A megoldás a levegőben van

Magyar startup kínál okos megoldást a nagy kereskedelmi vagy ipari raktárak leltározási gondjaira. A fiatal szoftverfejlesztőkből álló csapat drónokkal olvastatja be a vonalkódokat, kiváltva ezzel sok raktáros és drága villanytargonca munkáját. Sietniük kell, mert a kamerával ellátott drónok adatait már ma is használják erre a célra egyes nagyvállalatok.

2019. 04. 05. 17:10
Man with drone in a warehouse.
A raktáros marad a földön, a drón felröppen a polc tetejére, és beolvassa az áruk vonalkódját Forrás: 123RF
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megoldás a levegőben van – szó szerint, hiszen a távirányítású, élő kameraképet közvetítő drónok régóta elérhetők kereskedelmi forgalomban, és csak a felhasználók ötletességén múlik, hogy látványos reptéri képek vagy csiklandós kandifotók készítésére, esetleg ipari adatok begyűjtésére használják.

A digitális technológia, amely a drónfelvételeket kezeli és világgá röpíti, a mindennapi élet számos területén okoz jelentős átalakulást, ilyen például az önvezető autó, az Ipar 4.0 vagy éppen az e-kereskedelem. Utóbbi esetében a webáruházak és az online bankolás együttesen néhány kattintásnyi közelségbe hozzák a vágyott árucikkeket. Ez azonban bizonyos értelemben csak látszat, mert a megrendelt árut ugyanúgy le kell gyártani, el kell szállítani és a vásárlónak át kell adni.

A logisztikai lánc tehát ugyanúgy megvan, mint korábban, és ennek számos pontján munkáskezek fogják meg és teszik ide vagy oda az árucikkeket. A lánc kikerülhetetlen pontja az a raktár, ahonnan vagy a vevő, vagy az ő megbízásából egy áruszállító felveszi a terméket és a végfelhasználóhoz viszi. Ezek a raktárak hatalmas, sokemeletes polcrendszereken tárolják az árut, amelynek a mozgatását, nyilvántartását villás targoncákat kezelő raktárosok végzik. Sok ember, gép, energia szükséges az üzemeltetéshez, amelynek az alapeleme, hogy a raktáros egy kézi vonalkódolvasóval beazonosítja a terméket és annak helyét.

Mennyivel egyszerűbb lenne, ha nem a raktárost kellene felemelni a nyolc méter magas polcon lévő árucikkhez, hanem egy drón röppenne fel oda és olvasná be a kódot – nagyjából ez a magyar Aeriu startup alapötlete, ennek a továbbfejlesztésén dolgoznak két éve. Koncepciójuk lényege, hogy a kereskedelemben kapható repülő eszköz és az azt kiszolgáló okostelefonos szoftver mögé tesznek egy felhőalapú tárolási és nyilvántartási megoldást. Ezt a rendszert tesztelik a soroksári IKEA raktárában, de közben már készülnek az autonóm, ember nélküli raktári nyilvántartás fejlesztésére.

Az áruk és alkatrészek pontosabb nyilvántartása jelentős üzleti tartalékokat tárna fel, ugyanis a leltározás komoly erőforrásokat köt le és üzleti kiesést okoz a multinacionális vállalatoknál. Nem csoda, hogy az Aeriu ötletét más cégek is megvalósították, és alkalmazzák is. A Renault Trucks a Lyon Saint-Priest-i – hidakat és tengelyeket – összeszerelő üzemében például a készlet ellenőrzését immár drónok végzik: ezt a feladatot eddig a raktárosok látták el. A raktározási zónák térképeit az előre meghatározott repülési útvonallal együtt a drónba programozzák, így az leolvasók segítségével rögzíti a palettákon lévő vonalkódokat.

A raktáros marad a földön, a drón felröppen a polc tetejére, és beolvassa az áruk vonalkódját Fotó: 123RF

A drón alkalmazásával egy raktározási hely készletellenőrzésével töltött idő a tizedére, néhány másodpercre csökkent. A leltárellenőrzés befejeztével az eszköz kijelzi a valós raktárállapotot és megmutatja az eltéréseket. A Renault Trucks Lyon Saint-Priest-i használtjármű-központja is drónokat állít munkába hamarosan a kamionok 360 fokos fotói-nak elkészítéséhez. A képek a márka használt járműves honlapjára kerülnek fel, így az ügyfelek ezek alapján választhatják ki a járműveket.

Drónokat alkalmaznak a győri Audinál is. A tervekben az szerepel, hogy a későbbiekben a szerelőszalagok helyett gyártószigeteken készülnek az autók, és drónok gondoskodnak a gyors anyagszállításról. De már ma is alkalmaznak repülő eszközöket Győrben, a gyárterületről készített nagy felbontású képeket a cég felmérési célokra használja, de akár fotótérképet vagy 3D-s terepmodellt is rögzíthetnek.

A drónrepülések biztosítása érdekében megigényelték a gyár feletti légteret ötszáz méter magasságig.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.