A címkék szerint EU-s és EU-n kívüli méztermékeket több kifogás érte hazánkban. Samu Zsófia kifejtette, hogy az Auchan számára a vásárlók biztonsága és elégedettsége a legfontosabb, a vállalat továbbra is garanciát vállal a polcain található termékekre. Ez az üzletlánc a harmadik a sorban, amely a Kínából vásárolt, méznek látszó anyag terjedésével szemben kiáll a kiváló minőségű hazai méz mellett.
Előbb a CBA, néhány napja pedig a Spar határozott arról, hogy száműzi készletéből az „EU és EU-n kívüli mézkeverék” megjelöléssel forgalomba kerülő mézeket. A Spar előrebocsátotta: kiszélesíti választékában a Mézes-Kert által szállított akácméz- és vegyesvirágméz-termékek kínálatát, így azok rövidesen minden boltban elérhetők lesznek.
Az Auchan mellett más láncokat is megkérdeztünk. A Reál arról tájékoztatta lapunkat, hogy méz beszállítására országos szerződése csak magyar beszállítóval van, akinek csak magyar származási helyű terméke van. A Coop azt mondta, hogy a Golden Nectar vállalat Aranynektár márkanevű mézét forgalmazza, a szállító nyilatkozata alapján pedig ez a termék kizárólag magyar alapanyagból készül. A Tesco álláspontja az, hogy a hipermarket polcain található mézek eredetmegjelölése teljes egészében megfelel a jogszabályi követelményeknek, ám mint ismert, épp az uniós szabályok teszik lehetővé azt a kifogásolt gyakorlatot, amely alapján például Kínából származó terméket kevernek össze magyarral. Az Aldi lapzártánkig nem reagált. A cég legutóbb arról számolt be, hogy nem tervezi az üzleteiben kapható három mézkeverék visszahívását. Ezt úgy indokolta, hogy a termékek az összetevők és a származási hely tekintetében is megfelelnek az előírásoknak.
A kínai hamisítási botrány elérte a hazai méhészeket is, akik egy-két évig biztosan érezni fogják a felvásárlási árakban a botrány hatását. Haász Ferenc, a Békés Megyei Méhészegyesület elnöke szerint emiatt 20-25 százalékkal esett vissza a kereslet a magyar akácméz iránt. Az MTI-nek azt mondta, hogy a kínai mézbotrány hatására, amikor négy magyar kiszerelőüzem 40 százalék kínai ipari mézet kevert a magyar mézbe, az akácméz esetén a felvásárlási árak is csökkentek, jelenleg kilónként 1200–1400 forintot adnak érte a nagybani piacon, miközben 1600 forint felett is volt az ár.
Elmondta azt is, hogy a tavalyihoz képest idén jó a termés. Békés megyében több méhész is méhcsaládonként 45-50 kilogramm akácmézet tudott pergetni éves szinten. Békésben körülbelül 1500-an foglalkoznak méhészkedéssel, a megyei egyesületnek 700 tagja van. A méhcsaládok számát 70 ezerre becsülik.