A szolgáltatók 1060 milliárd forintot vittek ki az országból, tekintettel a kivett osztalék mértékére is, veszteségről szó sincs – mondta a Kossuth rádió 180 perc című műsorának Németh Szilárd, a rezsicsökkentésért felelős munkacsoport vezetője.
Az ország jobban teljesít, s azoknak, akik ehhez hozzájárultak, megérdemlik, hogy segítsünk – indokolta az újabb rezsicsökkentést Németh. A fideszes politikus ugyanakkor felhívta a figyelmet arra is: „a teljes energiaszektort annak idején a Horn-kormány mintegy hat nap alatt privatizálta, és ezek a cégek gyakorlatilag kiszivattyúztak mindent ( ), és ezt a magyar családokkal fizettették meg. Most a magyar családok vissza kell, hogy kapjanak valamit.” Hozzátette: a novemberi rezsicsökkentés után a 2012-es árakhoz képest összességében 20 százalékkal olcsóbban kaphatja majd a lakosság a gázt, a villanyt és a távhőt.
Az Eurostat adatai alapján még a novemberi rezsicsökkentés után is olcsóbb marad a magyarországihoz képest a lakossági gáz és villamos áram ára Bulgáriában, Romániában, Észtországban, Litvániában és Horvátországban – hangzott el a 180 percben. Németh Szilárd kiemelte: a szolgáltatók 1060 milliárd forintot vittek ki az országból, ez Csepel kilencvenéves költségvetése. Figyelemmel a kivett osztalék mértékére is, veszteségről szó sincs – jegyezte meg.
Napirend előtti felszólalásában hétfőn az Országgyűlésben Orbán Viktor miniszterelnök a rezsicsökkentés kapcsán arról beszélt, hogy az nem pusztán bátor és szokatlan intézkedés, hanem az ország függetlenségéről szól. A kormányfő megjegyezte azt is, korábban kiszolgáltatott volt az ország a pénzvilágnak, az uniós bürokratáknak és politikusoknak, a mohó multinacionális vállalatoknak, amelyek hol rossz hitelekkel, hol politikai nyomással, hol pedig telhetetlen profitelvárásokkal olyan magasra emelték az árakat, hogy végül a magyar családok fizették a legtöbbet a gázért és a villanyért egész Európában. Az MNO percről percre követte a parlament őszi szezonkezdetét.
Mint ismert, folytatódik a rezsicsökkentés, idén újabb 11,1 százalékkal csökken az áram, a gáz és a távhő ára. A kormánypártok visegrádi frakcióülésén arról is döntöttek, felszólítják a bankokat a devizahiteles szerződések „kijavítására”, az ügyfelek javára. A határidő november elseje.
Elemzők arra számítanak, hogy a rezsicsökkentés nyomán a bővítő, fejlesztő beruházások maradnak el elsősorban, azaz nem az ellátásbiztonságot szolgáló, hanem a hatékonyságot, a fogyasztók kényelmét célzó beruházásokat adják fel – ezt már a KPMG energetikai tanácsadó csoportjának vezetője mondta. Ságodi Attila megjegyezte azt is: vannak olyan szereplők is, akik egész tevékenységüket meg akarják majd szüntetni, azaz elhagynák az országot.
Makrogazdasági elemzők korábban megjegyezték azt is, hogy a kormány lépésének köszönhetően egy százalékra, vagy akár annál alacsonyabbra is csökkenhet az infláció.