Egyelőre fogalmuk sincs a Magyar Nemzet által megkérdezett munkáltatói érdekképviseleteknek és szakszervezeteknek arról, pontosan milyen témák kerülnek napirendre a február 11-én hivatalosan is megalakuló Fővárosi Érdekegyeztető Tanács (Főét) ülésein. A képviseletek egy része bizakodó, és kedvezőnek tartja, hogy új érdekegyeztető fórum jön létre, ugyanakkor több érdekességre is felhívták lapunk figyelmét. Idetartozik egyfelől, hogy a fővárosi képviseletek helyett az országos szervezeteket delegálják, másfelől eddig sem a munkavállalókat érintő kérdésekben, sem a tervezett koncepciókról nem tájékoztatták a munkáltatókat és a szakszervezeteket. Ráadásul az alakuló ülés és Budapest költségvetésének tervezett elfogadása között nem lesz annyi idő, hogy a főváros vezetése a képviseletekkel közösen alakítsa ki a legfontosabb stratégiákat.
A Főét céljaival némiképp szembemegy, hogy csak azt követően kérdezik meg foglalkoztatáspolitikai, társadalompolitikai kérdésekben az érdekképviseletek véleményét, miután az új városvezetés már jelentős átalakításokat, személycseréket hajtott végre. Ahogy arról a Magyar Nemzet többször beszámolt, az októberi önkormányzati választások óta Budapest új, ellenzéki városvezetése példátlan sebességgel kezdte meg a fővárosi önkormányzat fenntartásában lévő cégeknél a kormányhoz közelinek gondolt vezetők, felügyelőbizottsági tagok leváltását, de az ígéretek ellenére nem kímélte a fővárosi és a kerületi polgármesteri hivatalok kormányhoz lojálisnak hitt alkalmazottait sem. A Karácsony Gergely főpolgármesterhez hű új szereplők ellenben több helyen azonnali, jelentős béremelésben részesültek, míg a kulcspozíciókban, szakértői munkakörökben szinte kizárólag a baloldalhoz, szélsőbaloldalhoz köthető szereplők kaptak helyet.

Fotó: Havran Zoltán
Az új érdekegyeztető tanács tehát csak azután ül össze, hogy a jelentősebb személycseréket már végrehajtották. A decemberben elfogadott rendelet szövege szerint ugyanakkor a Főét feladata, hogy megvitassa a foglalkoztatáspolitikai, munkaerőpiaci, a jövedelemelosztást és a társadalom széles körét érintő fővárosi önkormányzati stratégiákat, koncepciókat, valamint a gazdasággal, a foglalkoztatással, a jövedelmek alakulásával, a társadalompolitikával összefüggő alapvető kérdéseket. Emellett a fórum adna helyet a fővárosi és kerületi érdekegyeztetésnek, bérkérdésekben ugyanakkor nem tárgyalhat.