A kínai lassulástól féltik a világgazdaságot

A legújabb felmérés szerint a globális üzleti és intézményi befektetői közösség továbbra is a kereskedelmi háborúkat tartja a legnagyobb világgazdasági kockázatnak, és egyre többen számolnak a világgazdasági növekedés esetleges meredek ívű lassulásával is.

Magyar Nemzet
2019. 02. 10. 10:38
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legújabb felmérés szerint a globális üzleti és intézményi befektetői közösség továbbra is a kereskedelmi háborúkat tartja a legnagyobb világgazdasági kockázatnak, és egyre többen számolnak a világgazdasági növekedés esetleges meredek ívű lassulásával is.

Az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, az Oxford Economics 182 nagyvállalat és befektetési társaság várakozásait mérte fel tegnap ismertetett idei első negyedévi globális vizsgálatában. A felmérésbe bevont cégek együttesen ötmillió alkalmazottat foglalkoztatnak, összesített éves forgalmuk 2500 milliárd dollár.

A ház beszámolója szerint a válaszadók 73 százaléka tartja úgy, hogy a globális növekedési kilátásokat a következő két évben valamelyest vagy erőteljesen lefelé ható kockázatok terhelik. A vállalatok 71 százaléka – a hasonló vizsgálatok kezdete óta a legmagasabb arány – szerint az elmúlt három hónapban nőtt a globális növekedés két éven belüli meredek, legalább egy százalékpontos lassulásának kockázata. Az eggyel korábbi felmérésben a befektetési intézménye 66 százaléka érzékelte e kockázat erősödését.

A legnagyobb globális kockázati tényezőnek a vizsgálat résztvevői közül továbbra is a kereskedelmi háborúk növekedéslassító hatását nevezték a legtöbben, azzal együtt is, hogy arányuk valamelyest csökkent, 47 százalékról 43 százalékra. Csaknem a kétszeresére, 21 százalékról 38 százalékra emelkedett viszont az előző felmérés óta azoknak az üzleti és befektetési társaságoknak az aránya, amelyek a kínai gazdaság kemény landolását nevezték a legnagyobb középtávú világgazdasági kockázatnak.

A brit EU-tagság rendezetlen megszűnését magas globális kockázati tényezőnek tartó válaszadók aránya az elmúlt negyedévben háromszorosára, három százalékról kilenc százalékra nőtt. A hosszabb, öt évig terjedő időtávlat jelentős globális kockázataira vonatkozó kérdésre a felmérésbe bevont gazdasági szereplők több mint 40 százaléka a protekcionizmus növekedésgátló hatását tette az első helyre, de 17 százalék szerint az Európai Unió felbomlásának lehetősége is a jelentős, hosszabb távú globális kockázati tényezők között van.

Az Oxford Economics saját véleménye szerint elsősorban a kínai gazdasági növekedés „összezuhanása” okozna igen jelentős lassulást a globális növekedésben. A cég közölte, a világgazdasági növekedés előrejelzésére kidolgozott saját szimulációs mérési modellje (Oxford Global Economic Model) szerint a kínai hazai össztermék (GDP) növekedését érő minden egy százalékpontos negatív sokk 0,2 százalékponttal lassítaná a világgazdaság egészének növekedési ütemét a 2019–2020-as időszakban.

A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő, amely nemrégiben megerősítette Kína hosszú lejáratú szuverén devizakötelezettségeinek elsőrendű, stabil kilátású A plusz osztályzatát, ehhez fűzött elemzésében közölte: a 2018-ra általa becsült 6,6 százalék után az idén és 2020-ban egyaránt 6,1 százalékos növekedéssel számol a kínai gazdaságban.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.