Januártól lépett életbe az osztatlan közös földtulajdon felszámolását, illetve az ehhez kapcsolódó földhivatali nyilvántartás rendezését célzó törvény.
Félelmetes hanyatlásba kezdett Németország
Akkora a baj, hogy magával ránthatja Európát.
Januártól lépett életbe az osztatlan közös földtulajdon felszámolását, illetve az ehhez kapcsolódó földhivatali nyilvántartás rendezését célzó törvény.
A több millió hektárt érintő birtokviszony-rendezés során az osztatlan közös tulajdon felszámolása egyrészt a terület egyezség szerinti megosztásával érhető el, másrészt úgy, hogy az értékbecslést követően egyetlen tulajdonos – elsősorban a földet művelő – sajátítja ki a többiek tulajdonjogát.
A bekebelezéshez kapcsolódó hatósági eljárást már év eleje óta kérelmezhetik az érintettek. A földhivatalokban szintén januártól kezdődhetett el az ingatlan-nyilvántartás rendezésével kapcsolatos munka.
Egyelőre várniuk kell azoknak a földtulajdonosoknak, akik tulajdoni hányaduktól az érintett terület egyezségen alapuló megosztásával szabadulnának
– hívja fel a figyelmet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara. Az eljárásokat a törvény szerint februártól lehetett volna megindítani, ám a járvány miatt elrendelt veszélyhelyzet meghosszabbítása miatt megosztás iránti kérelem egyelőre nem nyújtható be a földhivatalokhoz.
A törvényi szabályozással a kormány célja elsősorban az, hogy az osztatlan közös területeket úgy számolja fel, hogy a tulajdonosok megegyeznek, és az egyezség alapján alakuljanak ki az új birtokviszonyok.
Az osztatlan területek megosztása ugyanakkor nem könnyű feladat úgy, hogy az összes tulajdonos akarata érvényesüljön.
Nehézséget okoz egyrészt az, hogy a hiányos ingatlan-nyilvántartás miatt sok tulajdonos beazonosíthatatlan. Másrészt az érintettek jelentős része nincs tisztában azzal, hogy hol található az a föld, amelyben tulajdonrésze van, mekkora területről van szó, illetve sokan azt sem tudják, hogy egyáltalán van a tulajdonukban földterület.
Szintén nehézség, hogy az osztatlan földek tulajdonosai a megosztás során csak a törvényben meghatározott területi minimum figyelembevételével hozhatnak létre önálló birtokokat.
A közös földterület megosztásával ezért
csak művelésre alkalmas méretű új birtokok kialakítására van lehetőség. Akinek nem jutna a feltételek szerinti ekkora földrészlet, a tulajdona ellenértékére jogosult.
A megosztással megszüntetendő osztatlan terület tulajdonosainak fele plusz egy fő döntése elegendő a rendezetlen viszonyok felszámolásához. Az eljárás során a kisebbségi tulajdonnal rendelkezők érdekei sem sérülhetnek: minden érintettet értesíteni kell az eljárás megindításáról, és minden esetben kötelező az értékbecslés.
A művelésre alkalmas birtokméretnél kisebb területek sem maradhatnak közös tulajdonban, azok megváltását vállalnia kell valamelyik tulajdonostársnak az értékbecslési áron, vagy egyéni megállapodás szerint.
Az osztatlan közös tulajdon óriási hátrányt jelent, mivel a rendezetlen és átláthatatlan birtok- és tulajdoni viszonyok miatt a pályázatokhoz, a támogatásokhoz vagy akár a bankkölcsönökhöz a területet ténylegesen művelők alig tudnak hozzáférni, emellett korlátozott a fejlesztések és egyéb beruházások mozgástere.
Hatalmas területet, hozzávetőleg két és fél millió hektárt érint az osztatlan közös földek problémája. Akár 3–3,5 millióan érintettek úgy, hogy sok tulajdonos kiléte a hiányos nyilvántartás miatt ismeretlen, az elérhetőségét nem lehet kideríteni, vagy vélhetően már nem él.
Az elmúlt harminc évben ezektől a területektől azok sem tudtak megszabadulni, akik örökléssel vagy más módon váltak tulajdonossá, ám a földdel járó kötelezettségeket ennek ellenére is viselniük kellett.
Az osztatlan közös földterületek a rendszerváltást követően jöttek létre. Tulajdonjoghoz kárpótlási jeggyel, területhez az állami földek privatizálásából lehetett hozzájutni. Az érintettek évekig nem adhatták el tulajdonukat, és a területeket a mezőgazdasági művelés alól sem lehetett kivonni.
Akkora a baj, hogy magával ránthatja Európát.
A gazdasági növekedést magasabb és hosszú ideig fenntartható pályára tudjuk állítani.
Ez történt a héten a gazdaságban.
A cél az, hogy a képződő hulladék a lehető legnagyobb arányban nyersanyagként hasznosuljon újra.
Orbán Viktor: Kilábalunk a háborúból
Irán sötétségbe borul
Ez a legfinomabb krumplis pogácsa! Ica néni receptjét mindenki elkéri
A Tisza Párt elnöke szerint nem az illegális migráció az oka a Németországban történt terrorcselekménynek + videó
Dárdai Bence máris kenterbe veri Szoboszlait, főhet Marco Rossi feje
Teljes hátraarc: Ukrajna elveszítheti az egyik legnagyobb katonai támogatóját
Mutatjuk, miről tárgyalt Fico és Putyin Moszkvában + videó
Elképesztő félreértés miatt állították ki Dárdai Mártont
Szoboszlai Dominik is főszereplő volt, a Liverpool remek ajándékkal kedveskedett szurkolóinak + videó
Hajóbaleset történt a Margit híd közelében + videó
Itt van Trump újabb meglepő kinevezése
Oroszország hatalmas támadást indított
Akkora a baj, hogy magával ránthatja Európát.
A gazdasági növekedést magasabb és hosszú ideig fenntartható pályára tudjuk állítani.
Ez történt a héten a gazdaságban.
A cél az, hogy a képződő hulladék a lehető legnagyobb arányban nyersanyagként hasznosuljon újra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.