Leállt az állami terjeszkedés az energiaszektorban. Úgy tudjuk, akár további hónapokat is késhet az állami tulajdonú ENKSZ Első Nemzeti Közműszolgáltató Zrt. eredetileg decemberre ígért megjelenése az árampiacon. Az állami tulajdonú cég az Elmű-Émász Energiaszolgáltató Zrt. bekebelezésével jelent volna meg a villamosenergia-üzletágban. A szerződés azonban egyelőre nem született meg a német RWE energetikai konszern irányítása alá tartozó Elmű-Émász társaságcsoport és az ENKSZ között. Holott a kormány határozott ígértet tett arra, hogy az Elmű Nyrt. és az Émász Nyrt. több mint kétmillió budapesti, főváros környéki, illetve észak-magyarországi fogyasztója január elejétől már az állami cég fogyasztója lesz. Iparági forrásaink szerint az ügylet lezárását a kormányzat elbizonytalanodása okozza, nem született meg ugyanis a döntés az energiaágazat átalakításának a stratégiájáról.
Az Elmű-Émász csoport tulajdonosa, az RWE még tavaly májusban írt alá szándéknyilatkozatot a kormányzat képviselőivel a lakossági üzletága eladásáról. Az Elmű-Émász Energiaszolgáltató Nyrt.-t az állami ENKSZ – egyes források úgy tudják – néhány tíz milliárd forintért venné meg. Az adásvétel finanszírozása pedig a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) kölcsönéből történne. Első lépcsőben az eredeti tervek szerint az üzletrész 50 százalékát idén január elejétől, másik 50 százalékát pedig 2017. január 1-jével vette volna át az állami közműcég.
Az Elmű-Émász Energiaszolgáltató Zrt.-t tavaly augusztusban hozta létre az Elmű Nyrt. és az Émász Nyrt. azzal a céllal, hogy ebbe a cégbe szervezzék az egyetemes (lakossági) szolgáltatási tevékenységet. Majd a két áramszolgáltató anyavállalata, a német RWE ezt a céget adja át az állami közműholdingnak, az ügyfelekkel együtt. Az Elmű Nyrt. és az Émász Nyrt. több mint kétmillió fogyasztója december elejétől került át az Elmű-Émász Energiaszolgáltató Nyrt.-hez. Erről az elszámoló-számla kíséretében az év utolsó hónapjában levélben kaptak tájékoztatást a felhasználók, akiknek a váltás kapcsán semmilyen teendőjük nincs. Azt azonban számos ügyfél tapasztalhatta, hogy egy hónap leforgása alatt több számlát is kapott. Az új szolgáltató cég ugyanis legalább egy elszámoló- és egy részszámlát adott ki, de egyes felhasználók rendkívüli elszámolószámlát is kaphattak. A későbbiekben viszont már csak a szokásos részszámlákra számíthatnak – ígéri a szolgáltató.