Újabb fejlesztések indulnak az Egészségipari támogatási programban

A cél az, hogy rövid idő alatt egy teljesen új iparág jöjjön létre, amely erősíti a gazdaság újraindítását és növeli az export teljesítményét.

Magyar Nemzet
2021. 04. 30. 11:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egészségipari támogatási program (ETP) keretében indított beruházásokkal Magyarország kevesebb mint egy év alatt több kulcsterületen is a saját lábára állt – jelentette ki Varga Mihály az ETP újabb támogatási szerződéseinek aláírási ünnepségén.

Az aláíró öt vállalkozás összesen 4,5 milliárd forintnyi beruházást valósít meg.

A hazai cégek már képesek ellátni az országot elegendő maszkkal, Favipiravirral, oltáshoz használt orvosi eszközökkel, fertőtlenítőszer-alapanyaggal, valamint légtisztító berendezésekkel. A cél az, hogy rövid idő alatt egy teljesen új iparág jöjjön létre, amely nemcsak az ország kiszolgáltatottságát csökkenti, hanem a gazdaság újraindítását és exportteljesítményt is erősíti – magyarázta a pénzügyminiszter. Mint fogalmazott: a most aláírt szerződéseken keresztül 4,5 milliárd forintnyi beruházás valósul meg, amelyhez a kormány több mint hárommilliárd forint támogatást biztosított. A fejlesztések közel nyolcszáz munkahely megvédéséhez járulnak hozzá.

A támogatott cégek között van a Vajda-Papír Kft. is, amelynek új, nagy teljesítményű maszkgyártó gépe jelentős mértékben hozzájárult ahhoz, hogy Magyarország önellátóvá vált a vírusellenes felszerelésből
Fotó: MTI/Mohai Balázs

A digitális mikroszkópok gyártásával foglalkozó 3DHISTECH Kft. kifejezetten a koronavírusra fejlesztett berendezéseire világszinten jelentős igény van. A 700 millió forintos beruházás révén speciális mikroszkópok előállítására alkalmas gyártósort vásárolnak. Az Igazgyöngy’98 Kft. egymilliárd forintos beruházással a Somogy megyei Csákány településen létesít steril kötszereket előállító, modern üzemet. Ezzel jelentősen csökkenhet a hazai egészségügyi intézmények kitettsége a külföldi kötszerek beszerzése terén. A PEMÜ Zrt. mostani, 740 milliós fejlesztésével a lélegeztetőgépekhez, speciális arcvédő eszközökhöz használt alkatrészek gyártásában léphetnek előre. A Plazmacentrum Kft. két új centrum kialakítását tervezi Baján és Sopronban több mint 800 milliós költséggel. Az új központok jelentősen növelik Magyarország kapacitásait a plazmakészítmények előállításában. Az UgrinPack-Erdősi Kft. több mint 1,1 milliárd forintból gyártóüzemét bővíti, a beruházás által vírusölő réteggel ellátott kötszereket tudnak majd jelentős mennyiségben előállítani.

Az ETP-nek már kézzelfogható eredményei vannak,

tíz beruházás elkészült, amelyek együttesen megközelítőleg 1500 ember munkahelyének megőrzéséhez járultak hozzá, a beruházások összértéke 9,9 milliárd forint.

Összesen 77 egészségipari fejlesztés támogatásáról született megállapodás, a beruházások összértéke meghaladja a nyolcvanmilliárd forintot. A támogatások több mint 5600 munkahely megvédését jelentik.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.