Csütörtökön kiderülhet a kötvényüzlet sorsa

A nemzetgazdasági miniszter beszámolója után fény derülhet a kormány szándékára.

Wiedemann Tamás
2016. 11. 29. 15:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismét leszavazta ma az Országgyűlés fideszes többségű gazdasági bizottsága a letelepedési kötvényprogram megszüntetését kezdeményező MSZP-s indítványt. Bánki Erik a testület elnöke ezt azzal indokolta, hogy a kormány már bejelentette a kötvényprogram felülvizsgálatát. – A bizottság addig nem támogat semmilyen döntést, amíg a kormány be nem fejezi a kötvényprogrammal kapcsolatos vizsgálatát – mondta Bánki Erik. A testület elnöke ugyanakkor jelezte, hogy a bizottság csütörtöki ülésén hallgatja meg Varga Mihály nemzetgazdasági minisztert, ezért holnapután már többet lehet tudni a letelepedési kötvények jövőjéről. A testület három „igen” és hét „nem” szavazattal, három tartózkodás mellett nem támogatta a szocialisták indítványát. Szakács László és a szocialista frakció által jegyzet törvénymódosító indítványt október 3-án, az érvénytelenül végződött kvótás népszavazást követő napon egyszer már elkaszálta a testület. Akkor a Jobbik sem szavazta meg az indítványt, mert Volner János, az ellenzéki párt képviselője az ülés vége előtt elhagyta a termet. Ez egyébként komoly feszültséget okozott akkor a szocialista frakcióban. A mai testületi ülésen azonban a Jobbik támogatta az MSZP, letelepedési kötvények eltörlését indítványozó törvénymódosító javaslatát. Volner János lapunknak elmondta, hogy aznap, az októberi bizottsági ülésről a plenáris ülésre sietett, mivel frakcióvezetőként fel kellett szólalnia az Országgyűlésben, emiatt nem várta ki az utolsó napirendi pontokat. – Egyébként mindig támogattuk az ellenzéki pártok ilyen jellegű indítványat, és nem néztük azt, hogy a szocialisták vagy valamelyik más párt adta be – közölte.

Ellenzéki összeborulásra azonban aligha lehet számítani, mivel a szocialisták a múlt hétre összehívott, a letelepedési kötvényeket vizsgáló albizottság ülésére nem mentek el, azon csak az LMP, az Együtt, a Liberálisok és a Jobbik képviseltette magát. Szakács László, MSZP-s képviselő lapunknak ezzel kapcsolatban elmondta: a múlt heti albizottsági üléstől azért maradtak távol a szocialisták, mert szerintük a testület egyfajta árnyékbizottságként működik. Ahogy megírtuk korábban, nincs jogszabályi kötelezettség arra, hogy a testületi ülésre meghívott hatóságok, mint például a bevándorlási hivatal, a titkosszolgálatok, az adósságkezelő képviselői meg is jelenjenek. Szakács szerint pártjának nagyon világos állásfoglalása van a letelepedési kötvényprogrammal kapcsolatban. – Magyarországnak nincs és nem is volt szüksége arra, hogy ilyen állampapírokat bocsásson ki. Mi csak a program érdemi részével szeretnénk foglalkozni – mondta a képviselő. Szakács László azt szeretné elérni, hogy a programban részt vevő cégek megjelenjenek a gazdasági bizottság ülésén, és befizessék az MSZP által meghatározott, 75 százalékos különadót, illetve fejezzék be a tevékenységüket. Volner János ugyanakkor megvédte az árnyékbizottság munkáját. Elmondása szerint a testület közérdekű adatigényléseket fogalmazhat meg, és feltárhatja azokat az összefonódásokat, amelyek a letelepedésikötvény-mutyit jellemzik. Abban bízik, hogy Rogán Antal Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszterhez és Habony Árpád, a kormányfő informális tanácsadójához köthető letelepedésikötvény-programot sikerül részletesebben feltérképezni.

A letelepedésikötvény-program 2013 júniusában indult, azóta 4031 külföldi szerzett tartózkodási engedélyt hazánkban, ők a dokumentummal szabadon utazhatnak a schengeni övezetben. A szabályozás szerint azonban ezt az állampapírt nem lehet közvetlenül megvásárolni a magyar államtól, csak közvetítő cégeken keresztül. Jelenleg öt ilyen magánvállalkozás jegyezheti le az ügyfelek számára ezeket a kötvényeket. Forgalmazási engedélyt a fideszes többségű gazdasági bizottság adhat ki. A cégek közül egy van Magyarországon bejelentve, a többi a Kajmán-szigeteken, Cipruson, Liechtensteinben van bejegyezve. Ezek az offshore cégek eddig több mint 112 milliárd forintot zsebeltek be a programnak köszönhetően, ebből 34 milliárd közpénznek tekinthető. A magyar állam ugyanis kamatot is fizet a kötvényekre, nem is keveset, a piaci árnál legalább négyszer nagyobb kamatot. A kötvényt forgalmazó offshore cégek valódi tulajdonosi köre eközben ismeretlen, vagyis nem tudni, hogy kinél csapódik le a kötvényüzlet busás haszna. A kötvények 300 ezer euróba kerülnek, de féláron is hozzá lehet jutni, vagyis nem csak a gazdag külföldiek vásárolhatják meg a hazai letelepedés lehetőségét, hanem lényegében bárki, akár korábban elítélt bűnöző is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.