Gőzerővel épülnek a strandok

Korszerűbb, többfelé a fizetős fürdőhelyeknél jobb levegőjű, illetve hangulatosabb, játszóhelyekben gazdagabb szabadstrandok várják július elejétől a fürdőzőket a Balaton északi és déli partján. Akad néhány település, ahol késik a felújítás, mert a májusi esőzések akadályozták a munkálatokat, de valamennyi önkormányzat gőzerővel igyekszik mihamarabb teljesíteni az állami támogatású fejlesztést.

2019. 06. 21. 13:36
Több fürdőhelyen még várat magára a zavartalan pihenés. Júliusra véget érnek a munkálatok Fotó: Bach Máté
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nyári főszezon kezdetére nagyrészt befejeződnek a felújítási munkálatok a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) hárommilliárd forintos támogatásából megújuló, ingyenes balatoni strandok többségénél, habár néhány helyen előfordulhat, hogy még július elején is a strandolók között dolgoznak a játszótér- vagy a partisétány-építők. Az ellenzéki sajtó máris politikai tőkét kovácsolna a jelentős állami pénzekből támogatott strandfelújítások késéséből, holott ezeknek prózai okai vannak. Ennek kapcsán Rogán Antal, a miniszterelnök kabinetfőnöke az Országgyűlés gazdasági bizottságában tegnap azt közölte: a strandfejlesztési programot az önkormányzatok a kedvezőtlen időjárás miatt a május 31-i határidőig nem tudták befejezni, ezért a kormány hosszabbítást engedélyezett.

Gyors körképünkből kiderül: a tihanyi Somosi és a Gödrös strandon már befejeződtek az együttesen 150 millió forintos korszerűsítési munkák. Jól halad az eszközbeszerzés is – ezt Tósoki Imre, a félsziget polgármestere jelezte. Azonban például a balatonlellei szabadstrandon, ahol naponta több ezer vendéget fogadnak, akad még tennivaló.

– Fel kell készülni, hogy még július elején is dolgoznak a strandolók között a sétányépítők, amiért az ott tartózkodók vagy az ottani fürdőzésre készülődők türelmét kérjük – mondta érdeklődésünkre Kenéz István, Lelle polgármestere. Hozzátette: rövid volt az idő az MTÜ-s támogatás odaítélése és a közbeszerzési pályázat kiírása között, így a munkák csaknem minden településen későn, jobbára május elején kezdődhettek meg.

Több fürdőhelyen még várat magára a zavartalan pihenés. Júliusra véget érnek a munkálatok
Fotó: Bach Máté

Lombár Gábor, Balatonfenyves polgármestere azzal indokolja a csúszást, hogy egy speciális játszótér építésének elhúzódása miatt külön kérelmet kellett benyújtaniuk. – Erejüket megfeszítve dolgoznak a balatoni önkormányzatok, hogy rendben legyenek a munkálatok és a támogatások elszámolása – mondta.

Fonyódon elsősorban a kiadós májusi esők, majd az azt követő kánikula miatt sürget az idő – jelezte az üdülőváros polgármestere. Hidvégi József az Árpád-parti strand rendbetételének elhúzódása miatt kéri az ott élő nyaralótulajdonosok és vendégeik türelmét.

Balatonboglár polgármestere is azt ígéri, hogy a jövő hét végére rend lesz Bogláron, és el tudnak számolni a támogatási összeg felhasználásával is. Mészáros Miklós biztos benne, hogy akik ellátogatnak majd a Balaton legnagyobb rendezvényeként emlegetett, augusztus 16–20-ig tartó boglári szüreti fesztiválra, rá se ismernek majd a több százezer forintból megújult, húszezer négyzetméteres Platán strandra.

Megújult a Marina és a Hableány

Több mint 300 millió forintos beruházással új élménymedencével nyitotta az idei szezont a Hotel Marina, Balatonfüred legendás szállodája, ahol 2021-ig további, több száz millió forintos fejlesztést terveznek saját forrásból – tájékoztatta Vászolyi Judit szállodaigazgató az MTI-t. Ismertette: az elmúlt öt évben mind a 349 szoba megújult az üdülőszállodában, mely a Danubius Hotels-csoporthoz tartozik. A tervek szerint októberben elkezdik mintegy kétszázmillió forintos beruházással a bankett-terem és az étterem felújítását is, ami 2020 tavaszára készül el. Ezután a hall és a lobby renoválásával érnek a Hotel Marina teljes körű megújításának végére, 2021 tavaszára. Az idén ötvenéves hotel bekerült a város értékei közé turizmus és vendéglátás kategóriában. Balatonfüred ikonikus szállodája 1969. július 5-én nyitotta meg kapuit, azóta mintegy 1,5 millió vendéget fogadott.

Néhány napja átadták a badacsonytomaji Hableány borászati központot is, amely egymilliárd forintból újult meg 2300 négyzetméteren. Az épület elsősorban borászati üzemként működik a jövőben, mellett bemutatótérként funkcionál, ahol az érdeklődők megismerhetik a borkészítés folyamatát a szőlő feldolgozásától egészen a palackozásig. A tulajdonosa, Laposa Bence, a Laposa Birtok Kft. ügyvezetője a távirati irodának elmondta: a másfél év alatt újjáépített központban évente 450 ezer üveg italt palackoznak, ebből ötvenezer pezsgő. Az épületben borászati üzem, bemutatótér, pezsgőkészítő üzem, vendéglő, valamint az egykori üzemeltető Barabás családot és a tulajdonos Laposa családot bemutató kiállítás kapott helyet. Az épület megújult formájában közösségi térként is funkcionál majd.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.