Hétfőn jelentett öncsődöt a Quaestor-csoport kötvénykibocsátó cége, a Quaestor Financial Hrurira, a Magyar Nemzeti Bank pedig kedd reggel részlegesen fel is függesztette a Quaestor Értékpapír-kereskedelmi és Befektetési Zrt. tevékenységi engedélyét. Mint Binder Istvántól, az MNB kommunikációs osztályvezetőjétől megtudtuk, a lépés oka az volt, hogy a felügyelet tegnap indított célvizsgálatán szabálytalanságokat tárt fel a cégnél. Jelenleg a befektetési vállalkozás új ügyfélmegbízásokat nem fogadhat el, de a felügyeleti biztos az ügyfelek érdekében zárhatja a nyitott pozíciókat.
Mint megtudtuk, a Pénzügyi Stabilitási Tanács kedd délelőtt ülésezett, és döntést hozott arról, hogy felügyeleti biztost rendelnek ki a vállalkozáshoz. Utóbbi ma átveszi az intézmény irányítását az igazgatóságtól, gondoskodik a megfelelő működésről. Az intézkedések ideje alatt – a szabálytalanságok tisztázása érdekében – az ügyfelek értékpapírjai és pénzeszközei feletti rendelkezési jogosultság szünetel. Ez azt jelenti, hogy jelen pillanatban az értékpapírok forgalmazása nem lehetséges.
Csődöt nem maga a Quaestor jelentett, hanem a kötvénykibocsátási cége. A vállalkozás állítása szerint erre azért volt szükség, mert a Buda-Cash-botrány miatt olyan eladási hullám vette kezdetét az értékpapírpiacon, amely lehetetlenné tette a piac normális működését. A pánik miatt az ügyfelek megrohamozták a céget, a Quaestor-csoport pedig hirtelen nem tudta a kifizetéshez szükséges pénzt előteremteni.
A 2006-os véres tömegoszlatások miatt a rendőri vezetők perének keddi tárgyalása után Gyurcsány Ferenc nyilatkozott a Hír TV-nek; az ő álláspontja szerint a brókerbotrányról kizárólag a jelenlegi miniszterelnök, Orbán Viktor és kormánya tehet. Szerinte dominóelv szerint szinte minden brókercéget megtalálhat az ügy. Az ő információi szerint a Quaestornál legalább 200 milliárdos veszteségről lehet szó.
Császár Attila, a televízió tudósítója elmondta, hogy amikor a Buda-Cashről próbálta kérdezni Gyurcsányt – a kormány álláspontja ugyanis az, hogy a szocialisták törvénymódosításai miatt vált lehetővé a „kisemberek pénzének az eltüntetése” –, a volt miniszterelnök azonnal a Quaestorra terelte át a szót, és azzal védekezett, hogy az viszont a kormány befektetőcége. Mint mondta, mindkét ügyben nyomoznak, a felelősöket pedig meg kell találni.