Varga Mihály erről azután beszélt, hogy a forgalmazás első napján, hétfőn felkereste a Magyar Államkincstár V. kerületi fiókját és az elsők között vásárolt a Bónusz Magyar Államkötvényből.
A nemzetgazdasági miniszter elmondta: 2013 végén 1688 milliárd forintnyi állampapír volt a lakosság kezében, ennek döntő többsége 3 és 5 éves futamidejű volt. Kiemelte: a kabinet 2010-ben azt ígérte, csökkenti az államadósságot, a GDP-hez mért 83 százalékos arányt mára 79 százalékra mérsékelte.
A tárcavezető az elért eredmények között említette azt is, hogy a kormány átvállalta az önkormányzatok adósságállományát, és a lakosság számára az árfolyamgát kiterjesztésével jelentősen csökkent a devizahitelesek száma.
Dancsó József, a Magyar Államkincstár elnöke közölte: a Bónusz Magyar Államkötvény (BMÁK) néven elindított új állampapír négy- és hatéves futamidejű, változó kamatozású, egyforintos alapcímletű állampapír. A Bónusz Magyar Államkötvény 2014. március 17-étől első körben a Magyar Államkincstárban vásárolható meg, de a banki hálózati értékesítésről, feltételeiről egyeztetnek az elsődleges forgalmazókkal.
Varga Mihály elmondta: a három- és ötéves futamidejű Prémium Magyar Államkötvények (PMÁK) kamatai az inflációhoz igazodnak, a Bónusz Magyar Államkötvények kamatai a pénzpiaci kamatok változását követik. Az új állampapír így jól kiegészíti a lakossági állampapír-portfóliót mind a futamideje, mind a kamatozás módja tekintetében.
Dancsó József újságíróknak elmondta: a Bónusz Magyar Államkötvényeket első körben 100-100 milliárd forint mennyiségben hozzák forgalomba, melyet belföldi és külföldi természetes és jogi személyek és szervezetek is megvásárolhatnak, meghatározott intézményi befektetői kör kivételével. Hozzátette: az új értékpapír forgalomba hozatalával elsősorban a lakosságot célozzák meg.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) delegációja március 5. és 17. között szokásos, éves gazdaságpolitikai konzultációt tartott Magyarországon – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). Ez az első hivatalos tárgyalássorozat azóta, hogy Magyarország a lejárat előtt, 2013-ban visszafizette az IMF-nek a 2008-ban felvett 20 milliárd eurós hitelt, és az IMF budapesti irodája is bezárt.
A tárca közleménye szerint Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter hivatalában fogadta a Nemzetközi Valutaalap misszióvezetőjét, Costas Christou-t és Johann Pradert, az IMF igazgatóságában Magyarországot is képviselő igazgatót.
Magyarország már nem IMF-program ország, mivel 2013-ban visszafizette a teljes tartozását, de továbbra is tagja a szervezetnek, ezért gazdasági konzultáció keretében folytatódik az együttműködés – írta az NGM.
A közlemény szerint a megbeszélésen a felek egyetértettek abban, hogy az ukrán válság rontja a térség gazdasági megítélését, ezért a helyzet mielőbbi rendeződése közös érdekük. A találkozón Varga Mihály ismertette azokat a kedvező eredményeket, amelyek hosszú távon is fenntartható, kiegyensúlyozott szerkezetű növekedést biztosítanak Magyarországnak – írja az NGM.
A 2013-ban bekövetkezett gazdasági fordulatnak köszönhetően a 2014. évi növekedés a kormány által korábban prognosztizált 2 százalékos mértéknél is magasabb lehet. Pozitív folyamatok indultak el a beruházásoknál, jelentősen nőtt a vállalati szektor teljesítménye, javult a foglalkoztatás, több mint 4 millióan dolgoznak az országban – áll a közleményben.
A magyar export várhatóan 6 százalékkal bővül az idén, így az áruforgalom külkereskedelmi többlete ismételten meghaladhatja a 7 milliárd eurót.
Varga Mihály arról is beszámolt, hogy 2014-től az uniós pénzek 60 százalékát gazdaságfejlesztésre fordítják, ezért a gazdaság további dinamikus fejlődésére számít. Az előző ciklusban erre a célra a források 16 százalékát költötték.
A találkozón elhangzott, hogy az IMF által kiemelt figyelemmel kísért területeken a külső egyensúlyi helyzet javításában, illetve a rövid, külső adósság kezelésében Magyarország érdemi javulást ért el. A kedvező gazdasági eredmények jó alapot adhatnak ahhoz, hogy a kormány a jövőben a gazdaság növekedésére koncentráljon.
Az IMF a konzultáció eredményéről zárónyilatkozatot ad ki, melyet az IMF igazgatótanácsa fogad el és hoz nyilvánosságra – olvasható a közleményben.