Balatoni András, az ING Bank elemzője kedvező fejleménynek tartja, hogy az állami szektor mellett a magángazdaságban is megindult a beruházások növekedése az idei első negyedévben. Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője kiemelte: számos infrastrukturális fejlesztés köthető európai uniós források gyorsított lehívásához, illetve állami beruházásokhoz, ami nagyban hozzájárult a növekedéshez, de a magánszektorban is látszanak pozitív jelek.
Mindkét elemző hangsúlyozta, hogy a bővülés elsősorban a járműgyártáshoz kapcsolódó iparágakban jelentős.
Nyeste megjegyezte, hogy a kiugró első negyedéves növekedés mögött nagyon alacsony bázisadat áll, mivel 2013 első negyedévében több mint 8 százalékkal estek vissza a beruházások. Az elemző szerint a következő negyedévekben lassulni fog a bővülés üteme, de összességében marad a kedvező tendencia.
„Úgy tűnik, hogy az idei évben többéves mélypontról végre fordulni fog a kedvezőtlen tendencia, és a beruházások érdemben járulnak majd hozzá a GDP-hez” – fogalmazott.
Az Erste Bank elemzője kitért arra, hogy a GDP-n belüli bruttó állóeszköz-felhalmozás alakulásáról a jövő heti első negyedéves GDP adatok adnak majd teljesebb képet, ez a bank becslései szerint éves átlagban 5,9 százalékos bővülést mutathat, de látnak felfelé irányuló kockázatokat.
Balatoni szintén kitért arra, hogy az első negyedéves kiugró növekedésben bázishatás is megfigyelhető. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy míg tavaly a negyedik negyedévben éves szinten több mint 50 százalékkal nőttek a költségvetési beruházások, a versenyszférában pedig csak 5 százalékos volt a bővülés, addig az idei első negyedévben az arány eltolódott a versenyszféra javára. Utóbbi beruházásai 26,4 százalékkal, míg a költségvetésé 15 százalékkal nőtt 2014 első három hónapjában.
Az állam továbbra is jelentősen fűti a beruházások bővülését, például az út- és vasút-felújítási munkákkal. A magánszférában pedig a feldolgozóiparban „begyulladtak a rakéták”, ezen belül is a járműiparhoz kapcsolódó iparágakban – fejtette ki az elemző. Hozzátette, hogy látható a korábban Magyarországra települt járműipari kapacitások tovagyűrűző hatása a termelési láncban.
Az ING elemzője szerint a beruházások bővülését támogatja a jegybank növekedési hitelprogramja is, továbbá az állam beruházási költése meglátszik a költségvetési deficit romlásában is, vagyis az állam költségvetési és monetáris eszközökkel is segíti a beruházási dinamika emelkedését.
Márciusban az építőipar termelése mind a kiigazítatlan adatok szerint, mind a munkanaptényezővel kiigazítva 34,2 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) május 16-án. Egy hónap alatt az ágazat termelési volumene – szezonálisan és munkanappal kiigazítva – 1,7 százalékkal nőtt. Az év első három hónapjában a termelés 27,6 százalékkal bővült 2013 azonos időszakához képest.
Magyarországon és a környező gazdaságokban várhatóan a következő negyedévekben is tartható lesz a 3 százalék körüli éves összevetésű növekedési ütem – jósolták londoni pénzügyi elemzők.