Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára az amerikai Bunge által bejelentett áfacsalási üggyel kapcsolatban a Hír TV Magyarország élőben című műsorában szerda este elmondta: 2013-ban indult el az adóellenőrzés, 12 céget érint, 16 személy van gyanúsításban, az adóhiány meghaladja a 2 milliárd forintot. Kiterjedt ellenőrzést végeztek az ügyben – közölte.
Elmondta azt is, van alapja annak, hogy a feljelentő, az amerikai Bunge is érintett lehet hazai gabonakereskedelmi ügyekben, ezt állítása szerint maga Varga Mihály miniszter is megerősítette. Hozzátette: ennek a cégnek más országokban van problémája az adózással, Argentínában például 400 millió dollárt követelnek tőle. „Nagyon érdekes a helyzet, a feljelentő került abba a helyzetbe, hogy elképzelhető, sőt bizonyos, hogy benne van ezekben a csalásokban” – fogalmazott.
Arra a kérdésre, hogy tényként kezelhető, bizonyítékokkal alátámasztható-e az amerikai cég érintettsége, Tállai elmondta: bizonyíték és tény az, ami jogerőssé válik, most még másik szakaszában van az adóellenőrzés.
Ismert, Varga Mihály hétfőn a parlamentben arról beszélt, hogy 2011 óta már három cég, a Glencore, a Cargill és a Bunge bevonásával folyik gabonakereskedelmi vizsgálat. Ennek eredményeként idén februárban 50 helyszínen volt házkutatás, a cégeknél, könyvelőknél és ügyvezetőknél. Hozzátette, hogy sikerült azonosítani a bűnszervezetet, 14 gyanúsított van, 8 ember került vizsgálati fogságba, 4-en pedig előzetes letartóztatásba.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal 800 millió forint értékben rendelt el vagyonlefoglalást a szlovák és a cseh hatóságokkal együttműködve – mondta Varga Mihály, megjegyezve, hogy a nyomozás jelenleg is zajlik. „Ha az amerikai nagykövetségnek további információja van erre vonatkozóan, akkor kérjük, hogy [ ] ezekkel az információkkal segítse a NAV vizsgálatát” – zárta szavait a tárcavezető.
Az ügy hátteréről a Magyar Nemzet azt írta: a Bunge a Glencore és a Cargill mellett része annak a hazai céghálónak, amelyet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal munkatársai feltérképeztek egy jelentős mértékű adócsalási ügyben. Noha a NAV nyomozói a Bunge jelzései alapján már 2011-ben vizsgálatot kezdeményeztek, maga az amerikai cég is felbukkant abban a társasági hálóban, amelynek szereplői a gyanú szerint Szlovákiából, Csehországból és Ausztriából úgy hoztak be cukrot, kávét és étolajat Magyarországra, hogy nem fizették be az adót az élelmiszerek után.
A Magyar Nemzet arról is beszámolt, hogy a külföldi óriáscégek közül kettő is kitűnő kapcsolatokat ápol az Egyesült Államok legmagasabb politikai vezetésével. A Glencore alapítójának, akit az amerikai történelem legnagyobb adócsalójaként emlegettek, Bill Clinton hivatali idejének utolsó napján adott kegyelmet.
Tavaly június 31-én pedig Barack Obama korábbi környezetvédelmi tanácsadója, Carol Browner a Bunge Limited igazgatótanácsának tagja lett. Browner ma is jelentős befolyással bírhat a Fehér Házban, ugyanis amellett, hogy Obama tanácsadója volt, Bill Clinton elnöksége alatt nyolc éven át vezette az Egyesült Államok Környezetvédelmi Hivatalát.
Fény derült arra is, hogy a Bunge és a Cargill üzletfilozófiája a génmódosított élelmiszerek terén köztudottan szöges ellentétben áll a magyar kormány törekvéseivel, vagyis a genetikailag módosított termékekkel szemben megfogalmazott zéró toleranciával.