Történelmi mélypontra csökkent Győr megyében a munkanélküliség tavaly decemberben. A hivatal tájékoztatása szerint december végén a munkanélküliek száma Győr-Moson-Sopronban 6437 volt, 9,9 százalékkal alacsonyabb az egy hónappal, és 44 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál. A 3,1 százalékos munkanélküliségi ráta az egy évvel korábbinál 2,5, az előző havinál 0,4 százalékponttal jobb.
Kara Ákos (Fidesz), az Országgyűlés foglalkoztatási és munkaügyi bizottságának alelnöke az adatokat kommentálva elmondta: ahogy hosszabb, ideje, úgy most is a kormány által támogatott járműipari beruházások és azok egyre számosabb beszállítói működése az egyre javuló tendencia alapja. Egy év alatt Győrben 6,8-ról 3,8, Kapuvár térségében 5,4-ről 3,4, Mosonmagyaróvár körzetében 4,9-ről 3,1, Sopronban 3,6-ról 1,9, Csorna körzetében 4,5-ről 2 százalékra csökkent a munkanélküliségi ráta.
Iskolai végzettség alapján a Győr-Moson-Sopron megyei álláskeresők összetétele eltér az országos átlagtól, ahol az alapfokú végzettségűek vannak túlsúlyban. A Kisalföldön ezzel szemben az álláskeresők 64,2 százaléka középfokú, 8,6 százaléka felsőfokú végzettséggel rendelkezik, és 27,2 százalék a legfeljebb az általános iskolát fejezettek aránya. A képzetlenek aránya jelenleg a legalacsonyabb az országban, mely a jobb foglalkoztatási helyzetnek köszönhető, valamint annak, hogy a képzéseknél elsősorban a képzetlenek kerülnek bevonásra, ezzel elhelyezkedési lehetőségeik javulnak – írják.
Csongrád megyében is jelentősen csökkent a munkanélküliség. B. Nagy László kormánymegbízott pénteki sajtótájékoztatóján elmondta, hogy tavaly decemberben csaknem 14 és fél ezer álláskeresőt tartottak nyilván a megyében, ami 7,6 százalékkal alacsonyabb, mint az előző havi adat. A 2012-es év azonos időszakához hasonlítva pedig 33 százalékkal csökkent a nyilvántartott álláskeresők száma Csongrád megyében.
Négymillió fölé emelkedett a foglalkoztatottak száma, ez nagyrészt a versenyszférában létrejött új munkahelyeknek köszönhető – mondta csütörtökön a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatásért felelős államtitkára, Czomba Sándor Lentiben, a kistérségi uniós forrásból finanszírozott foglalkoztatási projekt záró konferenciáján. A növekedésben szerepet játszott a migráció és a közfoglalkoztatás is, de a bővülés döntő többségben a versenyszférában létrejött munkahelyeknek köszönhető – emelte ki az államtitkár.
Czomba Sándor pénteken arról beszélt, hogy várhatóan mintegy 6500 új munkahely létesítéséhez, valamint további 12 ezer már meglévő álláshely megőrzéséhez járul hozzá a kis- és közepes vállalkozások (kkv) számára indított munkahelyteremtő pályázati program.
A munkanélküliség tovább csökkent, folyamatosan nő a foglalkoztatottság. Az NGM szerint ez már a növekedési fordulat egyértelmű jele. Bár elemzők szerint a növekedés jelentős részét a közfoglalkoztatás adja, Czomba Sándor, a foglalkoztatásért felelős államtitkár rámutatott: a kormányváltás óta a versenyszféra önmagában 100 ezer új munkahelyet teremtett a kedvező kormányzati intézkedéseknek köszönhetően.
Réczey Zoltán, a Buda-Cash Brókerház elemzője szerint kedvező képet mutatnak a munkaerő-piaci folyamatokról a frissen közölt adatok, hiszen a munkanélküliségi ráta csökkent – utoljára 2008-ban volt ilyen alacsony szinten –, s négymillió fölé emelkedett a foglalkoztatottak száma. Elmondta, hogy e fő számok alapján pozitív a kép, ugyanakkor a kedvező folyamatokban jelentős szerepe van a téli közfoglalkoztatási programnak, amelybe 200 ezer embert vonnak be a tervek szerint.