– Az elmúlt években sikerült új lendületet adni a pécsi gazdaságfejlesztésnek, ez meglátszik az eredményeken is – mondta a Magyar Nemzetnek Decsi István alpolgármester, aki arról is beszélt, hogy a vidéken bővíteni kívánó vállalatok a baranyai megyeszékhelyben partnerre találnak. – Két területre koncentráltunk elsősorban, egyrészt üzleti szolgáltatóközpontok fejlesztésére, e téren német cégeket sikerült Pécsre csábítanunk. A másik célkitűzésünk az iparfejlesztés: részben a már itt lévő vállalkozások fejlesztése, részben újabb cégek letelepítése – tette hozzá. – Nem szeretnénk megállni, újabb iparterületek kialakítása és bérbe adható üzemcsarnokok felhúzása a célunk.
A város költségvetésében már látni az iparosodást követő változást, hiszen 2018-ban az iparűzési adóból származó bevétel az előző évihez képest mintegy tíz százalékkal nőtt. Az összeg további emelkedésére számít a városvezetés két nagyobb gyár beruházásának indítása nyomán.
Pécs vezetését a fideszes testület tíz évvel ezelőtt 47 milliárdos adóssággal és a város iparának fejlesztését szolgáló lépések nélkül vette át a szocialistáktól. Baranya megye székhelye a rendszerváltást követően urán- és szénbányájának bezárására kényszerült, de a könnyűipara is megszenvedte az időszakot. A gazdasági válság tovább mélyítette a gondokat, 2011-ben bezárt a valamikor több ezer embert foglalkoztató Elcoteq elektronikai gyár is – így elérte a mélypontot a város gazdasága.
A Modern városok program beharangozóján, 2015-ben viszont Orbán Viktor miniszterelnök Pécsett arról is beszélt, hogy a kormány támogatja az ipari infrastrukturális fejlesztéseket a megyeszékhelyen. Ezt követően kezdődött meg a Déli Ipari Parkban építendő csarnokok tervezése, előkészítése, a kivitelezésre összesen közel négymilliárd forintot szánnak. Nemrégiben pedig az egyik, ötezer négyzetméteres iparcsarnok kivitelezése is megkezdődött.
Szintén az ipari parkba érkezik 17 milliárd forintos, vezérműtengelyeket gyártó üzemi beruházásával – 5,5 milliárd forintos állami támogatással – a német ThyssenKrupp is. A létesítmény Ipar 4.0 megoldásokkal, magas hozzáadott értéket előállító kétszáz új munkahelyet teremt. A dél-koreai Hanon Systems is Pécsett épít gyárat, ahol négyszázötvenen dolgoznak majd klímakompresszorok előállításán. Mindezzel a város birtokában lévő ipari területek meg is teltek, ahol még lenne hely, az osztrák magántulajdonban van.