ITM-államtitkár: az energiapolitika prioritása az ellátás biztonságának fenntartása

A magyar energiapolitika prioritása a hazai energiaellátás biztonságának fenntartása – mondta az Információs és Technológiai Minisztérium (ITM) energiaügyekért és klímapolitikáért felelős államtitkára csütörtökön az O&GD Central Kft. konyári gázfeldolgozó üzemének átadásán.

Forrás: MTI2019. 06. 20. 17:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kaderják Péter hangsúlyozta: Magyarország földgázból és kőolajból 80-90 százalékban importra szorul, az energiafüggetlenség erősítésére és az importfüggőség csökkentése érdekében a többi között diverzifikálni kell a beszerzéseket. „A több lábon állás hozzájárul az ellátás biztonságához” – fogalmazott.

Az államtitkár a hazai erőforrások hatékonyabb, okosabb felhasználását óriási lehetőségnek nevezte, hozzátéve, hogy a jelentős tradíciókkal rendelkező szénhidrogén-termelésben még komoly lehetőségek rejlenek. Kiemelte: a 2013-ban elindított szénhidrogén koncessziók rendszerének bevezetése kezdi meghozni első eredményeit. Példaként a holland tulajdonú O&GD konyári beruházását említette, amely hozzájárul a hazai földgázigény kielégítéséhez.

A koncessziós rendszer bevezetésével a hazai kitermelési piac többszereplős lett, és olyan cégek léptek be a piacra, amelyek az észak-amerikai innovatív technológiát alkalmazzák – jelezte az államtitkár.

Az O&GD napi 1 millió köbméter gázt termel. Ez a mennyiség csaknem 3,1 százalékát fedezi a magyarországi földgáz-fogyasztásnak, és nagyjából 18 százaléka a hazai kitermelésnek, amellyel összességében a fogyasztási igény 15-20 százaléka fedezhető.

Kaderják Péter elmondta: az elmúlt években a szabályozásban olyan lépéseket hoztak meg, amelyek további ösztönzést jelentenek a szektorális beruházások megvalósításához. Emlékeztetett: az országgyűlés 2015-ben 12 százalékról 2 százalékra csökkentette a nem konvencionális földgázkitermelés után fizetendő bányajáradékot, 2016-ban pedig a szénhidrogén koncessziókra vonatkozó minimális bányajáradékot 19 százalékról 16 százalékra mérsékelték. Az államtitkár közölte: a minisztérium 2013 és 2018 között hat bányászati tendert hirdetett meg, az 55 felhívásra 34 pályázó jelentkezett, valamennyivel szerződést kötöttek.

A koncessziós rendszer folytatásával a kormány célja, hogy az importfüggőség egyre növekvő mértékben ellensúlyozható legyen a hazai fejlesztésekkel, az itthoni termeléssel – fogalmazott, hozzátéve, hogy a hetedik koncessziós szénhidrogén-kutatási pályázatot a napokban hirdetik meg, a felhívások között további 10 terület szerepel majd. Az államtitkár hangsúlyozta: az elmúlt 1-2 évben a hazai földgázkitermelés csökkenése megállt,é s abban bíznak, hogy a jövőben mérsékelt növekedés következik be ezen a területen.

A holland tulajdonú OGD 6 milliárd forintos beruházással Kelet-Magyarország legkorszerűbb gázüzemét építette meg Konyár határában. Az üzem napi kapacitása jelenleg 480 ezer köbméter, amely a későbbiekben akár a duplájára is növelhető. A cég 2010 óta aktív szereplője a hazai szénhidrogén-kutatásnak, eddig egy kutatási jogadományt és kilenc koncessziót szerzett Magyarországon. A vállalat több mint 10 ezer négyzetkilométeren végez kutatásokat, magyarországi beruházásaira eddig csaknem 40 milliárd forintot fordított. Mezőtúron van még gázüzeme.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.