteni tetszhalott állapotából, és be kell indítani a hitelezést. A bizottság 20 igen szavazat és 4 tartózkodás mellett, ellenszavazat nélkül támogatta Gerhardt Ferenc kinevezését a bizottság hétfői ülésén. Gerhardt kérdésre válaszolva úgy vélekedett: a világ és az Európai Unió is abba az irányba halad, hogy egy szervezetbe kerüljön a pénzintézeti rendszer makro- és mikroprudenciális felügyelete.

Gerhardt Ferenc arról is beszélt, hogy a korábbi időszakhoz hasonlóan óvatosan és megfontoltan fog döntéseket hozni. Úgy fogalmazott: a monetáris politikáról vallott elképzelései nem nevezhetők forradalminak, teljes mértékben konzervatívnak tarja, és ebben a szemléletmódban fogja meghozni a későbbi határozatait is.

Kérdésre válaszolva hangsúlyozta, az MNB az infláció ellen küzd, és az árstabilitás megőrzése a feladata, az árfolyammal nem foglalkozik. Az árfolyam kérdése akkor kerülhet a monetáris politika fókuszába, amikor az árfolyam az infláció alakulását veszélyezteti; ekkor már az a jegybank feladata, hogy az árfolyammal is törődjön a rendelkezésre álló eszközök alkalmazásával – fejtette ki.

Rogán Antal, a bizottság fideszes elnöke a meghallgatáson arról kérdezte az alelnökjelöltet, hogy a Magyar Nemzeti Bankban vizsgálták-e a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) és a jegybank összevonásának kérdését, illetve lehetőségét. Gerhardt Ferenc a kérdésre elmondta: ez a lehetőség már többször felvetődött az elmúlt években. Kiemelte, az európai országok többségében a jegybank részben rendelkezik olyan jogosítványokkal, amelyek a pénzügyi piacok felügyeletét biztosítják.

Példaként ismertette: Európában öt olyan állam van, ahol a jegybanknál teljesen összevonták ezeket a feladatokat, míg önálló két intézmény nyolc országban tevékenykedik. „Jól átgondolt és cizellált jogi munka” után a két szervezet egyesíthető, a világ is ebbe az irányba tart – mutatott rá. A szakmai munkát az MNB stábja már elkezdte, amelyre majd építeni lehet később a döntéseket – mondta Gerhardt Ferenc.

Ismert, Orbán Viktor miniszterelnök április 11-én tájékoztatta az Országgyűlés elnökét, hogy a jegybanktörvény előírásainak megfelelően javaslatot kíván tenni Áder János köztársasági elnöknek Gerhardt Ferencnek a Magyar Nemzeti Bank alelnökévé való kinevezésére.

Gerhardt jelölésére azért volt szükség, mert Király Júlia benyújtotta lemondását a köztársasági elnöknek. Lemondásának okaként azt nevezte meg, hogy úgy látja, a Magyar Nemzeti Bankban kialakított új irányítási rend veszélyezteti az MNB hosszú évek alatt megszerzett hazai és nemzetközi presztízsét. Király Júlia lemondásával a kinevezés nélkül egy alelnöke maradt volna a jegybanknak, Balog Ádám személyében; Karvalits Ferenc alelnök hatéves mandátuma március 26-án járt le.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.