A márciusban hirtelen pandémiává terebélyesedő koronavírus-járvány igen heves mozgásokat okozott a piaci árfolyamokban, legyen szó részvényekről, kötvényekről, devizákról vagy árupiaci termékekről. Az olaj ára a visszaeső kereslet miatt összeomlott, a részvénypiacok a váratlan helyzet miatt ijedelem okán zuhantak, ugyanakkor néhány valuta, köztük a cseh korona, a złoty és a forint is nagyot gyengült.
A részvénypiacok azóta jegybankok fokozott pénzteremtő monetáris politikájának hatására magukhoz tértek, sőt, a divatosabb technológiai szektorok vezetésével az indexek helyenként új csúcsokat is elértek, ugyanakkor az említett devizák árfolyamai változékonyak maradtak, de nem erősödtek vissza: meg sem közelítették a járvány előtti szinteket.
A folyamatnak több magyarázata is lehet: egyrészt a befektetők a kisebb piacokról visszavonulnak, ezeken mérséklik a kockázatvállalást, miközben a divatos és egyre csak emelkedő árfolyamú részvénycsoportok felé fordulnak, ott nem érezve érdemi kockázatot. Másrészt a złoty és korona esetében a korábban viszonylag magas kamatok hirtelen lecsökkentek, mmiután az érintett jegybankok gyors kamatcsökkentéssel reagáltak a válságra, így a befektetők érthető módon már nem találták vonzónak az adott devizákat.
A cseh korona esetében eltérést láthatunk a forinthoz és a złotyhoz képest: a márciusi gyengülés nagyobb mértékű volt, majd az ezt követő korrekció után most ismét erős gyengülés tapasztalható. Mindezt azonban magyarázhatják az elmúlt évek eseményei.
2015–16 környékén Európa nagy része, a visegrádi régiót is beleértve, szokatlan jelenséggel szembesült: a negatív inflációval. A jegybankok általában erős kamatcsökkentéssel reagáltak, az Európai Központi Bank eszközvásárlási programot is indított, a cseh jegybank viszont gátat szabott a korona erősödésének. Eurónként 27 koronás árfolyamon szabta meg a limitet, de miután a korona iránti kereslet nagyobb volt, mint a kínálat, az árfolyam szinten tartása érdekében a cseh jegybanknak kellett megvásárolnia a többlet devizát (leginkább eurót).