A múlt év novemberében az ipari termelés volumene 3,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit a nyers adatok szerint. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 1,6 százalékkal emelkedett. A szezonálisan és munkanappal kiigazított számok alapján az előző hónaphoz képest 1,2 százalékos csökkenést lehetett mérni – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. A legnagyobb súlyú járműgyártás, illetve a számítógépek, elektronikai, optikai termékek gyártása bővült, ugyanakkor a feldolgozóipari alágak többségében, köztük az élelmiszer-, ital- és dohánytermékek esetében is mérséklődött a termelés volumene.
A termelés az év első tizenegy hónapjában 7,0 százalékkal kisebb volt, mint 2019 azonos időszakában. A szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás novemberben az áprilisi mélyponthoz képest 63 százalékkal nőtt.
– Az ipari termelés novemberben a várakozásoknak megfelelően növekedett az egy évvel korábbihoz képest, az Európa-szerte tapasztalható második hullám nem okozott a tavaszihoz hasonló kiesést a termelésben, az ágazat egyelőre túl van a legnehezebb időszakon. Ez ugyanakkor csak összességében igaz, az egyes alágazatok teljesítménye eltérő módon alakult: több esetben csökkent, míg máshol – például a jelentős súlyú járműgyártásban – nőtt a termelés volumene, ami akár hosszabb távú átrendeződésekre is utalhat – kommentálta a számokat Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági üzletágának vezetője. Jelezte: a decemberi adatot várhatóan nagymértékben meghatározza majd az év végi leállások hossza, míg 2021-ben a külső környezet alakulása és a vírus utáni helyreállás lehet meghatározó. – Ugyanakkor nem elképzelhetetlen, hogy átrendeződés is megjelenik az ipari termelés összetételében a tavalyi év eseményei után. Ez elsősorban attól függ, mely cégek kerülnek ki győztesként, és melyek vesztesként a vírushelyzetből, vagyis kik lesznek azok, akik fejlesztések révén tudnak alkalmazkodni a megváltozott gazdasági környezethez – tette hozzá.
– Az ipari termelés októberben teljesen kilábalt a járvány okozta válságból, az áprilisi mélyponthoz képest 63,4 százalékkal nőtt a kibocsátás, a 2015. évi átlaghoz viszonyítva 18,8 százalékkal bővült a termelés
– nyilatkozta Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője. Emlékeztetett: Az autógyárak termelése tavaly augusztus elejére elérte a járvány előtti szintet, az év hátralevő részében pedig kifejezetten biztató, hogy augusztusban a járműgyártás új rendelése 33, szeptemberben 10,8, rendelésállománya pedig 18,2, illetve 17,8 százalékkal haladta meg az egy évvel ezelőtti szintet.