Államtitkár: Folytatódhat az adócsökkentés

Magyarország 2010 óta az uniós átlag szintjére csökkentette az adóelvonást, és további mérsékléssel a térség államaival is fölveheti a versenyt – mondta a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára csütörtökön Budapesten, a Világgazdaság szakmai rendezvényén.

2019. 09. 26. 19:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Izer Norbert kifejtette, hogy Magyarországon a munkát terhelő adók magasabbak még a visegrádi államok átlagánál, a társasági adókulcs azonban már most is versenyképes. A kormány a magasabb adóterhek helyett jövedelemtermelést fokozó innovációkra és beruházásokra ösztönzi a cégeket, a kis- és közepes vállalkozásokat (kkv) pedig kedvezményes adózási lehetőségekkel támogatja – tette hozzá.

Az adóadminisztrációt minimálisra csökkentő kata (kisadózó vállalkozások tételes adója) alapján már több mint 360 ezren, a kiva alapján pedig már több mint 40 ezren adóznak, és az államtitkár arra számít, hogy az utóbbit sokan fogják még választani rövid időn belül. Az adóadminisztráció jelentőségét azért emelte ki, mert az jobban sújtja a kisebb cégeket, költségei uniós átlagban a mikrovállalkozások árbevételének 2,5 százalékát is eléri.

A kkv-k adózása – mint mondta – az szja-bevallások mintájára egyszerűsödhet, az adók száma csökkenhet, újabb gazdaságfehérítő intézkedések várhatók az adóelkerülések és a fekete foglalkoztatás ellen, az adóhatósági szolgáltatások tovább korszerűsödhetnek. Várakozása szerint 2021-tól a vállalkozások többségének adóbevallását a NAV készítheti el.

Közölte egyúttal, hogy a jövőre megszűnő eva (egyszerűsített vállalkozói adó) szerint adózók az adóhatóságtól napokon belül kapnak tájékoztatót arról, hogy a későbbiekben milyen adónemek közül választhatnak, és ezek milyen lehetőségekkel járnak.

Izer Norbert úgy látja, hogy a magyar adórendszer 2010 óta egyszerűsödött és átláthatóbb lett, az adószerkezet előnyére módosult. Elsősorban a munkát terhelő adók mérséklésének köszönhető, hogy a közterhek a GDP 2 százalékával azonos mértékében csökkentek, a bevételeket viszont ezzel párhuzamosan növelte az adóelkerülés visszaszorítása – tette hozzá.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.