Itt a fordulat az inflációban

Júliusban 0,1 százalékos volt az infláció, az előző három hónapban csökkentek a fogyasztói árak.

MNO
2014. 08. 12. 8:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Londoni pénzügyi elemzők zéró körüli éves szintű inflációt vártak júliusra, a prognózisok között egyaránt volt kismértékű további árcsökkenést és minimális emelkedést valószínűsítő is. A háztartási energia, a ruházkodási cikkek, az élelmiszerek, valamint a tartós fogyasztási cikkek ára csökkent az egy évvel korábbihoz képest, míg a szeszes italok, dohányáruk, a szolgáltatások és az üzemanyagok drágultak. Az adatokat ismertetve Mináry Borbála, a KSH osztályvezetője kiemelte: a kismértékű emelkedés oka egyrészt a víz, a csatorna és a szemétszállítás díját érintő tavaly júliusi rezsicsökkentés bázishatása, másrészt az, hogy az ilyenkor szokásosnál kevésbé csökkent az élelmiszerek ára.

Hozzátette, hogy a rezsicsökkentések továbbra is egyértelműen meghatározzák az alacsony inflációt. A szezonális ingadozásokat kiszűrő éves maginfláció azonban hónapok óta magasabb szinten van. A szezonálisan kiigazított havi maginfláció 0,2 százalékos volt júliusban, míg az előző év azonos időszakához mérten is a júniusival egyező 2,6 százalékot mutatott.

A nyugdíjas fogyasztói kosárba sorolt termékek ára az előző hónaphoz képest 0,2 százalékkal nőtt, tavaly júliushoz képest pedig 0,4 százalékkal csökkent.

A KSH összefoglalója szerint egy év alatt az élelmiszerárak 0,4 százalékkal csökkentek. Ezen belül a cukor ára 18,5 százalékkal, a liszté 14,0 százalékkal, az étolajé 12,4 százalékkal csökkent, az idényáras élelmiszerek 10,1 százalékkal kerültek kevesebbe, a péksütemények ára pedig 3,1 százalékkal volt alacsonyabb, mint tavaly júliusban. Drágult viszont a tej 7,9 százalékkal, a sajt 7,0 százalékkal, valamint a sertéshús 2,8 százalékkal.

A szeszes italok ára 2,6 százalékkal csökkent egy év alatt, míg a dohányáruké átlagosan 18,9 százalékkal emelkedett.

A háztartási energia ára csökkent a legnagyobb mértékben, 12,0 százalékkal. Ezen belül a vezetékes gázért 16,9, a távfűtésért 11,4, az elektromos energiáért 11,1 százalékkal kellett kevesebbet fizetni tavaly júliushoz viszonyítva. A szolgáltatások díja 1,8 százalékkal nőtt egy év alatt, ezen belül a víz és a csatorna díja átlagosan 10, a helyi tömegközlekedésé 6,9 százalékkal csökkent.

A járműüzemanyagok ára 1,4 százalékkal volt magasabb idén júliusban, mint egy évvel korábban. A ruházkodási cikkekért 1,0 százalékkal, a tartós fogyasztási cikkekért 0,4 százalékkal kellett kevesebbet fizetni.

Az előző hónaphoz képest az élelmiszerek ára átlagosan 0,6 százalékkal mérséklődött, az idényáras élelmiszerek – burgonya, friss zöldség, gyümölcs – ára csökkent a legnagyobb mértékben, 5,1 százalékkal. E csoport nélkül számítva az élelmiszerek ára az előző hónaphoz képest nem változott. Nőtt a sertéshús ára 1,5 százalékkal, valamint a csokoládé, kakaó ára 1,1 százalékkal.

A legnagyobb mértékben a szolgáltatások drágultak, egy hónap alatt 0,9 százalékkal, ezen belül az üdülési szolgáltatásokért 5,3 százalékkal kellett többet fizetni. Átlag felett, 0,7 százalékkal drágultak az egyéb cikkek: lakással, háztartással és testápolással kapcsolatos cikkek, gyógyszerek, járműüzemanyagok, valamint kulturális cikkek, ezen belül az üzemanyagokért 1,8 százalékkal kellett többet fizetni júliusban, mint az előző hónapban.

A tartós fogyasztási cikkek és a háztartási energia ára nem változott. A nyári kiárusítások következtében a ruházkodási cikkekért átlagosan 2,4 százalékkal kellett kevesebbet fizetni. Az EU 28 tagországában 2014 júniusában a fogyasztói árak (a harmonizált előzetes adatok szerint) átlagosan 0,7 százalékkal voltak magasabbak, mint 2013. júniusban. Bulgáriában és Görögországban csökkentek leginkább az árak (1,8 és 1,5 százalékkal), míg a legnagyobb drágulás az Egyesült Királyságban (1,9 százalék), valamint Ausztriában (1,7 százalék) volt.

 

A megelőző hónaphoz hasonlóan júliusban is 0,3 százalékkal csökkenhettek a fogyasztói árak Magyarországon a Wall Street Journal (WSJ) amerikai napilap által megkérdezett szakértők szerint. Az év végére 1,1 százalékos inflációt várnak a Goldman Sachs szakértői Magyarországon, azután, hogy szeptemberben az újabb körös rezsicsökkentés várhatóan nulla alatt tartja a fogyasztói árindexet.

A jegybank 3 százalékos inflációs célkitűzése a megkérdezett elemzők szerint a jövő év második felére érhető el. A Központi Statisztikai Hivatal kedden teszi közzé a fogyasztói árak júliusi alakulását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.