Magyar miniműholdat juttatnak az űrbe ma a tervek szerint a kazahsztáni Bajkonurból, ám ez nem az első alkalom, hogy magyar szakemberek által fejlesztett műhold áll Föld körüli pályára. Az első űrbe küldött hazai műhold a Masat–1 volt. A mintegy ötéves fejlesztés eredményeként elkészült eszközt 2012. február 13-án indították útnak, és csaknem három esztendőn át kiválóan működött. A magyar műholddal együtt felküldött hat másik műhold közül négy be sem kapcsolt, egy rövid idő alatt lemerült, a spanyol pedig pár hónap után adta fel a szolgálatot. Vagyis a hazai űreszköz volt az egyetlen, amelyik megfelelt az előzetes elvárásoknak. Számos csúcsot megdöntött az 1061 napig a Föld körül keringő Masat–1, de egyszer minden csoda véget ér: 2015 januárjában a légkör sűrűbb rétegeit elérve megsemmisült az első magyar műhold.

Fotó: AFP
Az akkori sikeren felbuzdulva több magyar eszköz fejlesztése kezdődött egymással párhuzamosan. A Smog–P miniműhold fejlesztése 2014-ben indult a Műegyetemen, végül kétéves késéssel 2019. december 6-án startolt el Új-Zélandról. Küldetését 2020. szeptember 28-án sikeresen befejezve elégett a légkörben. A Smog–P-re több szempontból is világszenzációként tekintenek. Ez volt a világ első működő 1 PocketQube méretű, vagyis 5×5×5 centiméteres műholdja. Élettartamát három hónapra tervezték, de még nyolc hónappal az indítás után is teljes kapacitással üzemelt. A rendszerek és a tartalékegységek jól funkcionáltak, áramköri meghibásodást nem tapasztaltak a fejlesztők. Végül csaknem tíz hónapig tartott a misszió.
A Smog–P-vel egyszerre indult a nála kétszer nagyobb (5×5×10 centiméteres) ATL–1, a teljes egészében magánvállalkozásban, a Smog-csapat bevonásával kifejlesztett hazai műhold. Feladata az ELTE Kémiai Intézetében előállított ultrakönnyű, nagy porozitású alumínium-oxid alapú szigetelő anyagcsalád tesztelése volt változó, szélsőséges hőmérsékleti viszonyok között. A legjobban szigetelő kísérleti anyagminta kiválasztása volt a cél, amelyhez referenciaként a műholdaknál szokásos szigetelési technika szolgált. Ez az eszköz is bőven meghosszabbítva a tervezett időszakát teljesítette küldetését, majd pályáját lerövidítve tavaly októberben a légkörbe ért és elégett.