Új tőkefinanszírozási programmal lép piacra az állami hátterű Hiventures Zrt., amivel az egyre nagyobb kihívásokkal szembenéző vállalatöröklési piacon vállalna nagyobb szerepet – mondta a Magyar Nemzetnek Kisgergely Kornél, az MFB-csoporthoz tartozó vállalat vezérigazgatója. Változatlanul és egyre inkább égető probléma, hogy a 90-es években alapított családi vállalkozások esetében az alapító, egyben cégvezető immár idős, visszavonulna, viszont valamilyen okból nem tudja átadni a vállalat irányítását a családon belül.
A tömeges sikertelen generációváltásnak makrogazdasági hatásai is lehetnek. A minimum ötvenmillió forintos árbevételű kis- és középvállalkozások 58 százalékát teszik ki a családi vállalkozások, ezek közel 40 százalékát érinti a generációváltás problémája. A becslések szerint a hazai kkv-k körében egymillió állás családi vállalatoknál van, amelyek közül akár 200 ezret is érinthet a generációváltás problémája.
Kisgergely szerint, ha nincs örökös, akkor a vállalati értékek és a munkahelyek megőrzése érdekében fel kell készíteni a vállalatokat az eladásra. A visszavonulást fontolgató cégvezetők esetében ez a szándék – ha nehezen is – már sok esetben megfogalmazódott, viszont a tapasztalatok szerint kevés a vevő a piacon.
A program célja, hogy társfinanszírozást nyújtson befektetőknek vagy befektetőcsoportoknak. A vezérigazgató szerint induláskor elsősorban olyan magányszemélyekben gondolkodnak, akik valamilyen cégvezetési tapasztalattal már rendelkeznek, és van saját vagyonuk is. Az elképzelések szerint, egyes ügyletektől függően, a Hiventures akár banki hitel mellé is beszállna, amelyekből nagyjából öt év alatt vásárolhatnák ki a tulajdonosok.

Fotó: Bach Máté
Jelenleg több, amúgy értékes cég is felvásárlási célponttá válik a generációváltás miatt, amelyek jelentős értéket képviselnek, és ehhez mérten kifejezetten olcsón megvehetők. Példaként Kisgergely Kornél elmondta, százmillió forint önerőből, amihez ha hozzákapcsolódik a hitel és a tőkebefektetés, akár egy-két milliárdos vállalatokat is meg lehet venni. Ezzel egyben javulna a Magyar Nemzeti Bank által is problémának tartott széttagoltság a hazai kkv-piacon, továbbá egy szakértő menedzsment a szintén problematikus alacsony termelékenységen is javíthat a kisebb hazai vállalatok körében.