Jóváhagyták a görög segélyt, jöhet az első 26 milliárd

A harmadik görög mentőcsomag három évre szól, összege pedig akár 86 milliárd euró is lehet.

MTI
2015. 08. 14. 19:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Az akár 86 milliárd eurót is elérő új kölcsönöket a következő három év során bocsátják Görögország rendelkezésére” – jelezte a bizottság. Egy, a tárgyalásokhoz közel álló forrás elmondta, hogy első részletként 26 milliárd eurót utalnak majd át Görögországnak – korábbi értesülések az első részletet még 23 milliárd euróban határozták meg. Így nem lesz szükség áthidaló hitelre ahhoz, hogy Athén augusztus 20-án átutalja az esedékes 3,4 milliárd eurós hiteltörlesztését az Európai Központi Banknak – tette hozzá egy másik forrás.

Jeroen Dijsselbloem, az Eurogroup holland elnöke úgy fogalmazott, hogy a pénzügyminiszterek rendkívüli találkozója „jó véget ért”.

A pénzügyminiszterek szakértői bizottságának javaslata alapján a 26 milliárdos első részletből Athén összesen 13 milliárd eurót fordíthat esedékes adósságainak rendezésére, 10 milliárd eurót pedig a hatalmas tőkekiáramlás miatt megroppant görög bankok feltőkésítésére – emlékeztetett a Dow Jones hírügynökség. A fennmaradó 3 milliárd euró – amelyet valószínűleg kisebb részletekben fizetnek ki Görögországnak, cserébe az elvárt újabb megszorító intézkedések bevezetéséért – abban segít a kormánynak, hogy teljesítse elmaradt kifizetéseit szállítói felé és hozzáférjen az Európai Unió fejlesztési alapjaihoz.

Athénnak azt is vállalnia kellett, hogy 2015 és 2017 között 6,4 milliárd eurónyi privatizációs bevételt mutat fel. A görög állami vagyonkezelő társaság csütörtökön már ki is hirdette az ország két legnagyobb kikötőjének, valamint az állami vasúti személyszállító cég és egy szerelvényjavító magánosításának időpontját.

Az euróövezeti pénzügyminiszterek hat órán át tárgyaltak az athéni parlament által péntek reggel már elfogadott feltételekről, amelyek a mentőcsomag folyósításáért cserében messzemenő reformokat és megszorító intézkedéseket, például az adók emelését és a nyugdíjrendszer átalakítását írják elő Görögország számára. A megállapodásra rá kell még bólintania a német Bundestag és még néhány euróövezeti ország parlamentjének, ez azonban aligha ütközik majd akadályba.

Az egyezség újabb lehetőséget biztosít Görögország számára, hogy bennmaradhasson az euróövezetben, az ország mindazonáltal még számos nehézség előtt áll, beleértve a várható újabb parlamenti választásokat, valamint a hitelezői közötti vitát a hatalmas görög adósság enyhítésének lehetőségéről.

Ismert, hétfő éjjel született megállapodás a görög kormány és hitelezői, az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) között a görög államháztartás 2016-os célszámairól. A segélycsomaggal kapcsolatos, akkor még megválaszolatlan technikai kérdéseket szerdára sikerült tisztázni, és Jeroen Dijsselbloem holland pénzügyminiszter, az Eurogroup elnöke még aznap bejelentette, hogy az euróövezet pénzügyminiszterei pénteken összeülnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.