Kifizette a Főgáz-részvényeket az MVM

Ezzel a hatósági jóváhagyásokat követően lezárult a fővárosi gáztársaság 49,83 százalékos részvény-adásvételi tranzakciója.

VZ
2014. 04. 15. 8:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tájékoztatásuk szerint a hatósági jóváhagyásokat követően a fővárosi gáztársaság 49,83 százalékos részvény-adásvételi tranzakciója lezárult.

A Főgáz Zrt. új igazgatóságai tagjává nevezték ki Laczó Sándort, Králik Gábort és Cseh Tamást, míg a felügyelőbizottság új tagjává választották Kóbor Györgyöt és Kiss Csabát.

Horváth Péter, az MVM Zrt. vezérigazgatója a közleményben hangsúlyozza: az MVM Csoport az utóbbi három évben felkészült arra, hogy jelentős szerepet vállaljon a földgázpiacon, ma a gázüzletág szinte minden jelentős szegmensében képviselteti magát, a vertikális értéklánc az infrastruktúrától a kereskedelemig és a tranzakció eredményeként az egyetemes szolgáltatásig terjed.

Az MVM Csoport a magyar gazdaság egyik stratégiai szereplője, amely komoly eredményeket ért el, és amelynek tevékenysége a következő időszakban is kiemelten fontos – így fogalmazott Németh Lászlóné. A nemzeti fejlesztési miniszter korábban az elmúlt négy évet értékelve kiemelte a Főgáz kisebbségi részvénycsomagjának megvásárlását az RWE-től, illetve azt, hogy kormányzati felhatalmazással megkezdődhetnek a tárgyalások a többségi, önkormányzati részvénycsomag megvásárlásáról.

Az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. és az RWE Gas International N.V. 2013. december 18-án írta alá a részvény-adásvételi szerződést. Az MVM Zrt. közgyűlésének korábbi döntése értelmében a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt., mint az MVM Zrt. legnagyobb tulajdonosa, a Magyar Állam képviseletében 41 milliárd forint tulajdonosi kölcsönt nyújtott a tranzakció teljes körű finanszírozásához, amelyet az év folyamán tulajdonosi tőkeemelésből refinanszíroznak – emlékeztet közleményében az MVM Magyar Villamos Művek Zrt.

A tranzakció megvalósítását a The Boston Consulting Group, a PwC, a KPMG és a Siegler Weil Gotshal & Manges Ügyvédi Iroda nemzetközi tanácsadók segítették. Az általuk készített vagyonértékelések szolgáltak alapul a tranzakció tárgyát, a Főgáz Csoport részvényeinek 49,83 százalékát jelentő részvények vételárának meghatározásához.

A tranzakció zárásával párhuzamosan megkezdődnek a tárgyalások a Főgáz Csoport Budapest Főváros Önkormányzata tulajdonában álló 50 százalék + 1 darab „A” sorozatú részvénycsomagjának, illetve az 1 darab „B” sorozatú részvényének megvásárlásáról is – közölték.

Közlemény szerint az ügyletre vonatkozó márciusi kormányhatározat deklarálja, hogy a többségi részvénycsomag vételárának meghatározásához az MVM Zrt. Főgáz Zrt.-ben való kisebbségi részesedésszerzése során alkalmazott értékelési módszer az irányadó, ugyanakkor a tényleges vételár rögzítése majd az adásvételi szerződésben történik meg.

A Főgáz Csoport több mint kétmillió ember biztonságos földgázellátását szavatolja magas színvonalon Budapesten és környékén, valamint az ország 10 megyéjében. A több mint 1000 főt foglalkoztató cégcsoport mintegy 820 ezer fogyasztót lát el az 5800 kilométernyi jó állapotú, rendszeresen karbantartott gázhálózatán keresztül.

A társaság tavaly mintegy 2 milliárd köbméter gázt értékesített egyetemes szolgáltatói és szabadpiaci tevékenysége keretében. A Főgáz több éves országos szabadpiaci tevékenységével a magyar földgázpiac meghatározó szereplője – írja közleményében az MVM Magyar Villamos Művek Zrt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.