Három százalék alá mehet az alapkamat

Londoni elemzők szerint az inflációs adatok miatt csökkenhet tovább az alapkamat.

KG
2013. 11. 21. 19:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Royal Bank of Scotland (RBS) elemzői a napokban Magyarországon tárgyaltak az MNB, a Nemzetgazdasági Minisztérium, az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK), a Költségvetési Tanács, az Európai Bizottság, a Magyar Bankszövetség és helyi bankok képviselőivel, valamint közgazdászokkal. A budapesti tárgyalásaikról összeállított beszámolójukban közölték, hogy az MNB-t is meglepetésként érte a céltól és a várakozásoktól messze elmaradó, 0,9 százalékos tizenkét havi októberi infláció. Az RBS elemzőinek véleménye szerint ebben az inflációs környezetben az MNB indokoltnak fogja érezni, hogy 3 százalék alá csökkentse alapkamatát.

A cég londoni közgazdászai közölték: a maguk részéről további öt, egyenként 0,2 százalékpontos MNB-kamatcsökkentést és így 2,4 százalékig süllyedő jegybanki alapkamatot várnak. Az RBS elemzőinek csütörtöki prognózisa szerint az MNB enyhítési ciklusának utolsó kamatcsökkentése 2014 márciusában lesz.

A ház elemzőinek saját számításai szerint a novembertől érvényesített 11,1 százalékos újabb közműdíjcsökkentés további 1 százalékpontot farag le az éves összevetésű, teljes kosárra számolt magyarországi inflációból. Tekintettel az infláció jelenlegi ütemére ez azt jelenti, hogy Magyarországon komoly kockázat a defláció – vélekedtek csütörtöki elemzésükben az RBS szakértői. Más nagy londoni házak elemzői ugyanakkor nem számolnak tartós defláció kialakulásával a magyar gazdaságban.

Az MTI kérdésére, hogy Magyarországon a novembertől érvényes újabb közműdíjmérséklés fogyasztói szintű dezinflációs hatásának megjelenése után sem kell-e tartani deflációtól, William Jackson, a Capital Economics felzárkózó piacokkal foglalkozó közgazdásza kifejtette: nem zár ki néhány havi negatív inflációt Magyarországon, ám a januárban végrehajtott előző közműdíjcsökkentés hatása jövő januárban kiesik a teljes kosárra számolt tizenkét havi magyarországi inflációs adatokból, és így onnantól ez a tényező inflációemelő hatású lesz éves összevetésben.

Nincs előre meghatározott alsó határa a Magyar Nemzeti Bank kamatcsökkentésének – mondta Palotai Dániel, a központi bank monetáris politikáért felelős ügyvezető igazgatója.

 

Londoni elemzők korábban már beszéltek 3 százalék alatti alapkamatról.

Jackson hozzátette: véleménye szerint akkor lenne nagyobb kockázata a deflációs csapda kialakulásának – vagyis annak, hogy a háztartások a negatív inflációhoz fűződő várakozások miatt folyamatosan halasztják kiadásaikat, tovább mélyítve ezzel a deflációt –, ha a magyarországi maginfláció is negatív tartományba fordulna.

A Royal Bank of Scotland londoni elemzői a budapesti tárgyalásaikról szóló csütörtöki beszámolójukban közölték: megbeszéléseik egyik fő következtetése az, hogy az MNB elnöke, Matolcsy György által a nyáron említett 3,00-3,50 százalékos potenciális kamatminimumsávnak a jelenlegi inflációs környezetben „már nincs sok súlya”. E sávot a tárgyalópartnerek olyan rugalmas sávként emlegették, amelyen „meglehetősen könnyű túllépni” – fogalmaztak az RBS elemzői. A ház szakértői hangsúlyozták, hogy még az általuk jósolt 2,4 százalékos MNB-kamatmélypont is „legalább néhány hónapig” igen magas pozitív reálhozamot jelentene a mostani inflációs környezetben.

Az RBS elemzői ugyanakkor 2014-ben – a legnagyobb valószínűséggel a negyedik negyedévtől – az MNB monetáris politikájának szigorítását várják. Ezt arra a véleményükre alapozzák, hogy a jövő év második felében ismét gyorsulni kezd az infláció a közműdíjcsökkentésekből eredő dezinflációs hatás és az élelmiszerárakban érvényesülő kedvező bázishatások halványulásával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.