Újra két számjegyű, 11,2 százalékos béremelkedést mért a Központi Statisztikai Hivatal az év első öt hónapjában az előző év azonos időszakához képest. A bruttó átlagfizetés 364 ezer, míg a nettó 242,3 ezer forintra nőtt májusban. A Pénzügyminisztérium az adatokra reagálva azt közölte, kimagasló mértékben, több mint 84 százalékkal emelkedtek a nettó bérek 2010 óta, a családi adókedvezményt is figyelembe véve. A reálbérek pedig közel hét százalékkal nőttek.
A hatéves bérmegállapodásnak, a versenyszféra növekvő munkaerő-keresletének és a közszféra béremeléseinek köszönhetően csak az elmúlt három évben mintegy negyven százalékkal nőttek a fizetések.
Marczinkó Zoltán munkaerőpiacért és vállalati kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár a köztévében arról beszélt, az egyes ágazatokon belül továbbra is a pénzügyi szféra és az infokommunikációs területen a legmagasabbak a bérek, de a növekedés mértéke a két ágazatban átlag alatti volt.
A friss adatokat az általános munkaerőhiány mellett a költségvetési szektorban újra felgyorsult béremelésekkel magyarázták az MTI-nek nyilatkozó elemzők. Arra számítanak, hogy átlagosan tíz százalék körül maradhat a bérnövekedés üteme. A legfontosabb kérdés az, hogy mekkora részét költi majd el a lakosság ennek a többletjövedelemnek, hallva a híreket egy közelgő válságról, és látva a kedvező megtakarítási lehetőségeket az állampapírpiacon.