„Megítélésem szerint ez a döntés végleges, és ma már egy másik útvonalon épülő gázvezeték kérdését tanulmányozzuk” – jelentette ki az orosz miniszter arra a kérdésre válaszolva, hogy milyen okok változtathatják meg Oroszország álláspontját a Déli Áramlattal kapcsolatban.
Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfőn Ankarában jelentette be, hogy Oroszország a jelenlegi körülmények között, az Európai Unió ellenkezése miatt nem tudja megkezdeni a Déli Áramlat tervének megvalósítását, ezért az orosz energiahordozók forgalmát a jövőben más célállomások felé irányítják.
Novak nyilatkozata előtt Zorana Mihajlovic szerb miniszterelnök-helyettes, építési, közlekedési és infrastruktúraügyi miniszter kijelentette: nem hiszi, hogy Oroszország döntése végleges. Reményei szerint megállapodásra jutnak a gázvezeték építésének folytatásáról.
Az európai kereslet gyengeségének ugyanakkora szerepe volt abban, hogy Oroszország letett a Déli Áramlat földgázvezeték teljes kiépítéséről, mint a geopolitikai feszültségeknek, vagy annak, hogy Európa csökkenteni akarja függését az orosz földgázszállításoktól – vélekedett csütörtökön Londonban ismertetett helyzetértékelésében a Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő.
Más londoni vélemények szerint valószínűleg végleg lekerül a napirendről a Déli Áramlat megépítése a beruházás előtt tornyosuló európai uniós energiapolitikai akadályok miatt.
A Fitch szakértőinek véleménye szerint – jóllehet egyes dél- és közép-európai országok támogatták a Déli Áramlat eredeti tervét, mivel az Ukrajnát elkerülő útvonalon biztosította volna számukra a földgázellátást – a nagy európai szolgáltató csoportok nem éreztek sok kedvet újabb hosszú távú importszerződések vállalásához, mivel az európai fogyasztási igény egyszerre mutat ciklikus és strukturális gyengeséget.
Ennek oka az, hogy a piaci gazdaságossági megfontolások számos európai országban más áramtermelési energiaforrások felhasználása mellett szólnak.
A Déli Áramlat földgázvezeték Fekete-tenger alatti részének megépítésére és üzemeltetésére szervezett nemzetközi konzorcium európai uniós tagjait meglepte a projekt leállítása, mert Moszkva nem jelezte előre a szándékát – írta szerdán a Handelsblatt. A német üzleti lap arról is beszámolt, hogy a Statoil norvég energetikai társaság hajlandó az eddiginek több mint a duplájára emelni a Németországba exportált földgáz mennyiségét, hogy pótolja az Oroszországgal kialakult feszültség miatt esetlegesen keletkező hiányt.