– Az elmúlt néhány év alatt ön a harmadik elnöke a hivatalnak, ami arra utal, hogy a hatóság átalakul. Mi indokolja a változtatásokat?
Orbán Viktor: komoly pénz áll a házhoz
Elárulta a jó hírt a miniszterelnök.
– Az elmúlt néhány év alatt ön a harmadik elnöke a hivatalnak, ami arra utal, hogy a hatóság átalakul. Mi indokolja a változtatásokat?
– A gazdaság szerkezetének módosulása és az új tendenciák teljesen új kihívások elé állítják a hivatalt, ezért fel kell frissíteni a szerepéről alkotott képet. Átalakult a kutatás-fejlesztés és innováció (K+F+I) területe, de az itt elért eredmények kereskedelmi és szolgáltatási hasznosítási módja is. Olyan új ágazatok is megerősödtek a hazai K+F+I-struktúrában, amelyek eddig nem kaptak kellő figyelmet. Ilyenek például a bio- és a nanotechológia, az anyagkutatás, a zöldenergia, az újrahasznosítás. Mindezek miatt a hivatalnak nagyon sok új feladata keletkezett.
– Hogyan alkalmazkodik az új kihívásokhoz a 124 éves, legrégebbi magyar hivatal?
– Elsődleges szempont, hogy a Magyarországon született tudást támogassuk úgy, hogy gazdaságélénkítő szerepet tölthessen be. Ehhez szolgáltató hivatalként kell fellépnünk, mégpedig a lehető legnagyobb mértékben digitális megoldásokkal támogatva a hatósági munkát. Segítenünk kell a K+F+I-vel foglalkozókat a gyártás és a hasznosítás, a kereskedelem területén is, többek között ennek a kialakításán dolgoztunk az elmúlt egy év alatt.
– Sokaknak csak elképzelése van arról, mi a szellemi tulajdon jelentősége. Miért fontos valójában és mit jelent?
– Elsősorban rendkívüli versenyelőnyt jelent: a szellemi tulajdon óriási érték. Egy közelmúltbéli nemzetközi felmérésből kiderült, hogy a világ ötszáz vezető cégének értékét átlagosan 87 százalékban a szellemi vagyon határozza meg. A szellemi tulajdon jelentőségét a magyar vállalatok nem mindig ismerik fel, ezért versenyhátrányba kerülnek. Előfordulhat, hogy a le nem védett szellemi tulajdont logóstul, gyártási technológiástul, dizájnostul rövid időn belül ellopja egy másik ország cége, és a hazai feltalálót, innovátort semmi nem védi meg ettől. Szerencsére a magyar vállalkozások az utóbbi években felismerték, hogy legalább a logót le kell védetni a külpiacra lépés előtt. De a szaktárcákkal együtt sok energiát fordítunk arra, hogy a vállalkozások megismerjék az ebben rejlő hazai és nemzetközi lehetőségeket.
– Egy egészségügyi krízis idején lemondhat a feltaláló, a kutató az üzleti haszonról?
– Igen, sok olyan felajánlásról tudunk, amelyet a szellemi termék alkotója a saját anyagi hasznáról lemondva tett. Így döntöttek például az inzulin feltalálói annak idején, ezért a szabadalmi jog közkinccsé vált. A társadalmi hasznosság az új típusú koronavírus kapcsán is fontos kérdés, mert amikor egy kutatóintézet megosztja a saját szabadalmi bejelentés nélküli eredményeit egy kutatóintézeti hálózattal, közkinccsé válik a munkája. Sok gyógyszerfejlesztő cég viszont nem mond le az eredményéhez fűződő jogokról, hiszen üzleti szempontok vezérlik.
– Hogyan jelenik meg a magyar fejlesztésű, új lélegeztetőgép esetében az üzleti előny és a szabadalmaztathatóság dilemmája?
– A szabadalmaztatás arról szól, hogy kié lesz a feltalálói és hasznosítási jog, ám arról nem, hogy ténylegesen miként hasznosul a találmány. Az előbbi területen a hivatal segít: megmutatja például, hogy a szokásos két-három éves szabadalmaztatási idő hogyan csökkenthető lényegesen, extrém esetben a bejelentő együttműködésével akár fél évre is. Az üzleti hasznosítás módját viszont az innovátornak kell kidolgoznia az ebben járatos szakértővel.
– Ha a legjobb esetben is fél év a szabadalmaztatás, akkor mikor kezdődhet el a lélegeztetőgépek gyártása?
– Természetes igény, hogy egy innovatív, magyar fejlesztésű lélegeztetőgépet már holnaptól használni lehessen. A párhuzamos eljárások biztosítják, hogy már a prototípus létrejötte után el lehet kezdeni gondolkodni a nagy szériás gyártás mikéntjén, illetve azon, hogyan juthatnak el a berendezések a lehető leggyorsabban a kórházakba. Eközben pedig a hatóság dolgozik a szabadalmi és az oltalmi jogokon, de ez nem hátráltatja a gyártás és a használatbavétel lehetőségét. A feltaláló is biztonságban érezheti magát, mert a szabadalmazási folyamat indulásával egy időben máris létrejön a jogi védelme.
– Érezhető átalakulás a járvány nyomán a K+F+I területén?
– Igen, világszerte és Magyarországon is három-négy területen kiemelten is összpontosulnak ezek az innovációk. Több az orvosi műszerre és az azokhoz kapcsolódó anyag- és gyártástechnológiákra, a gyógyszerekre és terápiákra, a vakcinát érintő eljárásokra és a védőfelszerelésekre vonatkozó szabadalmi beadvány. A tőkepiac is elmozdult e területek felé, elképesztő mennyiségű forrást rendeztek át az elmúlt pár hónapban ezekre a K+F+I-projektekre. Szárnyal a területen működő cégek tőzsdei értéke, illetve a finanszírozási hátterük is szinte korlátlanná vált.
