A főügyészségnél landolt lapunk feljelentése

Az ellenzéki pártok napirendre veszik a letelepedésikötvény-cégek adatkérési bűnügyét.

Wiedemann Tamás
2017. 05. 10. 3:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Legfőbb Ügyészség továbbküldte a Központi Nyomozó Főügyészségnek azt a feljelentést, amelyet lapunk tett az Országgyűlés gazdasági bizottsága ellen. „Tájékoztatom, hogy közérdekű adattal való visszaélés miatt tett feljelentéstét és mellékleteit a szükséges intézkedés megtétele végett az arra hatáskörrel és illetékességgel rendelkező szervnek küldtem meg” – közölte az ügyben eljáró ügyész.

Lapunk azért tett feljelentést, mert a gazdasági bizottság jogerős bírósági ítélet ellenére sem adta ki az egyik letelepedési államkötvényt forgalmazó céggel kapcsolatos közérdekű adatokat. Még tavaly indítottunk pert a gazdasági bizottság ellen, miután a testület fideszes elnöke, Bánki Erik megtagadta a válaszadást a letelepedési kötvényeket forgalmazó közvetítő vállalkozásokkal kapcsolatos közérdekűadat-igénylésünkre. A Fővárosi Törvényszék ítélete idén január 19-én emelkedett jogerőre, a bizottságnak 15 napon belül, azaz február 3-áig kellett volna a közérdekű adatokat lapunkhoz eljuttatnia.

Ez azonban nem történt meg határidőre, annak ellenére sem, hogy a lapunkat képviselő Karsai ügyvédi iroda és a Transparency International Magyarország (TI) hivatalos levélben hívta fel ennek elmaradására a testület jogi képviselőjét. A levelet április 3-án postáztuk, majd a tértivevény tanúsága szerint a gazdasági bizottság ügyvédje április 10-én átvette. A perben nyolc cég adatait kértük ki, de csak egy esetben nyertünk, mivel egy éven belül „kétszer kérdeztünk rá” a letelepedési kötvényeket forgalmazó vállalkozásokra – ezt a jogszabályok tiltják. A Migrat Immigration Asia Ltd.-re a peresített adatigénylés alkalmával kérdeztünk először, ezért a cég adatait a bíróság ítélete alapján ki kell adnia a bizottságnak. Miután április 19-én büntetőfeljelentést tettünk, Bánki Erik másnap elküldte a közérdekű adatokat. A Büntető törvénykönyv kimondja, „aki azt követően, hogy a bíróság jogerősen a közérdekű adat közlésére kötelezte, tájékoztatási kötelezettségének nem tesz eleget, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő”. Az, hogy teljesült az adatközlés, várhatóan az enyhítő körülmény lesz, ha egyáltalán elindul a nyomozás. Ez hamarosan kiderül.

Megkerestük a gazdasági bizottság képviselőit. A kormánypárti honatyák lapzártánkig nem válaszoltak a kérdéseinkre. Az MSZP és a Jobbik képviselői lapunknak azt felelték, hogy nem emlékeznek arra, hogy a bizottsági ülésen napirendre került volna a letelepedési kötvényeket jegyző offshore cégekkel kapcsolatos közérdekűadat-igénylés témaköre. Ebből arra lehet következtetni, hogy a testület fideszes elnöke saját hatáskörben döntött az adatok kiadásának megtagadásáról, ennek lett a következménye a per. Szakács László MSZP-s és Volner János jobbikos képviselő lapunknak jelezte, hogy napirendre fogják vetetni a letelepedésikötvény-cégekkel kapcsolatos adatkérés, illetve az adat késői kiadását érintő büntetőfeljelentés ügyét.

Mint ismert, a letelepedésikötvény-program kapcsán az adófizetők pénzéből 700 millió forintot fizettek ki teljesen feleslegesen az offshore-hátterű közvetítőcégeknek. Ezek a társaságok ugyanakkor 115-130 milliárd forintos bevételre tettek szert a kormánypártok hathatós közbenjárására, amelyből 42 milliárd forint közpénz. Mivel az ügylet révén a felderíthetetlen hátterű, adóparadicsomokban bejegyzett magántársaságok komoly haszonra tettek szert, az állam pedig veszített, felmerül az alapos gyanúja, hogy a letelepedésikötvény-program az elmúlt évtized egyik legsúlyosabb korrupciós története lehet. A kötvényprogramot lehetővé tevő jogszabály-módosító indítványt Rogán Antal adta be 2012-ben mint a gazdasági bizottság elnöke. A fideszes politikus azóta a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter lett. Azt is nehéz lesz megmagyaráznia Rogánnak, hogyan fordulhatott elő az, hogy még be sem adta a letelepedésikötvény-programot lehetővé tevő jogszabály-módosító indítványát az Országgyűlésnek, máris megalakult az egyik offshore cég a Brit Virgin-szigeteken.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.