Jóval kisebb pénzügyi kockázatot jelenthet a Grexit

A szakértők nem tartanak attól, hogy más valutauniós tagállamok is kényszerűen kikerülnének az euróövezetből.

MA
2015. 02. 19. 17:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemzetközi hitelminősítő szerint ennek alapján a „Grexitnek” – vagyis a görög eurótagság megszűnésének – nem lennének azonnali negatív hatásai a többi euróövezeti gazdaság államadós-osztályzataira. A Standard & Poor’s elemzői közölték: attól sem tartanak, hogy Görögország távozása esetén más valutauniós tagállamok is kényszerűen kikerülnének az euróövezetből.

A ház kimutatása szerint a globális bankrendszer bruttó kitettsége a görög pénzügyi szektorral szemben – a tavaly szeptemberi állapot alapján – 77 milliárd dollárnak felelt meg az öt évvel korábbi több mint 250 milliárd, illetve a 2011 végén mért 126 milliárd dollár helyett.

Ez arra vall, hogy csökkent az euróövezeti bankokra a görögországi kitettségből eredő járványveszély. „Grexit” esetén mindazonáltal a nagyobb görögországi kitettségű egyéni bankok pénzügyi segítségre szorulhatnak – áll az S&P csütörtöki elemzésében.

Görögország hivatalos kérelmet adott be az eurócsoportnak csütörtökön, amelyben az országnak nyújtott, február 28-án lejáró nemzetközi hitelmegállapodás hat hónapos meghosszabbítását kérik.

Péntek délután összeül az eurócsoport, hogy megvitassák a javaslatot. A németek nem támogatják Athén kérelmét.

A hitelminősítő hangsúlyozza azt is, hogy a banki kitettségek csökkenésével párhuzamosan nőtt a hivatalos hitelezők – a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az euróövezeti kormányok és az eurójegybank (EKB) – követelésállománya Görögországgal szemben, és ez görög törlesztési csőd esetén költségvetési veszteségeket okozhat az euróövezeti gazdaságoknak.

E potenciális veszteségforrások közé tartoznak a Standard & Poor’s szerint az euróövezeti stabilitási alapból (EFSF) folyósított, illetve a kétoldalú, de szintén állami garanciával fedezett hitelek, az EKB és a tagállami jegybankok portfólióiban lévő görög államkötvény-kötelezettségek, valamint az Európai Fejlesztési Bank (EIB) által nyújtott hitelek.

A Standard & Poor’s számításai szerint mindez együtt – teljes görög törlesztési csődöt feltételezve – 300 milliárd eurót meghaladó veszteséget jelenthet hosszú távon; ez az euróövezet éves hazai össztermékének (GDP) 3 százalékával lenne egyenlő.

A cég szerint azonban – ha az esetleges idei „Grexitet” nem kísérik járványhatások a pénzügyi szektorokban – a valutaunió maradék 18 tagállamára háruló pénzügyi terhek így is mérsékeltek lennének és több évtizedre eloszlanának.

Citybeli vélemények szerint gyorsan növekszik annak a kockázata, hogy a görög kormánynak nem sikerül megegyeznie a hivatalos hitelezőkkel a további külső likviditási támogatás feltételeiről, és ezért Görögországnak távoznia kell az euróövezetből.

A Commerzbank – az egyik legnagyobb európai pénzügyi szolgáltatócsoport – Londonban ismertetett új helyzetértékelésében közölte: a múlt héten még 25 százalékra taksálta annak a kockázatát, hogy Görögország távozni kényszerül a valutaunióból, az eurócsoporttal folytatott tárgyalások minapi kudarca nyomán azonban a ház most már 50 százalékra becsüli ennek esélyét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.