– Számítottak arra, hogy ilyen jól vizsgázik a magyar zöld kötvény piac?
– Magyarország Zöld Kötvény Keretprogramja és a kibocsátott zöld kötvények fontos lépések az éghajlatváltozás és a biológiai sokszínűség csökkenése elleni küzdelemben. Már 2019 vége felé formálódott az elhatározás, hogy hazai fronton is kialakítjuk a zöld kötvénnyel kapcsolatos programot, amelynek külföldön – Amerikában, Nyugat-Európában, Japánban vagy éppen Kínában – már van piaca. A megvalósításhoz tavaly nyáron érkeztünk el, de maga a sajátos célú állampapír és az értékesítésük számunkra nem volt ismeretlen.
– Mivel kezdődött a Magyar Zöld Kötvény Program?
– Az első zöld kötvénnyel tavaly június elején lépett ki Magyarország az európiacra, amikor sikeresen zárult a 1,5 milliárd euró értékű kibocsátásunk.
Ráadásul 2020-ban ezzel a szuverének között az elsők voltunk, akik euróban denominált zöld kötvénnyel jöttek ki. Ötszörös volt a túljegyzés. Igaz, előtte volt egy hagyományos kibocsátású eurókötvényt is a magunkénak mondhattunk.

Fotó: PM
– Az értékesítés legendásan jól sikerült...
– Az eurókötvény 15 éves futamidejű konstrukció. Így azon túl, hogy sikerült forrásokat szerezni, a kibocsátás hozzájárult az államadósság-lejáratok meghosszabbításához is.
– Az európiaci siker után következett a zöld szamuráj-kötvény?
– Igen, a második zöld kötvény kibocsátásunkat 2020. szeptemberében, a japán piacon hajtottuk végre, kombinált formában összesen 500 millió eurónyi összegű jenben. Ez a csomag nagyjából fele-fele arányban tartalmazott zöld célú és hagyományos papírokat. Az előbbit hét és tíz, utóbbit három és öt éves futamidővel hirdettük meg. A japán zöld kötvénypiacon hazánk előtt ott még nem volt szuverén kibocsátás.
– A csütörtöki nap bebizonyította, hogy Magyarországon is működik a zöld kötvény piac. Mit is jelent ez pontosan?
– A zöld kötvény kibocsátásával szerzett források kizárólag meghatározott célokra használhatók fel, azok a kormány integrált energia- és éghajlat-stratégiájának támogatását szolgálják.
A befolyó összegeken keresztül azok a fejlesztések, reformok finanszírozhatók, amelyek előmozdítják az alacsony szén-dioxid-kibocsátású, az éghajlatváltozás hatásaival szemben ellenállóképes és környezetileg fenntartható gazdaságra való áttérést.
És fontos, hogy ezek csak költségvetési forrásból megvalósuló fejlesztések lehetnek, amelyeket az allokációs jelentésben szerepeltetni kell.
– A hagyományoshoz képest a zöld kötvények általában hosszabb futamidejűek?