Nem sikerült megállapodniuk a múlt év végén a munkaadói és a munkavállalói képviseleteknek a minimálbér és a garantált bérminimum idei emeléséről.
Félelmetes hanyatlásba kezdett Németország
Akkora a baj, hogy magával ránthatja Európát.
Nem sikerült megállapodniuk a múlt év végén a munkaadói és a munkavállalói képviseleteknek a minimálbér és a garantált bérminimum idei emeléséről.
A szinte példátlan patthelyzet ellenére nem várható, hogy ne születne még januárban, sőt akár a következő napokban megegyezés, mivel a két oldal álláspontja már nincs messze egymástól.
A munkaadói képviseletek mindössze a három százalékra becsült infláció mértékével emelnének, kivéve, ha januártól tovább csökkenne a munkáltatói járulék.
A szociális hozzájárulási adó (szocho) ugyanakkor csak júliusban csökkenhet a 2016-os bérmegállapodás szerint,
és csak akkor, ha teljesülnek a reálbér-növekedéshez kötött feltételek.
A szakszervezetek az egyeztetéseken kompromisszumkészebbek voltak, ugyanakkor az ötszázalékos nettó minimálbér-emelkedésből már nem hajlandók engedni. A kormány a képviseletek egyezségét várja.
– A munkáltatóknak is érdekük, hogy legalább öt százalékkal emelkedjen a minimálbér és a garantált bérminimum.
Noha a munkaadói képviseletek megállnának a háromszázalékos emelésnél, a versenyszférában összességében az átlagos béremelési várakozások ennél kedvezőbbek: jellemzően öt–nyolc százalékos béremelésre készül számos vállalkozás. Ez a mérték már alig marad el a tavalyitól
– összegezte Szalai Piroska munkaerőpiaci szakértő. Kiemelte: nehéz ebben a járvány okozta helyzetben egyezségre jutni, ugyanakkor úgy látja, reálértéken is tovább kell nőnie a kötelező legkisebb keresetnek.
A szakértő szerint ezért
legalább öt százalékkal kellene emelni a minimálbért és a garantált bérminimumot.
Becslése szerint a vállalkozások több ágazatban hat-hét százalékos pluszt is elbírnak, ha nem romlik a mostanihoz képest a gazdasági környezet.
A reálértéken is érezhető emelés azért is fontos lenne, mert ahhoz, hogy jövőre tovább csökkenjen a szocho, az átlagbérek reálértékének legalább hat százalékkal kell idén nőnie.
Ehhez a bérminimum emelése nélkülözhetetlen, mert ez a magasabb bérkategóriákban is béremelést generál. Ráadásul a visegrádi államok 4–7 százalékos emelésről döntöttek.
A régióban is bérverseny folyik, és ahhoz, hogy ne szakadjunk le, kevés a munkáltatói képviseletek ajánlata. A szakértő az adatok alapján kiemelte:
a munkáltatóknak 2010 és 2018 között csak az emelés mértékével került többe a bérfelzárkóztatás, a járulékköltségek ugyanakkor nem igazán nőttek.
Míg 2009-ben az 1,5 százalékos szakképzési hozzájáruláson felül 32 százalék szocho terhelte a munkáltatókat, a járulékcsökkentés hatására már csak 15,5 százalék. Emellett a kormány a kis- és középvállalkozások iparűzésiadó-kötelezettségén könnyített, a válságkezelő intézkedésekkel pedig több ezer milliárd forint maradt a cégeknél.
Szalai Piroska arra figyelmeztetett, hogy bár drasztikusan – kevesebb mint 250 ezerre – csökkent a minimálbérre bejelentett munkavállalók száma, mégis fontos a mértéke, mivel számos juttatás számítási alapja. Idetartozik például a gyed is.
A szakértő szerint hamarosan meg kell születnie a döntésnek, az időhúzás senkinek sem érdeke. Szalai Piroska emlékeztetett: az elmúlt harminc évben a jobboldali kormányzás idején, 1998 és 2002 között 85 százalékkal nőtt a minimálbér reálértéke, tehát ennyivel lett nagyobb a legalacsonyabb keresetűek fizetésének vásárlóértéke.
A reálérték-bővülés 2010 és 2020 között 74 százalékos volt, háromnegyedével ért tehát többet 2020-ban a kötelező legkisebb bér, mint 2010-ben.
Ezzel szemben a szocialista kormányok alatt veszített értékéből a minimálbér: 1994 és 1998 között 13 százalékkal, míg 2002 és 2010 között 2,5 százalékkal csökkent az értéke.
Akkora a baj, hogy magával ránthatja Európát.
A gazdasági növekedést magasabb és hosszú ideig fenntartható pályára tudjuk állítani.
Ez történt a héten a gazdaságban.
A cél az, hogy a képződő hulladék a lehető legnagyobb arányban nyersanyagként hasznosuljon újra.
Orbán Viktor: Brüsszel Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
Elon Musk durván bírálta Scholzot a magdeburgi brutális terrortámadás miatt
„A mai Mokka után már nem…” – drámai bejelentést tett Szabó Zsófi
Szívszorító hír érkezett a magdeburgi támadással kapcsolatban
Botrányos előzmények, Szoboszlaira brutális feladat vár
Radnai Márk nyílt levele Magyar Péternek – A végén
Veszélyben a 13. havi nyugdíj! Rémes, Magyar Péter tényleg mindent elvenne az idős emberektől?
7 tipp, hogy idén tökéletesen díszített mézeskalácsokat készíthess
Hansi Flick meglepő nyilatkozatot adott a Barcelona újabb veresége után
Szoboszlai összekulcsolt kezekkel aggódik a barátja miatt a szörnyű sérülés után + videó
Megingott a Guardiolába vetett bizalom? Haaland válaszolt
Néhány hónap múlva jogerős ítélet születhet az egyik legrejtélyesebb alvilági leszámolás ügyében
Akkora a baj, hogy magával ránthatja Európát.
A gazdasági növekedést magasabb és hosszú ideig fenntartható pályára tudjuk állítani.
Ez történt a héten a gazdaságban.
A cél az, hogy a képződő hulladék a lehető legnagyobb arányban nyersanyagként hasznosuljon újra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.