Uniószerte megerősödik az internetes piacfelügyelet

Az online kontroll erősítésével ezentúl nemcsak a kifogásolt termékek ­miatt intézkedhetnek a hatóságok.

2020. 05. 04. 9:36
A customer looks at Barbie & Tanner toys at a store in Shanghai
Veszély a dömpingben? Évek óta a játék az egyik leggyakrabban kifogásolt árucsoport Fotó: Reuters
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország az utóbbi tíz évben az élmezőnyben, pontosabban az első öt uniós tagállam között szerepelt a nem biztonságos termékek kiszűrésében. Egy, a piacfelügyeletről szóló közösségi rendelettel kapcsolatos jogharmonizációval a jövőben még hatékonyabbá válnak a fogyasztóvédelmi ellenőrzések az internetes kereskedelemben, ami az alapvető vásárlói biztonságot erősíti. Az is kedvező változásnak ígérkezik, hogy közösségi szinten egységesebben, a korábbiaknál nagyobb hatásfokkal járhatnak el a hatóságok olyan esetekben, amikor a nem biztonságos, élelmiszereken kívüli árucikkek forgalmazásának korlátozása vagy éppen a polcokról történő kivonása válik szükségessé. A veszélyes termékeket a laboratóriumokban rendszeresen szűrik, a jogharmonizációval viszont tovább erősödhet itthon a fogyasztói bizalom, mivel a cégeknek az eddigieknél határozottabb szabályokat kell betartaniuk, miközben a köreikben egyre nő az önkéntes intézkedések súlya is.

Ha a jövőben a piacfelügyelet veszélyes árucikket talál egy webáruházban, az egységes új eljárás szerint haladéktalanul konzultál a forgalmazóval, és felszólítja a megfelelő intézkedésekre. Ha ezt a vállalkozás nem teszi meg, akkor a szükséges következményekről a hatóság rendelkezik. A veszélyes árunak biztos, hogy nincs sok esélye: az eredmények alapján határozhatnak a forgalomból történő kivonásról vagy a vásárlóktól való visszahívásról is, illetve akár bírságolás is lehet a trükközés következménye.

Veszély a dömpingben? Évek óta a játék az egyik leggyakrabban kifogásolt árucsoport
Fotó: Reuters

Az online kontroll erősítésével ezentúl nemcsak a kifogásolt termékek ­miatt intézkedhetnek a hatóságok, hanem arra is lehetőségük lesz, hogy blokkolják a beszerzési forrást, vagyis a kereskedő weboldalát még határon átnyúló ügylet esetén is. A határozott lépéssel közvetlenül meg tudják akadályozni, hogy tovább terjedjen a kétes áru. Ez azért fontos fogyasztóvédelmi lépés, mivel jellemző, hogy a bolti kínálatból kikerülő ártalmas termékeket a webáruházakban értékesítik tovább, ám ezek elérésére sem lehetne lehetősége senkinek, ezt a módosítás segíthet megoldani. Az ilyen jellegű hatósági fellépéshez viszont az kell, hogy legalább két tagállam fogyasztóit érintse a jogsértés, amely például a csodát ígérő termékek webáruházaiban gyakran megvalósul. Az új passzusok rögzítik a tagállamok logisztikai szolgáltatóinak felelősségét is (kivéve a postákat). Ám a szállítás közreműködőire csak akkor terhelhető a veszélyesség miatti eljárás, ha az értékesítés többi érintettjével, például a gyártóval, importőrrel szemben nem tudnak eljárni.

Itthon tavaly is hangsúlyos volt a termékbiztonság, amikor a fogyasztóvédelem 1450 árufajtát ellenőrzött kifejezetten a veszélyesség szempontjából. A termékek laboratóriumi vizsgálata után a piacfelügyeleti kockázatértékelés során derült ki, hogy 42 százalékuk veszélyes, minden tizedik terméket pedig a hatóságnak vissza is kellett hívnia a kereskedelemből. Veszélyesek voltak egyes játékok, bizonyos gyermekgondozási cikkek, illetve lézerpointerek, fényfüzérek.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.