Matolcsy: Eljött az idő

A jegybankelnök szerint évtizedek óta nem kínáltak olyan lehetőséget a vállalkozásoknak, mint az MNB növekedési hitelprogramja.

NT
2013. 05. 31. 10:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke szerint a növekedési fordulat része, hogy bővül a családok vásárlóereje és –  lassabb ütemben ugyan, de – a beruházásoknál is változás várható. Az első negyedévben a tavalyi nagy német beruházások statisztikai hatása miatt esett a beruházások szintje, de az építőiparban a fordulat már megkezdődött – tette hozzá. Matolcsy György szerint nagyon fontos eleme a „sikergyanús” jegybanki növekedési hitelprogramnak, hogy a bankok „nem fanyalogva” jeleztek az MNB felé valamiféle igényeket, hanem a vállalkozások „zörögtek, dörömböltek, kopogtattak és csengettek” náluk, hogy részt kívánnak venni a programban.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa előtt nincs pontos kamatcél, de gondolkozik azon, hogy milyen jelzést lehetne adni a piacoknak arról, vajon milyen elvek alapján lesz vége a kamatcsökkentési ciklusnak – mondta Balog Ádám jegybanki alelnök az MTI-nek az MNB országos konzultációs sorozatának siófoki állomásán, pénteken. A Matolcsy György által szerdán idézett „semleges kamatszint” mértékére vonatkozó kérdésre Balog Ádám úgy válaszolt: nincs lezárt kamatszint, hogy „eddig és ne tovább”. Van egy vizsgálati anyag, hogy mi a semleges kamatszint, de ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy az inflációt, az ország éppen aktuális növekedési helyzetét, vagy a pénzügyi stabilitását figyelembe véve csak addig lehet emelni vagy csökkenteni a kamatot.

 

A jegybankelnök előadásában arra hívta fel a figyelmet, hogy az elmúlt 20-22 évben nem volt, de a következő 10 évben sem várható, hogy a magyar mikro-, kis- és középvállalkozások a jegybanki növekedési hitelprogramhoz hasonló alacsony kamatszint mellett jussanak hitelhez. Jelenleg az a helyzet, hogy egy külföldi cég magyar leányvállalata külföldi bank magyar leánybankjától 1-1,3 százalék között kap euróalapú hitelt, míg egy magyar kkv egy évvel ezelőtt 10 százalék körüli kamatszinttel szembesült, amit nem lehet kitermelni. Ez versenyhátrány – mutatott rá.

Matolcsy György elmondta: az elkövetkező 10 évben „nem tervezzük” Magyarország euróövezeti csatlakozását, ezért „nem tudunk csatlakozni az alacsony euróövezeti kamatlábhoz”. Az MNB elnöke jelezte, szándékukban áll, hogy a programot később, a folytatásban jobban összehangolják a 2014–20 közötti, hétéves uniós kerettel. Hangsúlyozta azonban, hogy első lépésként jó célra el kell fogynia a mostani, 750 milliárd forintos keretnek. Ha sikeres, akkor bizonyos mértékben koncentrálhat majd ez a program az uniós támogatásokra – mondta.

 

A jegybankelnök szerint néhány ágazatban egyértelműen pozitív növekedési fordulat látható. Ezek között említette a járműipart, a turizmus-vendéglátást, a mezőgazdaságot és az élelmiszeripart, illetve a logisztikát. A keleti nyitás politikájának első, egyelőre szerény eredményei is láthatóak – tette hozzá. További bővülést eredményezhet – mondta Matolcsy György –, hogy a 2014–20 közötti uniós költségvetési ciklusban a források 60 százalékát gazdaságösztönzésre, beruházásra fordíthatják.

A pénteki konzultáción Balog Ádám MNB-alelnök bemutatta a növekedési hitelprogramot. Előadásában kitért arra, hogy a jegybank szerdán már kipostázta az aláírt szerződéseket a kereskedelmi bankoknak, így el lehet kezdeni a kkv-k és a pénzintézetek közötti szerződések aláírását. Elmondta, hogy a jegybank folyamatosan fogadja be a hiteligényeket és folyamatosan biztosítja a jegybanki forrást a kereskedelmi bankoknak. „Alapos és teljes körű információt kérünk a bankoktól, akik hetente jelentik, hogy mekkora hitelt nyújtottak, milyen cégnek, milyen futamidőre” – tette hozzá.

Fábián Balázs, az OTP Bank dél-dunántúli regionális vezetője üdvözölte a jegybanki program bevezetését, és jelezte, hogy a jelentős ügyféligény szinte „garancia, hogy ez a program sikerre van ítélve”. A bankvezető arról tájékoztatott, hogy a hiteligények legnagyobb része a hitelkiváltáshoz kapcsolódik, bár az új beruházásokra és fejlesztésekre is számottevő igény mutatkozik.

Az OTP regionális vezetője szerint érdemes lenne megfontolni a beruházási célú hitelfolyósítás határidejének meghosszabbítását, hiszen „nagy kihívás, ambiciózus” a szerződéskötés augusztus végi  befejezése.
Az MNB május közepén jelentette be, hogy országos konzultációs sorozatot indít a növekedési hitelprogram népszerűsítése érdekében.

Ismert, a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa szerdán 50 százalékkal, 750 milliárd forintra emelte meg a növekedési hitelprogram első két pillérének keretösszegét. Az első pillér keretösszege 70 százalékkal, 425 milliárd forintra, míg a második pilléré 30 százalékkal, 325 milliárd forintra emelkedik.

Az MNB április elején jelentette be a három intézkedésből álló növekedési hitelprogramot. Ennek keretében a mikro-, kis- és középvállalatok kedvezményes hitelhez juthatnak meglévő forint-, illetve devizahiteleik kiváltására, továbbá beruházások és EU-források önrészének finanszírozásához. A növekedési hitelprogram harmadik pillérének értelmében a kereskedelmi bankok a jegybankkal kötendő megállapodás alapján mintegy 20 százalékkal, 3600 milliárd forintra csökkentenék a kéthetes MNB-kötvényben tartott pénzük állományát. A jegybank vezetése április 30-án jelentette be, hogy a monetáris tanács döntött a program részleteiről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.