Ez a lépés számos lehetőséget nyit meg az E.ON előtt. Így egyrészt megvalósulhat, hogy becsődöljön a lakossági energiaszolgáltatási üzletáguk anélkül, hogy az veszélyeztesse a nyereséges versenypiaci tevékenységüket. Amennyiben ez megtörténne, úgy az E.ON a szabályozó hatóság közbelépésével megszabadulhatna a hatósági áras, jelenleg veszteséges egyetemes szolgáltatási ágazatától.
A törvény szerint ugyanis, ha egy szolgáltató nem tudja ellátni a háztartásokat a területén gázzal és árammal, úgy a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalnak (MEKH) kellene kijelölnie egy végső menedékes szolgáltatót. Utóbbinak pedig kötelező lenne átvennie az E.ON fogyasztóit. A lakossági szolgáltatás leválasztása emellett arra is alkalmat adhat, hogy a német társaság könnyebben eladhassa azt.
A rezsicsökkentés kedvezően hatott mind a kinnlevőségekre, mind a kikapcsolások számára – közölte csütörtökön az Elmű azt követően, hogy múlt héten az Index.hu felszólítás nélküli kikapcsolásokról számolt be az áramszolgáltató cég területén. Az Elműnél rámutattak, az ilyen esetek száma elenyésző a társaságnál, ráadásul a szolgáltató nem jogszerű kikapcsoláskor automatikusan kötbért fizet.
Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter nemrég úgy fogalmazott, jelenleg hat-hét közműszolgáltató céggel tárgyalnak azok visszavásárlásáról, szavai szerint év végéig több részlet derül majd ki.
Mint arról a Magyar Nemzet korábban beszámolt, a háztartásokat ellátó cégek közül elsőként a Főgáz kerülhet az MVM tulajdonába – legalábbis félig, hiszen 50 százalékos tulajdonosa jelenleg a fővárosi önkormányzat.
Az E.ON csütörtöki közleménye ezeknél finomabban fogalmaz az okokat illetően. Winkler János, a cégcsoport igazgatósági tagja azt mondta: „alapvetően a piaci környezet jelenlegi és jövőbeni átalakulásához igazodunk ezzel a lépéssel.” Winkler János aláhúzta, hogy az E.ON az első a magyarországi egyetemes energiaszolgáltatók közül, amely leválasztotta a lakossági üzletágát a szabad piaci tevékenységéről.
További részletek a Magyar Nemzet pénteki számában.
(Dékány Lóránt)
Ismét magyar kézben az E.ON földgázüzletága, miután az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. összesen 281 milliárd forintot utalt át a cégnek. A földgáztárolók és a földgázkészlet megvételével az Orbán Viktor vezette kormány célja az ország függetlenségének erősítése.
Az E.ON gázkészletének megvásárlásávaltovábbcsökkenhet ősszel és jövő tavasszal a rezsi. Erről egy neve elhallgatását kérő szakember nyilatkozott korábban a Magyar Nemzetnek. Mint mondta, az állam több milliárd köbméter párnagázhoz jut a német energetikai cég magyarországi leányvállalatának megvásárlásával.
Jövő tavasszal kerülhet a parlament elé a közműszolgáltatások nonprofittá alakításáról szóló törvényjavaslat, amelyet akár még a választás előtt elfogadhatnak a képviselők – mondta Orbán Viktor miniszterelnök