Van mozgástere a bankrendszernek

Erőteljes a régió bankrendszereinek jövedelmezősége, a legtöbb hazai szereplő fenntarthatónak tartja a tíz százalékot meghaladó tőkearányos nyereségszintet. Abban is egyetértenek, hogy megmarad a jövedelmezőség, ám ehhez hatékonyságnövelésre lesz szükség.

Magyar Nemzet
2019. 09. 07. 16:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bőven van még tere a régióban a növekedésnek a bankszektorban, habár a jövőben már nem lehet olyan hatékonysággal profitot termelni, mint ahogy a pénzintézetek eddig tették – hangsúlyozta tegnap Balog Ádám, az MKB Bank elnök-vezérigazgatója Nyíregyházán, az 57. Közgazdász-vándorgyűlés pénz- és tőkepiaci szekciójában. Az elnök-vezérigazgató a távirati iroda tudósítása szerint konszolidációt és hatékonyságnövelést sürgetett a szektorban.

Megjegyezte azt is, hogy év végéig végrehajtják az unió által előírt korlátozásokat, azt követően nagyobb mozgástere lesz a pénzintézetnek. Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke erőteljesnek nevezte a régió bankrendszereinek jövedelmezőségét, de kérdésesnek ennek fenntarthatóságát.

Felidézte, hogy a magyarországi bankok nyereségessége kiemelkedő volt 2018-ban: együttesen mintegy kétmilliárd euró, a lengyel bankok pedig 3,5 milliárd euró nyereséget könyveltek el.

Bencsik László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese kedvezőnek nevezte a tavalyi kockázati költséget, a bankrendszerben ugyanis újabb céltartalékokat szabadítottak fel. A hitelezés bővítésére a vezérigazgató-helyettes jelentős teret lát, különösen a lakossági kölcsönök terén, miután a gazdasági fejlettség kétszer ekkora hitelfelvételt indokolna. Hozzátette, a magyar bankrendszer ki tudná szolgálni a következő években jelentősen megemelkedő lakossági hiteligényt is.

Harmati László, az Erste Bank vezérigazgató-helyettese – több más pénzintézeti vezetőhöz hasonlóan – a ­10-12 százalék körüli tőkearányos nyereségszint fenntartását tartja megvalósíthatónak, illeszkedve az MNB elvárásához. Emellett nagyon nagy szükség lenne konszolidációra, ami nem jelenti azt, hogy egy kis bank ne tudna megélni Magyarországon, de félmillió lakossági ügyfél alatt nem biztos, hogy fenntartható egy bank univerzális pénzintézetként. Kiemelte: a lakosság hitelhez jutását korlátozzák az adósságfékszabályok, de a reáljövedelem növekedése segíti a hitelhez jutást.

Kiemelt témája az idei Közgazdász-vándorgyűlésnek a klímaváltozás: előző nap Matolcsy György jegybankelnök és Nagy István agrárminiszter is azt hangsúlyozta, fel kell készülni az éghajlatváltozás hatásaira. Az agrártárca vezetője szerint rémisztő az éghajlatváltozás, amely azonban lehetőség is, amellyel élni kell. Szerinte az ágazat modernizációja és technológiai fejlesztése kiemelten fontos. Matolcsy György gazdasági klímaváltozásról beszélt, szerinte a magyar gazdaságnak végre kell hajtani az MNB által javasolt versenyképességi fordulat 330 pontját, emellett általános konjunktúrajavító és célzott, iparág-erősítő lépések is kellenek, a munkaerő­piaci feltételeket pedig fenn kell tartani.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.