Tényleg küszöbön állhat Magyarország felminősítése

Jegybanki elemzők szerint megérett az idő, hogy a nemzetközi hitelminősítők javítsák hitelbesorolásunkat.

BuL
2015. 03. 04. 19:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A The Financial Times brit gazdasági napilap online kiadásának felzárkózó piacokra szakosodott blogrovatában (beyondbrics) a két elemző amellett érvel, hogy miután tavaly a Standrad & Poor’s és a Moody’s is stabilra javította az addigi negatívról a magyar államadós-osztályzat kilátását, most már közel lehet a felminősítés.

Az MNB elemzői szerint a hitelminősítőknél a kilátásokban végbement 2014-es változást az MNB növekedési hitelprogramja, a kormányzat elkötelezettsége a fenntartható fiskális politika iránt és Magyarországnak a külföldi kockázatokkal szembeni kitettségének csökkenése okozta.

Hónapokon belül bekövetkezhet Magyarország adóbesorolásának felminősítése – mondta Csaba László közgazdász és egyetemi tanár a Napi Gazdaságnak.

 

Felminősítés előtt? Olvassa el a Nézőpontok blog írását!

A szerzők szerint Magyarország az inflációs mutatója, a folyó fizetési mérlegének helyzete és a kormányzati hiány alapján hasonló tulajdonságokat mutat, mint azok az országok, amelyek a befektetésre ajánlott kategória alsó sávjában vannak. Ezek alapján indokolt lenne Magyarország felminősítése – érvelnek.

Az államadósság és a külső adósság mutatóit elemezve Magyarország már nem áll annyira jól a referenciának tekintett államokhoz képest, de az államadósság-törlesztési leállás kockázata ellen kínált biztosítási csereügyletek (CDS) árazása alapján a pénzpiacok jobbnak ítélik az ország jelenlegi helyzetét, mint ahogy az a hitelbesorolásból következne – jegyzik meg.

Magyarországot jelenleg a Standard & Poor’s tartja nyilván a leggyengébb besorolással: a hosszú és a rövid lejáratú magyar államadósság-kötelezettségek osztályzata „BB/B”. A hosszú futamidejű „BB” magyar osztályzat az S&P listáján a befektetési ajánlású sáv aljától két fokozattal marad el, és eggyel gyengébb a Moody’s és a Fitch szuverén magyar besorolásánál.

A Moody’s „Ba1” hosszú távú magyar államadós-osztályzata a cég besorolási módszertana alapján azonos a Fitch Ratings „BB plusz” hosszú futamú magyar szuverén devizaadós-minősítésével. Mindkét osztályzat egy szinttel marad el a befektetésre ajánlott kategóriától.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.