Szerény növekedést mutatott a szállítási szektor 2019-ben

Forrás: MTI2020. 03. 09. 13:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szállított áruk mennyisége tavaly 2,1 százalékkal 312 millió tonnára emelkedett, a fuvarozási szektor teljesítménye 1,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit és 58,6 milliárd tonnakilométer volt – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb jelentéséből.

A belföldi forgalomban a tonnakilométerben mért teljesítmény 2,8 százalékkal, nemzetközi viszonylatban 0,9 százalékkal emelkedett az előző évihez viszonyítva. Az áruszállítás összteljesítményéből a közúti 63, a vasúti 18, a csővezetékes 15, a belvízi szállítás 3,6 százalékkal részesedett.

A negyedik negyedévben 4,0 százalékkal kevesebb, 73,2 millió tonna árut szállítottak a fuvarozó vállalkozások valamivel nagyobb távolságra, így tonnakilométerben mért teljesítményük 1,7 százalékkal, 13,6 milliárdra esett.

A közúti forgalomban a belföldi és a nemzetközi forgalomban is kevesebb árut szállítottak a negyedik negyedévben. A belföldi fuvarozók, szállítmányozók adatai alapján a közúti áruszállítás árutonna-kilométerben mért teljesítménye meghaladta a 8,2 milliárdot, ami 4,9 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál. A szállított áru mennyisége 46,8 millió tonna volt, 6,5 százalékkal csökkent. Az átlagos szállítási távolság 176 kilométerre nőtt, az üresen megtett utak aránya 21 százalékra emelkedett a gyengébb kapacitáskihasználtság következtében – tette hozzá a KSH.

A belföldi forgalomban 7,5 százalékkal kevesebb árut szállítottak, 2,8 százalékkal alacsonyabb árutonna-kilométerben mért teljesítmény mellett, a nemzetközi forgalomban a volumen 1,3, a teljesítmény 6,2 százalékkal tovább csökkent, ami az Európai Unió szigorodó közúti áruszállítási szabályozásával is összefüggésbe hozható.

A tavalyi év egészét tekintve csaknem 36 millió tonna volt a nemzetközi és 166 millió tonna a belföldön közúton szállított árumennyiség 3,0 százalékkal, illetve 7,5 százalékkal kevesebb az előző évinél, a szállítási teljesítmény belföldön 2,8 százalékkal, a nemzetközi forgalomban, 6,0 százalékkal csökkent.

A vasúton szállított árumennyiség a negyedik negyedévben 8,8 százalékkal csökkent ezzel együtt az egész évben alig 0,4 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, a vasúti szállítás teljesítménye 2019-ben alig 1,0 százalékkal haladta meg az előző évit, a negyedik negyedévben 2,4 százalékkal csökkent.

Csővezetéken 48,1 millió tonna áru szállítása zajlott a tavalyi évben, 22,7 százalékkal több az egy évvel korábbinál, ebből 11,4 milliárd tonna jutott a negyedik negyedévre, 7,8 százalékkal több az egy évvel korábbinál. A csővezetékes szállítás teljesítménye a tavalyi utolsó három hónapban 3,6 százalékkal, az egész évben 17,3 százalékkal nőtt és 8,9 milliárd tonnakilométer volt.

A belföldi és nemzetközi személyszállításban az utasok száma 2,2 százalékkal 621 millióra csökkent, a teljesítmény 2,8 százalékkal, 31 milliárd utaskilométerre nőtt. Nemzetközi forgalomban az utaskilométer-teljesítmény 6,6 százalékkal, belföldön 0,8 százalékkal nőtt az előző évhez képest. A személyszállítás teljesítményéből az autóbusz 45, a repülőgép 30, a vasút 25 százalékkal részesedett.

2019-ben a Liszt Ferenc repülőtér utasforgalma fennállása óta először haladta meg a 16 milliót. Az utasforgalom 8,8 százalékkal, a járatszám 6,8 százalékkal nőtt.

A Debrecen Airport utasforgalma 2019-ben 57 százalékkal 601 ezerre, járatszáma 55 százalékkal ötezerre emelkedett – közölte a KSH.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.