Felminősíthetik Magyarországot

A javuló makrogazdasági mutatók alapján a hitelminősítők jövőre megemelhetik Magyarország államadós-besorolását.

KG
2014. 04. 02. 13:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni elemzőrészlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) közgazdászai új, felülvizsgált elemzésükben közölték: eddigi előrejelzésük kétszeresére, 3 százalékra javították a magyar gazdaság jövő évi növekedésére adott prognózisukat, és fenntartják az idei év egészére szóló, 2,6 százalékos GDP-növekedéssel számoló forgatókönyvüket.

A cég elemzői is hangsúlyozzák, hogy idei előrejelzésük magasabb a londoni konszenzusnál. A ház 2015-re szóló magyar növekedési becslésének pedig az iránya is ellentétes a szélesebb körű citybeli várakozásnál, más nagy londoni házak ugyanis jövőre a magyar GDP-növekedés valamelyes lassulását valószínűsítik.

Az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőcsoport, a Capital Economics közgazdászainak legújabb átfogó negyedéves prognózisa szerint Magyarországon 2014-ben 2,5 százalékos GDP-növekedés várható. A cég ugyanakkor azzal számol, hogy a választások előtti gazdaságélénkítő lépések az idei második félévtől kifutnak, és a költségvetési politikát szigorítani kell majd. Emiatt a Capital Economics 2015-re 2 százalékra lassuló növekedést valószínűsít a magyar gazdaságban.

A Morgan Stanley globális bankcsoport londoni befektetési részlegének új, javított becslése szerint Magyarországon az idén 2,4 százalékos növekedés várható, a ház azonban jövőre szintén 2 százalékos növekedést valószínűsít a magyar gazdaságban.

A Bank of America-Merrill Lynch londoni elemzői ugyanakkor azzal a véleményükkel indokolják a konszenzust jelentősen meghaladó új prognózisukat, hogy javultak a hazai fogyasztási kiadások kilátásai a pénzügyi szektoron kívüli vállalatok és a háztartások pénzügyi mérlegében tapasztalható, a korábban vártnál gyorsabb fordulat miatt.

A ház várakozása szerint a gyorsuló növekedésre a Magyar Nemzeti Bank (MNB) is reagálni fog. A cég fenntartotta azt az előrejelzését, hogy az MNB enyhítési ciklusa 2,25 százalékos alapkamaton fejeződik be a nyáron. Ez a prognózis is jelentősen eltér a londoni konszenzustól; a citybeli elemzői közösségen belül általános az a vélemény, hogy a ciklus még egy utolsó, e hónapban végrehajtandó 0,10 százalékpontos csökkentés után, 2,50 százalékos alapkamaton véget ér, sőt vannak olyan londoni előrejelzések is, amelyek szerint a jelenlegi 2,60 százalékos alapkamat lehet az enyhítés végpontja.

A Bank of America-Merrill Lynch londoni elemzőinek szerdai prognózisa szerint ugyanakkor már idén októbertől megkezdődik az MNB monetáris politikájának szigorítása, és a jegybanki alapkamat 2015 tavaszára 3,50 százalékra emelkedik. A cég szerint ezt a várakozást indokolja, hogy addigra az infláció egyértelműen felfelé tartó pályára kerül, és ez reagálásra kényszeríti majd a monetáris tanácsot, annak érdekében, hogy a jegybanki reálkamat pozitív tartományban maradjon.

A Kopint-Tárki kutatócsoportja 2,2 százalékos gazdasági növekedést vár az idén és jövőre is – mondta Palócz Éva, a konjunktúrakutató cég vezérigazgatója kedden.

A ház ugyanakkor kidolgozott egy alternatív forgatókönyvet is, elismerve, hogy kamat-előrejelzésére felfelé mutató kockázatok hatnak. Az alternatív előrejelzés a szélesebb konszenzusnak megfelelően 2,50 százalékos alapkamaton leálló enyhítési ciklussal, 2015 tavaszára viszont 4,00 százalékig emelkedő jegybanki alapkamattal számol. A cég londoni elemzői szerint e forgatókönyv akkor valósulhat meg, ha az infláció magasabb lesz a vártnál, illetve ha az energiaszolgáltatási szektorban tervezett reformok vagy a devizaalapú hitelek problémájának megoldási módja rontaná a befektetői hangulatot, vagy ha az MNB enyhítési alapállása miatt még tovább gyengülne a forint.

A Bank of America-Merrill Lynch szerint azonban a javuló makromutatók alapján várható, hogy a hitelminősítők 2015 első felében befektetési ajánlású kategóriába emelik vissza a magyar államadós-besorolásokat.

Magyarországra a három nagy nemzetközi hitelminősítő – Moody's Investors Service, Standard & Poor's, Fitch Ratings – jelenleg egyaránt befektetésre nem ajánlott osztályzatokat tart érvényben. Közülük a Standard & Poor's hosszú futamidejű magyar devizaadós-besorolása a leggyengébb, „BB”, amely a befektetési ajánlású sáv aljától két fokozattal elmarad. A Moody's hosszú távú magyar szuverén osztályzata egy fokozattal jobb, „Ba1”, amely e cég besorolási módszertana alapján azonos a Fitch Ratings „BB plusz” hosszú futamidejű magyar szuverén devizaadós-minősítésével.

Magyarország államadós-osztályzatainak kilátása a három cég közül azonban kettőnél immár stabil. A Standard & Poor's a múlt héten javította negatívról stabilra magyar besorolási kilátását, és a Fitch is stabil kilátást tart érvényben a magyar osztályzatra. A Moody's magyar adósosztályzatának kilátása továbbra is negatív.

Az osztályzatjavításokat a hitelminősítői gyakorlatban rendszerint – bár nem előírásszerűen – pozitív kilátás előzi meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.