Nem adják fel a dohánycsempészek

Négy hónap, hatezer ügy, hatszázmillió forintot érő lefoglalt illegális dohányáru — röviden így foglalható össze annak a harcnak az idei eredménye, amit az adóhivatal folytat a cigarettacsempészet, az illegális dohánykereskedelem letöréséért. A hatóság a szokásos, évtizedes módszerek mellett a modern technikát is alkalmazza munkájában: a piacellenőrzéstől és az autók szétszedésétől a járműröntgenig és a drónig terjed a szabálysértések leleplezéséhez használt módszerek, eszközök sora.

Jakubász Tamás
2019. 06. 25. 5:45
Hatezernél is több esetben intézkedtek tavaly a pénzügyőrök és a nyomozók Fotó: Koszticsák Szilárd Forrás: MTI/Koszticsák Szilárd
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Havonta százával indít eljárást dohánycsempészet és illegális kereskedelem miatt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). A szervezet legfrissebb kimutatása szerint január eleje és április vége között a pénzügyőrök és a pénzügyi nyomozók 6300 esetben intézkedtek ilyen ügyekben, a hatósági fellépésnek pedig meg is lett a következménye. A szervezet emberei négy hónap leforgása alatt 11,5 millió szál cigarettát vontak ki a feketepiacról, a tétel együttes értéke megközelítette az 550 millió forintot. Finomra vágott és egyéb fogyasztási dohányból is jócskán akadt fenn a hatósági hálón: a nagyjából 1,4 tonna dohány hatvanmillió forintnál is többet kóstálhatott. A négy hónap alatt lefoglalt dohányáru értéke tehát meghaladta a 600 millió forintot.

Az adóhivatal utóbbi időkben szerzett tapasztalatai szerint a dohánycsempészek a magyar–ukrán és a magyar–szerb határszakaszon is rendszeresen próbálkoznak. Mivel az ukrán határnál az átkelőhelyeken szigorított vámellenőrzést tart a NAV, emiatt a csempészek inkább a határvonal menti erdős, mezős területek felé veszik az irányt – a zöldhatáron rendszerint nagyobb mennyiségeket kísérelnek meg behozni az országba.

Alátámasztja a tapasztalatokat az az eset, amelyben a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei pénzügyőrök összesen kilencmillió forint értékű csempészcigarettát foglaltak le. A rendőrökkel közösen dolgozó fináncok Beregdarócnál vettek észre egy csoportot, amely az esős időben a zöldhatárban kartonokat cipelt. A magyar egyenruhások megállásra szólították fel társaság tagjait, akik azonban – csomagjaikat eldobálva – inkább Ukrajna területére futottak át. A pénzügyőrök összesen 789 karton cigarettát szedtek össze.

Hatezernél is több esetben intézkedtek tavaly a pénzügyőrök és a nyomozók
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

A beregdaróci esetről májusban adott tájékoztatást az adóhivatal, akárcsak egy röszkei fogásról. Utóbbi a maga módján szintén tipikusnak mondható, a szerb szakaszon ugyanis általában kisebb mennyiség behozatalával próbálkoznak a csempészek, ezeket a tételeket pedig rendszerint az autók zugaiba vagy a csomagok közé rejtik el. A május végi eset azzal kezdődött, hogy a röszkei NAV-osok kockázatelemzés alapján úgy határoztak: tüzetesen átvizsgálnak egy német autót. A fináncok döntése helyesnek bizonyult, a kocsi mindkét oldali küszöbéből, valamint az első és a hátsó lökhárítók átalakított rekeszeiből összesen 1048 doboz adózatlan cigaretta került elő. Sőt, a pótkerék helyén és két bőröndben is lapult illegális áru: újabb 48 doboz adózatlan cigaretta mellett 120 liter tiszta szeszre is ráakadtak a NAV-osok. A lefoglalt portéka értéke meghaladta a kétmillió forintot – a feljelentést kísérő bírság pedig a négymilliót.

A teherautókban a tapasztalat szerint mostanság ritkán helyeznek el a csempészek cigarettát, ennek pedig leginkább az lehet az oka, hogy a NAV röntgensugaras rakományátvilágító berendezéseket használ, s ezek a műszerek nagy pontossággal mutatják ki a raktérben elrejtett árut. A röntgen mellett korábban drónt, vagyis felvételeket készítő, pilóta nélküli repülő egységet is rendszerbe állított a hatóság a csempészek ellen, de nagy szolgálatot tesznek a cigarettakereső szolgálati kutyák is, és hatékonyak lehetnek a hatóság bevett ellenőrzési módszerei is. Az országon belüli illegális kereskedelem megakadályozásában játszhatnak fontos szerepet például a közúti és a piacrazziák – tavaly több mint ötezerszer vizsgálódott a hatóság a hazai piacokon, a közúti ellenőrzések száma pedig meghaladta a 116 ezret.

Ezekben az akciók­ban csempészcigarettát is rendre keresnek a hatóság emberei.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.