Jelenleg több okból sem kötelezheti a munkáltató a koronavírus elleni vakcina beadatására a munkavállalókat. Egyfelől azért, mert az oltakozás önkéntes, így mindenki maga döntheti el, él-e a lehetőséggel. Másfelől
a munka törvénykönyve is csak abban az esetben adhat lehetőséget arra, hogy a vezetők a munkavégzés feltételéül szabják az oltottságot, ha az adott munkakörben csak így garantálható a biztonságos munkavégzés.
A munkajog kimondja: a munkáltatónak a kötelessége garantálni a biztonságos munkavégzés feltételeit. A későbbiekben ugyanakkor már több mozgástere lehet a foglalkoztatónak.
Biztonság vagy nyomásgyakorlás?
– Megoszlanak a vélemények arról, hogy elvárhatja-e a munkáltató az alkalmazottaktól a vakcina beadatását.
Jelenleg nem várható el, hogy a beosztottak munkavégzésének feltétele legyen a koronavírus elleni oltás, ugyanakkor ez a későbbiekben már nem ennyire egyértelmű
– mutatott rá a Magyar Nemzet megkeresésére Rolek Ferenc. A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének alelnöke emlékeztetett: várhatóan csak a nyár végére vagy az őszi hónapokra lesz hozzáférhető a teljes lakosság számára elegendő mennyiségű védőoltás.
Amíg nincs elég vakcina, addig a már oltottaknak sem szabad eltérniük a munkahelyi környezetben a védőfelszerelések, például a maszk használatától vagy a távolságtartásra vonatkozó szabályoktól.
Ennek oka, hogy egyelőre nem egyértelmű, hogy a védőoltás a vírus terjedését is megakadályozza-e, az oltatlanokat nem lehet kitenni a vírusfertőzés kockázatának.

Fotó: Mirkó István
Rolek Ferenc ugyanakkor kiemelte:
ha mindenkinek elérhetővé válik a vakcina, akkor a munkáltató már dönthet úgy, hogy a munkavégzés feltételévé teszi az oltottságot, ezzel téve eleget a biztonságos munkavégzés körülményeinek megteremtésére vonatkozó kötelezettségének.
A munkáltatói érdekképviselet tisztségviselője úgy látja, ha lesz elegendő vakcina, akkor
egyre több munkahelyen napirendre kerülhet az az elvárás, hogy csak a beoltott alkalmazottak dolgozhassanak,
mivel ha mindenki be van oltva, az már egyértelműen megvédi a közösséget a megbetegedéstől, ami a munkáltató elemi érdeke.
A munkakör dönt
Rolek Ferenc arra is felhívta a figyelmet, hogy csak a munkakörtől függően kötelezhető a beosztott bármilyen oltás felvételére, így ez egy bonyolult jogi kérdés. Alapesetben a legtöbb munkahelyen eddig nem volt kitéve a foglalkoztatott olyan körülménynek, amely indokolná a munkaadói szigort, ám a koronavírus-járvány mindenkit érint.
Rolek Ferenc arra is emlékeztetett, hogy sok munkahelyen jó pár éve gyakorlat az influenza elleni védőoltás felajánlása, ám a tapasztalatok szerint ezzel nagyon kevés munkavállaló él. Hozzátette:
a védettséget igazoló dokumentum meglétére rákérdezhet a munkáltató, ám az említett okok miatt feltételeket egyelőre nem rendelhet hozzá.
Nem tehet különbséget a munkáltató a munkavállalók védettségére vonatkozó információk birtokában sem a védett és nem védett munkavállalók között, ha az oltottság nem kapcsolódik szűkkörűen a feladatok teljesítéséhez vagy a munkavédelmi előírásokhoz – emelték ki összefoglalójukban a PwC Legal jogi szakértői.