– A magyar szabadalmi beadványok száma hogyan változott a pandémia hatására?
– Az első negyedévben a tavalyi év hasonló időszakához képest a szabadalmi bejelentések száma mintegy húsz százalékkal nőtt. A legutóbbi időszakban tizenegy, konkrétan a koronavírus kapcsán benyújtott kérelem érkezett a hivatalhoz, ezek majdnem mindegyike gyógyszer vagy orvosi műszer. Emellett high-tech informatikai és távközlési megoldások is érkeztek, ennek a területnek viszonylag egyenletes a fejlesztői teljesítménye. A piacra jutás szempontjából érdekes védjegyek terén viszont masszív, 35 százalékos csökkentést látunk, ami érthető a jelenlegi beszűkült kereskedelmi lehetőségek között. Az elmúlt évvel összességében elégedettek vagyunk, hiszen többéves lejtmenetet sikerült megállítani azzal, hogy mintegy négyszázra növekedett a hivatalhoz érkező magyar szabadalmak száma.
– Ez miért jó hír?
– Egyrészt a mutatóink is követik az országban tapasztalható többéves gazdasági erősödést és a külföldi befektetők bizalmát a magyar gazdaság felé. Másrészt a gazdasági válságból sokkal jobb esélyekkel lábal ki az a vállalkozó, aki a szellemi tulajdonra a megfelelő módon tekint. Nagyjából 360, a szellemi tulajdon által vezérelt iparágat különböztetünk meg, és ezek nagy része Magyarországon is megtalálható. Például igen jól állunk a high-tech, az orvosi és a távközlési, az informatikai és az energetikai iparágakban. Ezeknek az ágazatoknak a GDP-re és a foglalkoztatásra gyakorolt hatása nálunk az európai átlag felett van.
– Milyen esélyei vannak azoknak, akik nem értékelik a saját szellemi tulajdonukat?
– Egyértelműen versenyhátrányba kerülnek. Ha nem védetik le a szellemi tulajdonukat, akkor más ellopja, és meggazdagszik belőle. Akár a hetven százalékot is elérheti azoknak a kkv-knak az aránya, amelyeknél nem is tudják, hogy kutatás-fejlesztést hajtanak végre. Pedig ezután beruházási támogatást, illetve adókedvezményt is kaphatnak, ami a jelenlegi helyzetben a céget akár a megszűnéstől is megmentheti. De jellemző probléma az is, hogy a feltaláló ugyan levédeti a találmányát, ám megfelelő kapcsolatok nélkül nem képes hasznosítani, és addig-addig házal vele, amíg az el nem avul vagy másvalaki egy nagyon hasonló termékkel meg nem jelenik a piacon. Vagyis lépni kell, nem szabad ülni az eredményeken.
– Mennyire erős a szellemi tőke a régióban?
– Több mint ötven olyan cég van Európában, amelyik szellemi tulajdonjogokkal kereskedik: kutatás-fejlesztési intézményektől néhány tízezer euróért felvásárolják a jogokat, amiket jellemzően Ázsiában vagy az Egyesült Államokban szabadalmaztatnak, majd eladják több millió euróért. Hatalmas probléma most egész Kelet-Közép-Európában, hogy kiszivattyúzzák a szellemi tulajdont, mert azt látják, hogy a nálunk lévő hasznosítási technológia nem elég erős. Már egyeztet a kormány az ágazatokkal annak a módjáról, hogy itthon tarthassuk a találmányokat, és azok hasznát a magyar gazdaság élvezze.
Elárulta a jó hírt a miniszterelnök.
Kiemelt befektetői érdeklődés mutatkozott az MBH Bank újabb nemzetközi kötvénye iránt.
Ukrajna 41 millió hektár mezőgazdasági területtel rendelkezik, ahol hatalmas élelmiszeripari üzemeket működtetnek, ezáltal gyakorlatilag romba döntenék az európai agrárélelmiszer-gazdaságot − mutatott rá Jakab István.
Az árfigyelő hatékony eszköz az infáció letörésére.
Lánchíd-botrány: újabb gyanúsítottja van a fővárosi számlagyárnak
Nagy bejelentésre készül Orbán Viktor
Kulcsár Edina megszólalt kislánya betegségéről
Társasházi közös költség: emelni kell, de most miért?
A csörögefánk gyors és szapora, kevés munkával lehet hatalmas adagot készíteni ezzel a recepttel
Halálos áldozatokat követelt a Bosch-gyárban történt gázrobbanás
Hatalmas a kormány mögötti támogatottság
Verekedés a Barcelona BL-meccse után, rendőrök léptek közbe
Az Eintracht Frankfurt csúnyán elbánt a Fradi volt magyar futballistájával
Éghet Magyar Péter arca, megdöbbentő dolog történt
„Mindenkit áldozatszerepbe tesz” – újabb hangfelvétel került elő Magyar Péterről
Hobo dermesztő interjúban sózott oda Gyurcsánynak és az őt felkérdező libsiknek
Elárulta a jó hírt a miniszterelnök.
Kiemelt befektetői érdeklődés mutatkozott az MBH Bank újabb nemzetközi kötvénye iránt.
Ukrajna 41 millió hektár mezőgazdasági területtel rendelkezik, ahol hatalmas élelmiszeripari üzemeket működtetnek, ezáltal gyakorlatilag romba döntenék az európai agrárélelmiszer-gazdaságot − mutatott rá Jakab István.
Az árfigyelő hatékony eszköz az infáció letörésére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.