Az MNB immár sorban a tizenötödik alkalommal csökkentette a jegybanki alapkamatot. Az előző két hónapban, augusztusban és szeptemberben is 20 bázisponttal csökkent a kamat, miután 2012 augusztusa óta 25 bázispontos volt a vágás mértéke minden hónapban. A kamatszint csaknem a felére csökkent azóta, hogy 2012 augusztusában enyhítési ciklusba kezdett a jegybank, akkor 7,0 százalék volt az irányadó ráta.
A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa úgy látja, hogy az inflációs és reálgazdasági kilátások alapján az ország kockázati megítélésének figyelembevételével sor kerülhet még óvatos kamatcsökkentésre – olvasható a tanács kamatdöntést követő keddi közleményében.
A jegybank honlapján publikált közlemény ismerteti: a monetáris tanács megítélése szerint a magyar gazdaságot számottevő kihasználatlan kapacitás jellemzi, az inflációs nyomás tartósan mérsékelt maradhat. Az infláció az előrejelzési horizonton változatlanul, a 3 százalékos cél körül alakul, ezért további monetáris lazítás lehetséges.
A globális pénzügyi környezet az elmúlt időszakban tapasztalt változékonyságát követően stabilizálódott. A monetáris politika mozgásterét az ország kockázati megítélésének tartós és érdemi elmozdulása befolyásolhatja – olvasható a jegybanki közleményben.
A keddi ülés előtt londoni pénzügyi elemzők azt jósolták, hogy a jelenlegi kedvező piaci kockázati környezetben most és az év hátralévő hónapjaiban is szinte bizonyosan folytatódik az MNB kamatcsökkentési ciklusa. Hasonlóan vélekedtek a Reuters által megkérdezett elemzők is.
Szeptember 24-én a monetáris tanács az elemzői várakozásoknak megfelelően újabb 20 bázisponttal, 3,60 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot. Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető elemzője szerint a 20 bázispontos csökkentés nem nevezhető óvatos kamatpolitikának, holott a jegybank rendre ezt hangoztatja a kamatdöntéseket követő kommentárokban. Hozzáfűzte, hogy a döntés ugyanakkor megfelelt a piaci várakozásnak, hiszen az amerikai Fed előző heti döntése – amellyel elhalasztotta a likviditási program keretösszegének csökkentését – pozitív piaci reakciót váltott ki, amelyben a forint is erősödni tudott.
Londoni pénzügyi elemzők előrejelzése szerint a jövő év elején 3 százalékon érheti el mélypontját a Magyar Nemzeti Bank alapkamata. A Századvég Gazdaságkutató Zrt. elemzői erről másként vélekednek: szeptemberi elemzésükben azt írták, hogy az MNB lazító ciklusa az idei évben 3,6 százalékos kamatszintnél érheti el a mélypontját, és jövőre megindul egy fokozatos szigorító ciklus.